Labyrint světa podle J. A. Komenského

labyrint - komenskýJiž dlouho jsem neuveřejnila úryvek z Labyrintu světa a ráje srdce od J.A. Komenského. Neučinit tak v tomto týdnu, kdy bloudíme labyrintem a hledáme ten jeho střed, by byl hřích :-)

A tak se pokochejte tím, jak již v 17. století psal náš neznámější učitel o tom, co se v tom našem labyrintu děje. Například o tom, co dělala šlechta, či lépe řečeno: stav rytířský:

Hledím tedy sobě zdaleka, jací by činové jejich byli: a spatřím, že práce jejich (podlé svobod stavu toho, jakž pravili) jest šlapati dlážku; převěšovati dvě nohy přes koně; honiti chrty, zajíce a vlky; zavoditi sedláky do robot; sázeti je do věží a pouštěti zase; užívati dlouhých, rozličnými misami vysazovaných tabulí a pod nimi co nejdél nohy držívati; uměti šoustati nohama a líbati prsty; přebírati řemeslně vrhcáby a kostky; tlampati bez studu o věcech slzkých a plzkých; a těm podobné. Měli pak to svobodami stvrzené, jakž pravili, aby cokoli činí, šlechtictvím sloulo, a žádný k nim, kromě poctivý člověk, aby se nemísil. Někteří sobě vespolek štíty měřili, jedny s druhými rovnajíc; a čím který vetšejší a zašlejší byl, tím byl víc vážen; kdo nový nosil, za tím jiní hlavami mrdali. Více sem tu i jiného ledcos uhlédal, což se mi divné a nemotorné zdálo; ale všeho praviti nesmím. Toto jen povím, že nadívaje se já dosti na ty marnosti jejich, znovu sem průvodčí svých, abychom šli, prosil a obdržel.

První část série úryvků z Labyrintu najdete zde.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Jan Ámos Komenský se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Labyrint světa podle J. A. Komenského

 1. Sedmi napsal:

  je to porad stejne co? :D

  • avespasseri napsal:

   Komenský je pro mě taková ukázka toho, že si můžeme stěžovat, můžeme se snažit něco měnit, ale to je tak asi všechno, co můžeme dělat. Lidi jsou lidi a dokud nepochopí to, co jim vykládal Buddha, Ježíš, Lao-c§ (ať už byli, nebo nebyli, to je fuk), tak to bude pořád stejné. Začít se sebou. Jen teď máme v rukách větší moc ničit… ale i zachraňovat. Všechno má dvě strany :-))
   Shakespeare v tom článku o krizi společnosti to viděl dost podobně jako Komenský…

   • Sedmi napsal:

    neco na odlehceni, ale ono to souvisi – znas Rankina? Napriklad trilogie o armagedonnu je skvela… http://www.legie.info/kniha/1142-robert-rankin-armageddon-jako-muzikal

    • avespasseri napsal:

     neznám. To vypadá dobře. Vnímat tohle plahočení jako frašku – to je mému absurdnímu pojetí hodně blízké :-)
     když už jsem mluvila (v jiném komentáři teď) o neduálních učitelích: existuje video (nevím teď kde, ale můžu najít), na kterém se dva jen smějí. Jeden měl nějak moudře odpovědět na nějakou otázku, ale najednou mu to přišlo strašně absurdní. A řehonil se a řehonil. Viděla jsem to i na jiném videu… nějaká nešťastnice přišla za učitelem s nějakým děsně závažným problémem. On se zeptal na pár věcí a ona se začala smát. Prostě jí to trklo: jak absurdní ta celá hra je. Jak lpí na něčem, co nemá vůbec žádný smysl. A jak sobě a druhým tím strašně ubližuje…

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s