Slow – that´s how I like it (aneb proč se stresovat a proč stresovat již malé děti

Měli jste někdy za úkol naučit něco skupinku divokých predškoláků? Až na pár introvertních klidných dětí (nejspíš sen mnoha učitelů) jsou předškoláci divocí od přírody, ale toto byla obzvlášť divoká skupinka.

Bylo to zrova v době, kdy Depeche Mode vydali svou poslední desku – Delta Machine. A já začala docela vážně uvažovat o tom, že téma opozit -young/old, big/small, nebo quick/slow pojmu zcela nově. Že je seznámím s legendou Depeche Mode a naučím je kromě takových písniček jako Head, shoulders, knees and toes nebo Old MacDonald had a farm část písničky Slow od Depeche Mode z jejich nového alba. Když se podíváte na její text (uveřejním ho zde i s videem jiz 3.7.), zjistíte, že refrén je docela dobře zvládnutelný i pro děti, které neumí říct nic jiného než: ¨Ahoj, jmenuji se Kuba a mám rád banány¨.

Takže tímto děkuji Depeche Mode, že myslá na svou velkou zakladnu fanoušků v neanglických zemích. Ba co víc, vychovává si geniálně jednoduchými (ale zároveň vůbec ne jednoduchými – ať žijí paradoxy) texty nové posluchače. Mimochodem, poprvř jsem zaregistrovala Depeche Mode před cca 20 lety, když mě jeden malý kluk, kterého jsem učila na letním kurzu angličtiny, poprosil, abych mu přeložila texty z Violatoru. Již tenkrát se někdo učil anglicky na písních skupiny Depeche Mode a již tenkrát zněly jejich hity ztichlou školou…

Tentokrát na můj plán s předškoláky z časových důvodů bohužel nedošlo a je mi to líto. Každý člověk by měl totiž, alespoň podle mého názoru, rozumět větě: ¨Slow, that´s how I like it¨. A nejen rozumět slovům, ale i prožít ten okamžik, kdy se čas zpomalí, a naučit se užít si ho.

Slyšela jsem, že už malé děti se učí meditovat. Žádné dlouhé minuty sezení, ale krátké chvíle, kdy se ztiší a zklidní (konečně, uff). Ono i pro dospělého je někdy velmi těžké přestat se honit od jedné povinnosti za druhou a od jedné myšlenky za druhou a prostě jen být. Jen žít.

Tam, kde se s dětmi takto pracuje, prý bývají děti klidnější, a pak se i lépe učí. Zajímalo by mě, co je na tom pravdy. A pokud to pravda je, zajímalo by mě, proč v době, kdy spousta dospělých žije v permanentním stresu, který jim pomalu, ale jistě, nahlodává zdraví, je považováno za nutné, aby se děti učily spoustu fakt, které do týdne zapomenou, protože je nevyužijí, a aby se už od šesti let učily „plnit povinnosti“(např. domácí úkoly), ať jsou ten den jakkoliv unavení, a není považováno za nutné, aby se naučily nepropadat už v dětstvi stresu z toho návalu povinností.

Takže má mantra zní: Slow, that´s how I like it. Což znamená bez usílí, s prožitkem a včas = v ten správný čas (ne tedy nutně zítra rano…).

Příspěvek byl publikován v rubrice DĚTI - ROZVOJ OSOBNOSTI, život se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Slow – that´s how I like it (aneb proč se stresovat a proč stresovat již malé děti

  1. vimneok napsal:

    jé, ty učíš anglinu děti? to je můj sen.. jak jsi se k tomu dostala? a jak to jde a vůbec, nebyl by příspěvek na tohle téma?
    Jinak díky DM se naučil anglicky můj muž, sám… protože moc chtěl rozumět textům…

  2. Aves passeri napsal:

    Uceni deti je zcela jiste tema na cely clanek.a ne jen jeden:-) ja ucila pred materskou dospele,na materske jsme s kamaradkou ucily deti svoje i jinych kamaradek(prima duvod se sejit na kafe) a tak po materske jsem v jedne jazykovce lehko nasla praci.nahoda,zrovna hledali lektora,kdyz jsem jim napsala.

  3. Pingback: Měsíc (a nějaké drobné) s WordPressem | Žít je umění

  4. Pingback: Peníze, peníze a peníze… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s