Dexter aneb paradoxy života

Dexter_Logo_svgMou první láskou, jak jsem psala zde, byl Kara ben Nemsí (alias Old Shatterhand). To byl takový odvážný, moudrý, veskrze pozitivní hrdina.

Mou poslední láskou (nepočítám samozřejmě svého milovaného „miláška„) je Dexter. To je sice také odvážný hrdina, má i spoustu moudrých (a hlavně legračních) hlášek, většinou je i dost mazaný, ale že by byl pozitivní, o tom nemůže být řeč. Znáte ten seriál o sériovém vrahovi Dexterovi? Pak tedy víte, že nelžu.

Pro ty z Vás, kteří neznáte: Dexter je asi první sériový vrah v historii televizních seriálů, kterému fandíte a kterého má snad každý fanda do tohoto seriálu rád. Ačkoliv, pravda, sedmá řada nám v tomto ohledu trochu zamotala hlavu. Ale nebojte, kazit Vám zážitek nebudu a vynasnažím se nic zásadního neprozradit (třeba o tom, jak skončí čtvrtá nebo šestá řada, hi, hi). Dexter je sériový vrah, který přes den pracuje jako forenzní technik (přes krev, jak jinak) u miamské policie a po večerech stopuje a vraždí jiné vrahy. Nevraždí jen tak někoho, jeho otec, policista, mu již jako teenagerovi předal speciální zásady: vybírat si jen jiné vrahy, kteří se chystají zabít někoho dalšího, ujistit se, že je to opravdu vrah… a hlavně, nenechat se chytit!

Proč ho tolik lidí zbožňuje? V amerických diskuzních fórech si lidé často stěžují, jak strašný je americký soudní systém. (Holt mají asi dojem, že když si zloděje nezastřelí hned, tak že by to za ně měl udělat někdo jiný??) A Dextera vnímají jako takového „čističe ulic“. Já si zase říkám, že je to takový novodobý Batman. Bojuje se zlem, zabíjí zloduchy, jen už není považován za hrdinu.  Zvláštní, kdysi nikoho nenapadlo, že zabíjet ty zlé a chránit tak před nimi společnost, není hrdinské, ale že ten člověk může být narušený a měl by jít také za katr. A tak teď fanoušci trnou, ve které řadě Dextera chytí. Už čekáme na osmou a stále nic.

Já (a nejen já) Dextera zbožňujeme, protože je to člověk, který se snaží překonat své trauma z dětství a stát se „člověkem“. Mít rodinu, opravdu milovat (a ne jen to předstírat), vzdát se masky, kterou nosí, aby nikdo neviděl, jaký doopravdy je. Bojuje se svým „temným pasažérem“, jak nazývá svou touhu zabíjet, podobně jako každý člověk bojuje se svými vlastními stíny a zároveň se je snaží skrývat.

Dexter je symbolem tolika životních paradoxů, až mě to fascinuje.

V neděli (v pondělí ráno našeho času, jak skalní fandové vědí) začíná na Showtimu poslední, osmá, řada. A všichni se ptají: jak to s Dexterem nakonec dopadne. Chytí ho a popraví? Zemře? Uteče? Osvobodí se od své touhy vraždit?

Má člověk opravdu svobodu volby? Může překonat svou minulost, své stíny a svá nutkání a žít svobodně a plně? A opravdu milovat?

Další článek inspirovaný seriálem Dexter naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Dexter, život se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Dexter aneb paradoxy života

 1. Pingback: Peníze, peníze a peníze… | Žít je umění

 2. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… | Žít je umění

 3. Pingback: Je jedním z nás – v našich nejtemnějších snech… | Žít je umění

 4. Pingback: Kdy se člověk cítí nejlépe? | Žít je umění

 5. Pingback: Jsem bohatá!! | Žít je umění

 6. Pingback: Jen si tak trochu zanadávat… | Žít je umění

 7. Pingback: Někdy potřebujeme prapodivné věci… | Žít je umění

 8. Pingback: Jak já jen miluju tu školu…. | Žít je umění

 9. Pingback: Dobro a zlo (aneb “grey zone” Dexterova života) | Žít je umění

 10. Pingback: Asi jsem se zbláznila… | Žít je umění

 11. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… (Návraty 2019) | Žít je umění

 12. Pingback: DEXTER A VNITŘNÍ KONFLIKTY (a je to tu zas) - Žít je umění milovat

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s