Oheň

(photo credit: marcus Obal)

(photo credit: marcus Obal)

Proč nepsat v zimě o ohni? Kdy jindy si přímo hmatatelně uvědomujeme, jak je oheň životodárný?

Že bez ohně bychom zmrzli? Že síla zimy dokáže být neúprosná? Že dokáže zastavit ten věčný proud vody (pamatujete, o síle vody jsem psala v létě), ten život, tu energii – zablokovat, zastavit ji.

Udělat z té životodárné vody jen tvrdý, studený led.

Kdy jindy se ve svých fantaziích ocitáme na chalupě uprostřed zasněžených lesů a sledujeme ten mráz a sníh u tepla krbu. Sledujeme praskající oheň a popíjíme teplý čaj?

Příliš zimy škodí. Příliš ohně škodí. Ale když jsou v rovnováze, je nám blaze.

A tak až budeme zapalovat poslední svíčku na adventním věnci, můžeme si vzpomenout na ten životodárný dar ohně. Na to, jak nás zahřívá.  A na to, jak zima té síle ohně, který týden po týdnu přibývá, nakonec ustoupí… voda se rozteče, slunce rozzáří a svět se opět zazelená.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čínská medicína - oheň se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Oheň

  1. jolana88 napsal:

    oheň mám ráda – nevěřím mu, ale teplo!! :D (tatin je amatérský pyroman-amatér (hasič) – poučení jsme všichni) Mám dojem, že fascinuje každého – žádný plamen není stejný. mmch: představa chalupy uprostřed zasněžených lesů mne děsí – vyrostla jsem v tom – dříví nanosit, posekat.. sníh všude .. popel .. děkuju, nikdy více :)))

    • avespasseri napsal:

      :-) Já taky ještě pamatuju ty doby, kdy se ráno nechtělo vstávat, protože kamna dohořela, byla zima jak v psinci, musel se vynést popel a znovu zatopit. Měli jsme to doma dlouho. Měli jsme to na chatě. Máme to i dnes na chatě. Ale než se já probudím, tak už většinou někdo z osazenstva dávno zatopil :-) Navíc tam často chodí někteří spát až nad ránem, takže se topí neustále :-)

  2. Pingback: Já bilancuju pravidelně, tak proč ne i teď? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s