Voda jako symbol toho, o čem se ani nedá mluvit…

Kromě stromů (jak jsem o tom psala v příspěvku Spřízněni životem) tíhnu jako pravá Polabanka také k vodě. Kamkoliv jedu, pátrám po řece, kolem které se dá chodit, a když není řeka, nepohrdnu tedy ani tou promenádou kolem moře. Hlavně aby se kolem té vody dalo chodit dlouho. Nebo jezdit na kole, nejlépe z kopce dolů. K tomu řeky svým tokem koneckonců samy vybízejí.

Líbí se mi prudší horské potůčky s peřejemi a vodopády ve stínu lesů, ale i líné veletoky ve městech. Každá ta řeka s sebou nese jiný náboj, jinou energii, rychlejší, pomalejší, ale stále je to jen jedna energie a to energie vody. Té, která ač to kolikrát není vidět, je v neustálém pohybu, může na sebe vzít různou podobu (páry, ledu, deště) a má tak pro nás vždy jiný význam. Když je jí málo, vše kolem žízní a posléze umírá, když je jí moc, její dravost všechno smete. Je symbolem potřebné harmonie.

Je ale také symbolem života. Voda vše živí, z vody život vzešel a bez vody vše umírá. Co jiného je člověk než voda? Oplodněné vajíčko, jedna jediná buňka, ze které vznikne člověk, je prý z 96% voda. Dospělý člověk je kolem 70% voda a bez vody vydrží jen pár dní. A co je Země, než voda? I zemský povrch je prý z cca 70% tvořen vodou.

A je také symbolem čistoty. Co je špinavé, očistíte vodou, i když pijete, čistíte se.

Nechci mluvit o znečištěné vodě, o placené balené vodě, o nedostatku vody v chudých částech Země a o jiných příkladech toho, jak si nevážíme toho, co máme. Takových příkladů je milion a bude jich milion, dokud se jeden každý člověk nezačne vážit toho, co má. A to je, obávám se, stále v nedohlednu. Nebo si Vy sami vážíte toho, co máte? Cítíte teď spíše vděk, nebo spíš touhu mít něco víc a lepšího?

Ale nechci mluvit ani o vděku – na ctnosti a neřesti mám speciální rubriku, tam se můžeme rozepsat do aleluja :-)

Chci mluvit o vodě a o jejím daru a o její síle. Až se půjdete letos koupat, vzpomeňte si, že voda má moc chladit to, co je rozpálené, má moc nadnášet, co je těžké a má moc dávat radost. Má moc občerstvit ty, kteří žízní, a má moc nechat odplout vše, co jí svěříme. Má sílu a trpělivost prodrat se tvrdou skálou. Vodě neodolá nic a ona si přesto jen tak v klidu teče. Voda je symbolem tao, symbolem toho, o čem se ani nedá mluvit :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Příroda, Čínská medicína - Voda se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Voda jako symbol toho, o čem se ani nedá mluvit…

  1. Pingback: Oheň | Žít je umění

  2. Pingback: Už je to tady!!! | Žít je umění

  3. koment napsal:

    jo tak to máme stejně, taky nejradši chodím okolo vody a všude ji hledám :-)

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s