Zodpovědnost v lásce

A když už jsme v těch tanečních videích o lásce, našla jsem pro Vás další mé oblíbené video. Když jsem tuhle scénu viděla v divadle živě, úplně mě mrazilo. A to bylo v brněnském divadle, kde soubor víl nebyl tak velký a nepůsobilo to ani zdaleka tak hrozivě jako na videu z Royal Ballet. Z Myrthy, královny víl, která poroučí utancovat muže, kteří zradili své dívky, jde až hrůza. Z té síly žen, které se chystají pomstít na muži, jde hrůza snad ještě větší. Hněv žen dokáže být vskutku smrtící.

Oč jde? Proč ho chtějí zabít? Ukázka je z baletu Giselle a ten nešťastník, kterého je mi až líto, je muž, který si na Giselle, vesnickou dívku, myslel. Ale žárlil na vévodu Albrechta, který v přestrojení Giselle nadbíhal. Albrecht ji miloval a ona také, ačkoliv nevěděla, kdo to je a že je již zasnouben. Když Hilarion, onen nešťastník, Albrechtovu totožnost prozradil, Giselle puklo srdce (prý ho měla slabé, ale i tak) a zemřela. A stejně jako z ostatních dívek, které jejich partneři opustili a ony zemřely ještě před svatbou, i z ní se stala jedna z víl (anglicky jim říkají roztomile wilis), které utancovávají muže k smrti.

Na videu je scéna Hilarionovy smrti. A pak přijde sám Albrecht, který na hřbitově hledal svou milovanou lásku Giselle. Pamatuju si, jak jsem si říkala: Jak tohle dopadne? Dopadne stejně jako Hilarion? Protože stejně jako u Devdase, ani v baletu se člověk na happy end spolehnout nemůže.

Jen řeknu, že láska má velkou moc. Nedokáže sice přivést k životu mrtvou zklamanou ženu, ale může ochránit jednoho muže, který udělal chybu…

Balet dokáže předávat strašně silné emoce, možná právě proto, že je předává přímo, ne skrze slova. Jen hudbou, pohybem těla, gestem, výrazem obličeje (pokud tedy sedíte někde blízko :-)) Hudba sama má strašně silný náboj. Kdyby podobnou scénu udělali v nějakém filmu nebo seriálu, vsadím se, že bych se na to podívala, ale druhý den by ji přebila nějaká podobná scéna. Ale tohle, tohle je prostě síla. Chce to jen otevřít se jí. Tak si ji užijte taky:

Příspěvek byl publikován v rubrice Utrpení a láska se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Zodpovědnost v lásce

 1. vimneok napsal:

  poustela jsem to ted rano holkam, protoze jsem Lilly dala takovou bilou skoro baletni sukynku… docela koukaly…. asi by to chtelo zacit necim jednodussim… ale pripomnelo mi to tohle. velmi zajimavy pohled http://www.amazon.com/The-War-on-Men-ebook/dp/B00B5I6PXC

  • avespasseri napsal:

   Tedy dodatek k článku: Varování, není vhodné pro děti do 12 let :-))) No, ta moje to viděla v šesti, přímo v divadle, ale, pravda, sama si to vybrala. Když jsme šly na hodinu baletu kolem plakátu Giselle, vyptávala se, co to je (vyptávala se kdysi i na Sedmou pečeť, divadelní hru inspirovanou? filmem I.Bergmana, no, to mi fakt už nepřišlo vhodné :-)). Když slyšela, že balet se odehrává na hřbitově (tedy ne celý) a hlavními hrdinkami jsou duchové zemřelých dívek, hned to chtěla vidět. To je ta její posedlost Drákulou apod. :-) A taky, pravda, měla za sebou už pár baletních pohádek a téměř 3 roky (neuvěřitelné, v jejích letech) baletu. Další na řadě bude asi Labutí jezero. Když ony ty balety jsou takové drsné Andersenovské pohádky. Ta knížka vypadá podle úvodu velmi zajímavě, za dolar si ji možná i koupím :-) Stačí kliknout, z Amazonu mám už postahovaných spoustu kindle knížek :-)

   • vimneok napsal:

    chodi na balet od tri? a trenuji jednou tydne nebo vic? bavi ji to? a od kdy do divadla na detska predstaveni? to je smrst co :D ja totiz zvazuju pro Lilly neco podobneho, nechci ji tlacit, ale ona sama ma takove sklony, myslim, ze balet nebo gymnastika by ji sly… tak me zajima, jakou mas zkusenost a jak nejlip zacit…

    • avespasseri napsal:

     Začala v necelých čtyřech, stále jednou týdně. Chtěla sama, doma se dívala na video Bella Ballerina a tu myš baletku. Na konci druhého roku už chtěla končit (ale pořád tam chodila ráda), ale pak začaly nacvičovat na vystoupení a poslední dvě neděle před premiérou měli společné nácviky s ostatními žáky. Kromě samostatných vystoupení dělali i pohádku, společně s dospělými. A to ji absolutně dostalo. Holčičky tam dvě hodiny tam seděly a koukaly, než na ně přišla řada. Při tom koukání udělala poprvé provaz. Takový téměř provaz. Vůbec se snažila chvíli vydržet. A doma pak trénovala to, co viděla u větších dětí. Loni měly také vystoupení, tentokrát už dokonce dvě. A ani ji nenapadne, že by nechtěla pokračovat :-)) Ty čtyři roky byly myslím tak akorát, už to začala trochu brát. A předtím chodila na tanečky jinam. Ona je trochu živá, kolikrát jsem si říkala, že si plete balet se sokolem, trvalo ji několik let, než se dokázala trochu ukáznit a vnímat, co se po ní chce. Navíc to maj v angličtině, i když Japonečka už spíš umí česky, než naše děti anglicky :-)) Jako příprava do školy to bylo super. Doufám. To se ukáže. Jiné děti to mohou zvládat lépe i mladší.

   • vimneok napsal:

    jo a to nezminuju, ze holkam obcas poustim na vyzadani kusy jako Fantom opery apod… a mezi jejich nejoblibenejsi pohadky patri treba Nightmare before Christmas… vsechny deti asi duchove apod docela fascinuji … (uz jsem tady o tom psala driv, je to zajimavy a me to bavi s nimi :D)

 2. est napsal:

  Zajímavé dilema. Kdo se vlastně „provinil“ a čím? Hilarion konal z (nešťastné) lásky, a srdce jí koneckonců zlomil Albert. Omilostněn je však pouze milovaný. :)

  • avespasseri napsal:

   Nejste první, kdo si všimnul té nespravedlnosti :-) Hilarion v podstatě jen poukázal na pravdu. Ale problém je možná v tom, z jakých pohnutek jednal. Žárlivost? Láska, která žárlí, není skutečná láska… si myslím. A tak ho láska neochránila? Nevím….

 3. est napsal:

  Asi to tak bude :). Giselle Hilarionovi neodpustila, že jí otevřel oči, protože ji to stálo život, a Albertovi nemohla neodpustit, protože to udělal z lásky. :)))
  Jenže Hilarion taky. Klidně se můžeme domnívat, že ve svém zamilováním pošetilém srdci doufal, že ji ten hanebný akt přivede do jeho náruče. A Albertova snoubenka?
  Plyne mi z toho, že nedostatek lásky k sobě nemůže láska k druhému nahradit.
  „Nikdy, nikdy nesmíte zaměnit lásku k druhému za obětování toho nejdůležitějšího, co ve Vás je.“
  Pak že nevíte.

 4. malé srdce napsal:

  Opět a opět mě nepřestává fascinovat, jaké nádherné věci jsou lidé schopni vytvořit. Například sochařství, malířství, poezie anebo balet. Do jakých výšek jsou schopni lidé vzlétnout na křídlech umění a na druhé straně, kolik jsou schopni toho zničit. Ó, vy lidé… Bože můj, tolik věcí jsem v životě nezkusil – například jsem nikdy neviděl balet naživo. To musím rozhodně změnit. Jednou mi kdosi řekl, že život má smysl tehdy, když ve stáří má člověk na co vzpomínat.

 5. Pingback: Trojka – ne, švédská ne… | Žít je umění

 6. Pingback: Dar umění – dar emocí – svět beze slov (a myšlenek!) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s