Jak vychovávají děti v jiných kulturách

Jak je to tedy s výchovou v jiných kulturách? Tady je pár úryvků z mého článku, který vyšel v E-psychologii:

Ukazuje se, že západní a východní pojetí Self dávají přednost jinému vnímání jáství. Také R. L. Harwoodová (1995) ve svém výzkumu attachmentu u amerických a portorikánských matek poukazuje na skutečnost, že zatímco americké matky uvažují v dichotomii autonomie – vztahovost (jak skloubit požadovanou autonomii dítěte s blízkým vztahem), portorikánské matky řeší jiné dilema, a to, jak skloubit požadovaný důraz na správné chování (proper demeanor) s vřelým vztahem.

Pokud se k dítěti chová jako k bytosti se svou vlastní vůlí a záměry, klade důraz na jeho potřeby a zájmy, stimuluje ho různými objekty a vychovává ho tzv. tváří v tvář (face to face parenting), učí dítě vnímat samo sebe jako odlišného od druhých a jako příčinu událostí kolem sebe. Naopak, když se k dítěti chová s vřelostí, ale zároveň jeho chování reguluje, klade důraz na poslušnost, stimuluje ho tělesnými podněty a vychovává ho tzv. vedle sebe (proximity parenting), učí dítě regulovat samo sebe a podřídit se hierarchii.

L. A. Pervin (1998) poznamenává, že na Západě běžná základní atribuční chyba (attribution error), neboli sklon přeceňovat dispoziční faktory a podceňovat ty situační, se v kolektivistických kulturách, které standardně nepovažují osobnost za jedinou příčinu událostí, nevyskytuje.

Podobně jako Kellerová a Harwoodová hovoří také G. O Fişek (2009), když popisuje výchovný styl, který vede k tzv. rodinnému Self (familial Self). Delší symbiotické mateřství neumožňuje dítěti tak brzy rozlišit mezi sebou a druhým a přispívá k vývoji My-Self (we-Self). Což je, jak autor udává, zcela opačný přístup než v západní kultuře, kde je podporováno rané odloučení od matky a dítě je vystavováno frustracím, které mají napomáhat jeho zdravému autonomnímu vývoji.

Vliv kultury na vývoj emocí

Kulturně podmíněný způsob přístupu primárního pečovatele k dítěti má vliv také na jeho emocionální vývoj, jak například potvrzuje výzkum W. Friedlmeira (2005), srovnávající chování japonských a německých matek a vývoj projevu emocí u jejich dětí.

Zatímco japonské matky odváděly pozornost dítěte od dané emoce a nijak ji nevysvětlovaly, německé matky věnovaly emočnímu prožívání jedince mnohem větší pozornost, emoce komentovaly a nabízely řešení. V pěti letech již byly emocionální reakce japonských dětí výrazně tlumenější než u dětí německých.

A tady je citovaná literatura, kdyby ony výzkumy někoho zajímaly. Tedy jestli tu literaturu sežene :-) Případně mám, doufám stále ještě, někde k dispozici skeny :-)

Harwood, R. L., Miller, J. G., & Irizarry, N. L. (1995). Culture and attachment: perceptions of the child in context. New York: The Guilford Press.

Pervin, L. A. (1998). The cross-cultural challenge to personality. In Yeuh-Ting Lee, C. M. McCauley, & J. G. Draguns (Eds.), Personality and person perception across cultures (23-41). Mahwah: Psychology Press.

Fişek, G. O. (2009). Self development, individuation and culture: a psychoanalytic approach. In S. Bekman, & A. Aksu-Koc (Eds.), Perspectives on human development, family and culture (194-206). New York: Cambridge University Press.

Friedlmeier, W.(2005). Emotional development and culture: reciprocal contribution of cross-cultural research and developmental psychology. In W. Friedlmeier (Ed.), Culture and human development (125-152). New York: Psychology Press.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice DĚTI - ROZVOJ OSOBNOSTI, Uncategorized se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Jak vychovávají děti v jiných kulturách

 1. Sedmi napsal:

  a nebylo by to trochu podrobneji? tohle je hrozne utrzkovite, vytrzene z kontextu…

  • avespasseri napsal:

   bohužel… to byl jen tématický přehled toho, čím se zabývá interkulturní psychologie (vývoj Já, emocí, náb. vnímání apod.)… pokud by tě zajímalo něco podrobnějšího, musela bys do těch zdrojů….

   • Sedmi napsal:

    zajima me, jak je to v praxi, v rodinach v tech jinych kulturach :D

    • avespasseri napsal:

     To jsem si myslela, že se zbytečně těšíte :-) Ty knížky jsem četla před rokem a rychle zapomínám :-) Dovoluju si tvrdit, že všechny zahrnovaly již výsledky výzkumu, příliš praktických příkladů se tam nejspíš neobjevovalo… ačkoliv ta svá témata ti autoři samozřejmě pojednali mnohem podrobněji. Když budu mít chvilku, mrknu se do obsahu těch knížek, jestli by se tam nedalo najít něco pro tebe zajímavého :-)

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s