Dexter a jak je to s tou svobodnou volbou?

Hrdina na křižovatce (photo credit Vasnetsov)

Hrdina na křižovatce (photo credit Vasnetsov)

Ti z Vás, kteří sledují 8.řadu seriálu Dexter, mi dáte za pravdu, že volba má zásadní vliv na lidský život. Nebojte, pokud se na 8.řadu ještě nedíváte, nebudu Vám kazit zážitek a nebudu vyprávět o tom, o jakou a čí volbu jde.

Hrdina na obrázku je prý zase hrdina z běžných ruských bájí, který se má na křižovatce rozhodnout kam pojede, přičemž na rozcestníku stojí něco jako: „Když pojedeš doleva, přijdeš o koně, a když pojedeš doprava, přijdeš o hlavu“. A teď babo raď. Ale volba mezi dvěma zlými alternativami je bezvadné téma až na další příspěvek.

Dnes pojďme o volbě mluvit všeobecněji.

Svou budoucnost si tvoříme krůček po krůčku právě teď. Tím, co právě teď děláme, na co myslíme, co plánujeme, co cítíme a prožíváme. A to, co děláme, na co myslíme, co cítíme a co prožíváme, je zase dáno tím, co již máme za sebou. Čím jsme se za ty roky života stali a co jsme zažili.

Nepsala bych teď tento svůj blog, kdybych již jako malá holka nepsala básničky a povídky, nehltala filmy a knihy, kdybych netoužila poznat vesmír a celý svět, kdybych necestovala, nestudovala cizí jazyky, nehledala smysl života a smysl svého života a netrávila místo studia svých oborů dlouhý čas studiu sebe sama a toho, jak žít s láskou a radostí, navzdory všemu. Gnóthi seauton – Poznej sám sebe . Znáte ten nápis nad věštírnou v Delfách? Zřejmě chtěli dát tazatelům najevo, že je zbytečné ptát se cizích na svou budoucnost, že stačí ptát se sám sebe…

Takže jak je to se svobodnou volbou? Máme  vůbec možnost se na jakékoliv křižovatce života rozhodnout jinak, než jak jsme se rozhodli? Má cenu se za to vynášet do nebes, nebo zatracovat do pekel? Má cenu vůbec kritizovat sebe… nebo i druhé?

Nebo stačí jen pochopit, soucítit a pomáhat (sobě, nebo druhým) najít cestu ven z toho začarovaného kruhu, který začal kdysi dávno v dobách, kdy jsme se narodili? (A pro některé třeba i v dobách před vlastním narozením ….:-) ) Ona věta: „Každý si svůj osud volí sám“, nebo „Nestěžujte si, můžete si za to sami, raději s tím něco dělejte“ je dvousečná a hranice mezi tím, cítit se jako bezmocná oběť, nebo být naopak sužován pocity viny za to, že jsem neschopa, je velmi, velmi úzká.

Don’t judge me, you could be me, in another set of circumstances… 

 

Další článek inspirovaný seriálem Dexter naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Dexter, Paradox, život se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Dexter a jak je to s tou svobodnou volbou?

  1. Pingback: Sting – Tommorow we’ll see aneb nesuď nebo budeš souzen… | Žít je umění

  2. Pingback: Dexter a trpělivost | Žít je umění

  3. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… | Žít je umění

  4. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… (Návraty 2019) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s