„Začíná to elektřinou a končí to u kotle na sms…“

Fotografie0235To jsou památná slova, která zazněla na jednom trampském výšlapu v chatce u sjezdovky. Trampové jsou takoví dinosauři moderní doby. Nejradši spí venku pod noční oblohou (i když v noci ještě mrzne), oběd si ohřívají na ohýnku a když už srub, tak bez vody a bez elektřiny.

Kdo má víc, je měkkota.

Kdo chce víc, připravuje se o romantiku života… a propadá závislosti…

Kdo má víc, je na cestě – možná pomalé, ale jisté – nechat se polapit pohodlností a moderním shonem. Chtít víc. Pořád víc.

Začíná to elektřinou a končí to u kotle na sms.

A tak na téhle chatce, kde ta elektřina fungovala, zaznívaly nápady, že vyhodíme pojistky, že vytrháme dráty a tak podobně. Protože nebýt hladové druhé várky trampů, kteří si plánovali opéct buřty na ohni (správný tramp přece VŽDYCKY zapaluje oheň), tak by nakonec všichni posedávali v chatě u kamen a oheň by nikdo nerozdělával.

A tak nakonec tam, pod tou jasnou noční oblohou u bývalé sjezdovky, na které začátkem března nebylo po sněhu ani památky, postávala kupa prapodivných dinosaurů a užívala si svobody, zatímco v chatce pochrupovaly čtyři děti od 4 do 7 let, které strávily víkend v lese a válením sudů, případně děláním kontrmelců, ze sjezdovky dolů… bez televize, bez počítače, bez tabletů… a skoro zadarmo…

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Touha se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na „Začíná to elektřinou a končí to u kotle na sms…“

 1. letitiatiba napsal:

  Pekné.
  Tiež som vždy túžila po chatke bez elektriky a bez tečúcej vody… aj spočiatku taká bola, kým nebola dostavaná… latrína na dvore, studňa s „rumplom“… ale nakoniec som bola „prehlasovaná“ dospelými ;-) a bola aj elektrika, aj bojler, aj televízor, ktorý sa vždy najneskôr o 19:30 zapínal na správy a vypol sa až keď šli poslední spať… A tak som sa musela vzdať pre zmenu svojej túžby žiť aspoň cez víkendy v lone prírody (bez zbytočných vymožeností civilizácie). … ale aspoň som sa večer túlala sama vonku tak dlho, ako som mala dovolené. A ráno som vyliezla oknom a šla sa (potajomky) umyť k potoku. ;-)

  Ale teraz, keď som sama srdcom rodiny, aspoň ten televízor do chalúpky nesmie! :)

  • avespasseri napsal:

   Jo, jo… chatka se nakonec stane druhým domovem, i s TV a dalšími vymoženostmi :-)
   Na druhou stranu (abychom zůstaly právy oběma stranám mince), kdo by chtěl v takovém lůně přírody žít celý den a celý život?? :-))
   To s tím vylézáním oknem, to mě pobavilo :-)))) Jak se zdá, když člověk chce, to lůno si najde navzdory všemu :-))

 2. Sedmi napsal:

  Jé, já chci taky :) Ale k tomu je potřeba taky mít s kým jet, aby se zabavili jak dospělí, tak děti… to se mi hrozně líbilo na té knížce Líný rodič, tahle filozofie… znáš?

  • avespasseri napsal:

   Líný rodič… nečetla jsem, ale slyšela jsem a viděla jsem. Ani jsem ji ale neotevřela pod dojmem, že v této knížce se nemám naučit co nového :-))))))))
   Zcela jistě to chce partu… hlavně pro děti.
   Tak za pár let, až budeš mít odrostlého třeťačka a budeš v Čechách …:-)

 3. jolana88 napsal:

  Kdo chce víc, dostane víc. Dostane tolik až nemá nic – povídal vždycky děda – a říkám i já. Taky říkám, že ani tramp se zbytečně nezříká užitečných věcí. Lampička dobrá, když je dříví mokré. Jako malá (mladá) jsem sbalila tele – a šup. Dodnes s nostalgií vzpomínáme, jak po nás družstevníci žádali OP. Pokud není tajné – přes týden rovněž žijí bez vymožeností? Věřte mi, že po 14 dnech v místě, kde nic z toho není – včetně nošení vody, přípravy jídla, chůze pro potraviny atd. – sáhnete po kyji, jakmile uslyšíte slovo „romantika“ :DD

  • avespasseri napsal:

   Moudrý děda :-)
   Hmm… tramp se samozřejmě neobejde bez čelovky :-)))))
   Však já Vám věřím…já bych bez vymožeností příliš dlouho nevydržela… ale věřím, že oni výrazně déle :-)
   Ono je to spíš otázka určitého vyvážení toho, že běžně se člověk z města do přírody moc nedostane… a ten úzký kontakt některým chybí víc, některým míň. A někteří si to už třeba ani neuvědomují…

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s