Smrt Ega

Smrt Ega

Reklamy
Obrázek | Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Smrt Ega

 1. est napsal:

  Probuzením ego neumírá. Jen už nevládne :)

 2. AdDragon napsal:

  Nu, věru dlouho se mi nelíbí, kam se pohnulo vnímání slova ego. Podle původního rozložení, totiž ego je rozumovým středem, bodem uvědomění, styčným bodem mezi nad- a pod- vědomím.
  Ego je místo, kde nevědomé proudy dostanou řád a možnost se projevit.
  Ego nemá strach, to my, ego neumře, pokud neumřeme my, nebo pokud nám neprovedou lobotomii, ego nikdy nevládne, vládnou buď pudy, rozum, nebo takzvaná morálka.

  Asi jsem zamířil jinam, než článek myslel, ale chtěl jsem jen upozornit na příliš rozšířenou chybu nejen vnímání trojstupňového modelu osobnosti, která ve svém důsledku vede často ke zcestným závěrům. Pardon.

  • avespasseri napsal:

   To je v pohodě… mohla bych zveřejnit své poznámky o Egu, z psychologického hlediska, které jsem si jako přehled o struktuře osobnosti napsala před 4 roky jako podklad ke své disertačce :-))) Všechno tohle v tom stálo taky :-)) Problém je asi v tom, že jde nakonec o jeden termín, který neoznačuje tu samou věc. Tenkrát mi hodně vrtalo hlavou, co s tím psychologickým Egem v okamžiku, kdy člověk začne hledat psychologický způsob, jak se bavit o náboženství a spiritualitě, kam zasahovalo moje téma. Nepamatuju si už, zda jsem vůbec na něco přišla… spíš jsem psala něco podobného: jak můžeme překonávat Ego, když je Ego centrem osobnosti? Pokud si vybavuji, problém byl i v různém vnímání Ega v psychologii? Už je to dávno a už to neřeším :-)

  • est napsal:

   No to je právě ono, že ego nám občas vládne :)
   Ego je ztotožnění pudových podnětů s raciem, domníváme se mít instinktivní myšlenky za své. Malý příklad, někdo vám bezdůvodně řekne, že jste blbec. Instinktivní mysl vám bleskově nabídne reakci (včetně emocí) a pokud se neovládnete, znamená to, že vás ovládlo ego, instinkivní reakce, kterou jste akceptoval jako vlastní :)
   Lidi potom říkají Já jsem to tak nemyslel, Vůbec nevím, co to do mě vjelo :)

 3. Pingback: První ohňostroj… tentokrát doslova… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s