Díky Bohu za předčasné volby!

májka

Photo credit to: Ren123)

Všechno zlé je pro něco dobré, nikdy nevíme, kdy něco, co vzbuzuje vášně, nebo naopak šíří otrávenou rezignovanou náladu, nebude mít za následek něco, co nás potěší. No, neříkala jsem to už několikrát? (Já jsem to říkala je prý oblíbená věta žen, které se snaží vychovávat své partnery :-))

No, zlaté volby! Zlatá lenost! Ta představa, že někam se honit, někam pospíchat, abych hodila kus papíru do urny (no, není to zajímavé slovo ve spojitosti s volbami šťastnějších zítřků??????), se mi fakt už nechce.

A tak se mohlo stát, že v sobotu v půl druhé jsem s dcerou vylezla z domu, že jdu tedy něco udělat pro ty šťastnější zítřky. A stojím a koukám… chlapi právě v parku před domem vytahují májku!! Pozor (hlavně pro Čechy?), když chlapi na Moravě vytahují májku, nemusí to znamenat, že vytahují rohlík a mažou si ho paštikou, aby posvačili. Kdepak, tahají za provazy a snaží se dostat nahoru ten vysoký očištěný kmen nahoře ozdobený. Který pak bude před kostelem ještě několik týdnů stát.

Ano, nebýt voleb, úplně bych zapomněla, že tu máme hody. Strašné co? V hlavě mi poslední dobou lítají úplně jiné myšlenky a vzhledem k tomu, že na hody tu málokdy býváme, nemáme s tím ani spojené žádné rituály (jako u nás, když je posvícení, tak se dělají posvícenské koláčky, peče kachna či co atd.).

A tak jsme díky volbám nakonec s malou strávily příjemné odpoledne. Dcerka obešla pár soutěžních úkolů: pomohla najít králíka v klobouku, Mance pomohla najít prstýnky, zručně srazila hlavu třem drakům, Patovi a Matovi pomohla postavit domek a Bořkovi Stavitelovi zas navozit cihly (tatínek – stavitel, který zrovna v té době vozil na chatě asi skutečné a opravoval střechu, by byl asi na dcerku pyšný). Zajásala, když májka skončila, kde měla, a nikomu nespadla na hlavu. A hlavně zajásala, když jsem jí koupila balónek na šňůrce.

Někdy stačí k radosti i málo.

Vždycky mě fascinovalo moravské dodržování tradičních zvyků… u nás v Čechách bych jen tak nepotkala spoustu mladých lidí v krojích, jak každoročně před kostelem tančí (a okolostojící mužský koukají mladým holkám pod sukně při zvedačkách… a ženy možná zase obdivují muže, kolikrát dokáží holky zvednout nad hlavu??). Stejně jako v divadle při baletu, člověk se najednou vrací o nějaké to století zpět.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hloupůstky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Díky Bohu za předčasné volby!

  1. Pingback: Také už víte, co všechno Vám přinesl říjen? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s