Co zcela jistě nemá smysl – 2 část

V první části článku (ZDE) se dočtete o tom, proč nemá smysl vinit druhé lidi.

Když nemá smysl vinit za MÉ potřeby a jejich nenaplnění lidi kolem sebe, ani celý svět, a nemá smysl se snažit je změnit, co mám tedy dělat?

Mám tedy změnit sám sebe?

Hmmm….

A jsme u bodu číslo dva:

Změň sám sebe, vezmi život do svých rukou a buď šťastný (a také bohatý apod.) – to je dnes mantra kurzů osobního rozvoje, i všech možných duchovních, ezoterických a spirituálních praktik pomalu všude, kam se podíváte.

Dává to smysl, že? Když nemohu změnit okolí, změním sebe. Vždyť já přeci chci nějakou změnu! Nechci být nešťastný, nechci být chudý, nechci trpět. Proboha, vždyť kdo také ano? Co jiného mi tedy zbývá, než změnit sám sebe??

Je to sice tvrdý zákon vesmíru, že musíme začít sami u sebe, místo kritizování druhých, ale když to holt jinak nejde.

Jenže ono to jinak jde.

Jen je to ještě tvrdší zákon. :-)

Jaká je tedy ta druhá cesta, která nás osvobodí z pasti pocitů viny (za všechno můžu já….) a od té úporné vysilující snahy se změnit, být lepší, chytřejší, bohatší, duchovně vyspělejší. Až budu nejlepší na celém světě? Od toho věčného šťourání se v sobě, hledání chyb a jejich napravování, a zase nalézání dalších chyb?

Kolikrát jste slyšeli, že smyslem života je právě tohle? To věčné rochnění si ve vlastních stínech (třeba i v minulých životech), občasné chvilky na slunci, ale většinou ve tmě? Protože až se „očistíte”, tak je konec, šlus?

Cesta je. A je jen jedna. Já vím, že to zní jak od Krista „já jsem ta cesta“. Křesťané mají možná v něčem pravdu: ta cesta je nakonec opravdu jen jedna.

Přestat vinit sami sebe a přestat se snažit změnit.  Láska a odpuštění a důvěra. Pocítit je uvnitř, jako milost, které se najednou otevřete.

O téhle cestě vím již nějaký ten rok, ne moc dlouho, ale ani ne moc krátce. Nemám vůbec nic proti cestě změn, sama se neustále měním, jinak to asi ani nejde. Prostě dokud se člověk sám v sobě dost neporochní, dost neprocítí, jak mizerně mu v tom je, a zásadně se proto nezmění, asi se ta cesta neotevře.

Ale možná lidé nemusí tolik trpět, stačí, když to pochopí. A tím, co je třeba pochopit, je i to, že na vině není nějaké špatné Já, ani jeho potřeby. Na vině je to, co ty potřeby vyvolává!

Stejně jako nejsou na vině druzí lidé, ale to, co vyvolává naše špatné pocity, tj. naše potřeby, tak naprosto stejně není na vině Já a jeho potřeby, ale to, co ty potřeby a ty špatné pocity vyvolává.

A co to je?

DUALISMUS. TO, ŽE SVĚT NEUSTÁLE HODNOTÍME A VŠE, S ČÍM SE SETKÁME, POSUZUJEME: JE TO DOBRÉ, VS. JE TO ZLÉ.

My pak logicky vnímáme, že potřebujeme pak to, co je podle nás dobré. Chceme to. A odmítáme to, co je podle nás špatné. A bojíme se toho.

Ale jak často opravdu dokážeme říct, co je vlastně dobré a co je zlé? Navíc dobro a zlo jsou jen dvě strany jedné mince. Nemůžeme mít dobro bez zla. Touha po dobru s sebou VŽDY nese vyhýbání se, snad i strach, z toho zlého.

Jak ale přestat hodnotit? Jak se přestat honit za tím, co nám přijde jako DOBRÉ, a jak přestat bojovat s tím, co považujeme za ZLÉ? A jde to vůbec?

O tom si zase řekneme něco příště. Zatím si pamatujte, že nemá smysl se snažit měnit ani druhé, ani sebe. Nebo si můžete přečíst článek o dobru a zlu :-) Nebo se můžete pokusit prokousat skrze PARADOX a dostat se do prostoru, kde takové termíny jako DOBRÉ A ZLÉ vůbec nedávají smysl! Viz článek VŠE JE JEN HRA PARADOXŮ, KTEROU NEMŮŽE MYSL NIKDY POCHOPIT.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tajemství života dle AP se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Co zcela jistě nemá smysl – 2 část

  1. Pingback: Trojka – ne, švédská ne… | Žít je umění

  2. Pingback: Co zcela jistě nemá smysl – 1. část | Žít je umění

  3. Pingback: Svět je jiný! | Žít je umění

  4. Pingback: 14. Vnitřní soudce | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s