Dexter – bude žít? Hmmm, žít je umění…

Deutsch: Logo von Dexter

Deutsch: Logo von Dexter (Photo credit: Wikipedia)

Nebojte se, spoilerovat dnes nebudu :-) Kdokoliv by se chtěl zařadit mezi skalní fandy seriálu Dexter i teď na jeho úplném konci, může bez obav číst… a přidat se. Rozhodně je na co se dívat. A ti, co neumějí anglicky natolik, aby se dívali na originální poslední řadu online, mají štěstí  (snad jediné štěstí plynoucí z toho, když člověk neumí anglicky, případně nemá rád titulky a miluje dabing): na Prima COOL teprve proběhne 7. řada.

Ale můžeme tu spekulovat společně. Jak tak asi může skončit sériový vrah? Má takový člověk vůbec právo na život, nebo je nejlépe ho na konci seriálu „zabít“? A kdo má vlastně právo žít a jak moc jste Vy ochotní pro svůj život udělat?

K tomuto článku mě sice inspiroval děj posledního dílu, ale téma je to aktuální všeobecně.

Představte si, že jste v ohrožení života, zapojte všechnu svou představivost a řekněte si: stojím o svůj život? Stojím o něj takový, jaký je? Nebo ho chci nějak změnit? Nebo nevidím ve svém životě vůbec žádný smysl a radši bych zemřel/a? Jak moc jsem ochotný udělat pro to, abych si svůj život uhájil/a? Jsem ochotný se podřídit násilí a vyhrožování, ze strachu o svůj život? Nebo miluju svou svobodu a lásku natolik, že jsem ochotný svůj život za ně položit? Budu lhát, podvádět a přizpůsobovat se tomu, kdo mě ohrožuje, jen abych uhájila svůj život? Nebo je pro mě život ve lži a podvodu nepřijatelný a radši se nechám zabít?

Nebo budu lhát a přetvařovat se, jen abych unikl/a a získal/a zpět svou svobodu a s ní i svůj život takový, jak si ho představuju a jak ho mám rád?

A co Dexter sám? Je zvyklý předstírat (že je normální pracovník policie, bratr a otec)a lhát, ale touží po tom, aby s někým mohl sdílet to, kým je. Ale je někdo vůbec schopen unést jeho pravdu? Je Dexter vraždící monstrum (který zabíjí proto, že to potřebuje, a zabíjí jen jiné vrahy), nebo je ještě člověk?

Má takový jedinec – se svými temnými stránkami –  ještě právo na život? Na jaký život? Život na svobodě? Žít tak, jak dosud, předstírat, žít ve strachu, že jeho nejbližší na to přijdou, že jeho nejbližším to ublíží? Nebo něco změnit? Nebo žít ve vězení, kde nemůže podléhat svým temným pudům, ale jeho temné pudy budou odhaleny všem – i jeho spolupracovníkům (kteří nebudou chápat, jak to, že to nikdy nepoznali), i jeho synovi. Má vůbec právo na život?

Dexter touží po životě, na sebevraždu nikdy ani nepomyslel. Touží po tom chránit své nejbližší. Touží být takový, jaký je.

Jak žít tak, abychom byli takoví, jací jsme, ale neublížili tím těm druhým? Jak žít otevřeně, svobodně, ale nebát se, že za to budu platit vlastním životem?

Hmmm, žít je opravdu umění….

 

Další ze série článků věnovaných seriálu Dexter naleznete zde.

První ze článků inspirovaných seriálem Dexter naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Dexter, život se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Dexter – bude žít? Hmmm, žít je umění…

  1. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… | Žít je umění

  2. Pingback: Dexter a jaké to je, když zjistíte, že někdo Vám blízký je vrah | Žít je umění

  3. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… (Návraty 2019) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s