Tvořivá síla

Na stránce Symboly života, kterou naleznete na http://wp.me/P3Amcd-K, jsem mluvila o tom, jak ráda se vyjadřuji v symbolech. Život lze symbolicky vnímat v mnoha podobách, např. jako cestu, jako transformaci, jako slzavé údolí atd. Jistě Vás napadne spousta dalších obrazů, ke kterým je možné život přirovnat. Každý máme jiné zkušenosti a jiný úhel pohledu na věc… a tak i jiný úhel pohledu na život. A jeden jediný obraz dokáže to, co nedokáže ani tisíce slov: předat to jedinečné vnímání nějaké zkušenosti druhým lidem a to jako celek, včetně pocitů, které s sebou Vaše zkušenost nese!

Je to jako telepatie. Nespočetněkrát jsem toužila umět předávat své myšlenky telepaticky. Tak často jsem měla pocit, že selhávám v tom, co chci sdělit, že jsem jako fanynka Star Treku záviděla poradkyni Troi, která byla samozřejmě napůl mimozemského původu, že tohle umění zvládá.

Ale ono nejde jen o sdílení (nejen myšlenek, ale celé Vaší zkušenosti), jde o zcela jiné vnímání světa kolem nás. Vše se může stát symbolem a každičká věc, kterou zažijete, se může proměnit v mnohavrstevnatý symbol.  A co se na první pohled zdálo banální, se jako zázrakem promění v něco úplně jiného, hlubšího, košatějšího, barevnějšího. A třeba i v ukazatel. V ukazatel, který dává jméno místu, ve kterém se nacházíme, nebo i v ukazatel směru, kterým je možno se dát.

Je velká škoda, že jsme zapomněli na sílu symbolů. Že jsme se ani ve škole neučili více o symbolech a poezii a méně o básnících a faktech. Ačkoliv mě literatura vždy velmi zajímala a hltala jsem jako malá jeden román za druhým, teprve když mě životní okolnosti zahnaly do kouta (a když se mi dostalo hned několika popudů, samozřejmě zcela náhodných, že?), napadlo mě začít zase psát. Tentokrát ne pečlivě vymyšlené příběhy, které jsem psala jako malá, ale krátké texty. Jaké bylo mé překvapení, když se cosi ve mně ujalo prvotního impulzu – slova, věty – a vedlo mě dál a dál, až k závěru, který mě vždy nějakým způsobem buď překvapil, nebo mi poradil.

Je velká škoda, že nás jako děti neučili kromě psaní a čtení také o této síle, která nás dokáže vést a pomáhat nám.

Příspěvek byl publikován v rubrice život. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Tvořivá síla

  1. Pingback: Měsíc (a nějaké drobné) s WordPressem | Žít je umění

  2. Pingback: Jak být sakra vděčný za to, co je, když je toho tolik co zlepšovat???? | Žít je umění

  3. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… | Žít je umění

  4. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… (Návraty 2019) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s