A Smrt po rynku chodila…

(photo credit: Wikipedia)

(photo credit: Wikipedia)

V minulém článku věnovaném Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce jsme se věnovali jeho názorům na mysl, zvyk, pokrytectví, úředníky a jiné nepravosti a doprovázeli jsme Poutníka doprovázeného Vžezvědem Všudybudem a Mámením na rynek.

Co dalšího tam Poutník viděl?

Spatřil sem také k novinám a proměnám velikou při nich chuť, v šatstvu, stavení, řeči, chodu a jiných věcech. Některé sem viděl, že nic nedělali, než převlékali se, jiný a jiný kroj na sebe berouce, jiní vymýšleli nový způsob stavení a po chvíli bořili to zase; v pracech toho i jiného se chytali a všeho nechávali, vše s jakousi neustalostí. Nebo jestliže kdo od svého břemene, s kterýmž se natahal, umřel, nebo je opustil, hned se jiných několik našlo kteříž se o ně táhali, vadili, rvali až ku podivu….

….

Nechť tohoto nezatajuji, že když sem tak nesčíslné létajících Smrti střel množství spatřil, na mysl mi přišlo: „Kde pak ta Smrt těch šípů tak mnoho bere, že se z nich nikdy nevystřílí?“ I hledím a spatřím čistě patrně, že ona žádných svých šípů neměla, než luk toliko; šípy pak od lidí brala, každý od toho, kterého ním trefiti měla. A viděl sem, že lidé šípy takové sami strojili a připravovali, někteří je všetečně a opovážlivě i sami ji vstříc nosíce, takže ona sotva, co jich zhotovených viděla, bráti a do srdce jim vstřelovat postačovala. I zkřikl sem: „Již vidím, že pravé jest: Et mortis faber est quilibet ipse suae; vidím již, že žádný neumírá, kdo by nestředmostí, nezdrženlivostí, všetečností aneb naposledy nešetrností hliz, pryskýřů, ran vnitřních i zevnitřních (nebo to jsou šípové Smrti) sám na sebe nepřipravoval.“

Příště se půjde Poutník podívat na stav manželů… prý jde o dobrovolné otroctví… tak uvidíme , co Poutník všechno tou škvírou mimo brýle Mámení uvidí…

Další článek z cyklu J.A. Komenský – Labyrint světa a ráj srdce naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Jan Ámos Komenský se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s