Návraty – Nejlepší opilecká píseň (a tanec) na světě! A to nejsmutnější video o lásce.

Vzpomínám na jiné období, kdy jsem hodně psala o lásce. Je to již pár měsíců, když se tu na svých cestách zastavil muž, který kdysi do mého života hodně zasáhl. A vždy, když se objeví, to umí zas… učí mě třeba umění odpouštět, chápat, soucítit. A tak :-) Stále je to vlastně láska, ale už jiného druhu :-)

Z onoho návratu do té bohaté (ale i bolavé) minulosti tenkrát vznikl tento článek. Začal celkem nevinně takovým radostným videem. Ale jak už to tak v mém případě bývá, volným pádem se symbolicky přenesl k jednomu z nejsmutnějších videí…

A když už jsem v tom Bollywoodu, dám Vám sem ještě jedno mé oblíbené video z filmu Devdas (2002). Stejně jako More Piya (Má lásko), ani tuhle písničku si na svém DVD už pustit nemůžu. A tak jsem ráda, že jsem si na ni vzpomněla a našla na youtube.

Obdivuju choreografii tohoto tance. Nikdy by mě nenapadlo, že opilecké vrávorání se dá využít jako choreografický prvek.

Celá ta píseň je tak legrační (vizuálně; co se textu týká, už si nepamatuju, o čem přesně se tam zpívá. Pokud byste měli zájem, mohu dohledat)… ale do toho pak přijde tragický závěr. Ve videu je na to jen narážka. Nejdřív se podívejte a já to pak dopovím…

Píseň ve skutečnosti končí tím, že hlavní hrdina začne kašlat krev. Tuším to byla tuberkulóza. Od téhle chvíle to s ním pak už jde jen z kopce… A žádný happy end se nekoná.

Nevím, co k tomu říci víc. Možná jen to, že s city není dobré si zahrávat. A pokud kdokoliv z Vás, co tohle čtete, má někde lásku, které se bojí otevřít, nezavírejte se jí. Bojujte za ni. Pokud se bojíte, zjistěte proč, ale nezavírejte se před ní. Protože Vás stejně dohoní. Zůstane ve Vás, bude tam hlodat. Pět let, deset let, patnáct let, dvacet let. A až po ní budete chtít jednou sáhnout, už bude pozdě…

Dveře se před Vámi zabouchnou, stejně jako v závěru tohoto filmu. Našla jsem ho jen v originále, bez titulků. Kdo chcete, zapátrejte na youtubu, zahlédla jsem tam francouzskou a německou verzi.

A věřte mi, tohle není citové vydírání, není to jen filmařská licence, nebo snaha režiséra dojmout Vás. Někdy je to krutá pravda. A záleží jen na Vás, jestli to dojde až takhle daleko.

Jestli tu lásku prožijete.

Nebo jestli si z ní, i když nedojde naplnění, vezmete to, co Vás posílí. Třeba lásku samu a její ohromnou sílu.

Nebo jestli před ní couvnete, jako Devdas, a ona Vás pak uhlodá, vysaje a zabije. Právě proto, že je tak strašně silná.

Podle diskuse pod videem jsou prý Devdasova poslední slova jsou tato: „where will I find again my lost innocence…my lost dreams…my lost childhood? Where is gone the shade of trees where I made myself a home?“

Ale nechci končit tak srdceryvně. Láska si beztak bude dělat, co chce. Můžeme za ni bojovat, třeba roky, můžeme před ní utíkat, třeba roky, všechno to má svůj smysl a ona nakonec beztak vyhraje. I když možná ne tak romanticky, jak jsme si kdysi představovali…

Příspěvek byl publikován v rubrice Tanec, Utrpení a láska se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Návraty – Nejlepší opilecká píseň (a tanec) na světě! A to nejsmutnější video o lásce.

 1. jolana88 napsal:

  no – nevím. někde jsem četla – „lepší lásku ztratit než ji nikdy nemít“ – a taky je to volovina. Občas je ten útěk zdaleka nejlepší věc, kterou člověk může udělat…

  • avespasseri napsal:

   Hmm… říkala jsem si před časem, že svou dceru budu varovat před nerovným partnerstvím… či lépe řečeno před tím, aby si to, co cítí, nepletla s tím, že jde o partnerský vztah, pokud druhou stranu nenajde stoprocentně naladěnou na stejnou notu. Nemá to smysl :-) A utéct? Někdo uteče přirozeně, z rozumu, nebo ze strachu, někdo je příliš závislý, aby utekl, a někdo si dovolí to, co cítí, cítit, možná se v tom i pořádně vymáchá, ale nakonec si z toho něco důležitého odnese. Záleží na to, jak to kdo má. Těžko soudit a těžko bycha honit :-)

   • jolana88 napsal:

    v tom s Vámi souhlasím. jen mě při čtení napadlo, že „Lásku“ ztratit – je horší než ji nikdy nemít. a že jsou vztahy, které jsou natolik silné až jsou spalující – a to je lepší zdrhat ostošest ..

    • letitiatiba napsal:

     Či to nebude tým, že to, čo popisujete v skutočnosti nie je láska? Možno vášeň, možno zamilovanosť, možno túžba, alebo snaha o naplnenie svojho ja… Možno podriadenosť, alebo závislosť… neviem. Ale nechce sa mi veriť, že by Láska bola niekedy horšia, ako život bez nej.
     Pravá láska je vždy obohatením.
     Osobne som presvedčená, že je vždy lepšie lásku stratiť, ako ju nikdy nepoznať. (A týka sa to aj mnohých bolestných skúseností – aj tie straty sú v konečnom dôsledku darom – aj keď to v tej chvíli človek tak necíti.)

     • jolana88 napsal:

      divné, že – ale i takhle může ve skutečnosti vypadat „Láska“.. když ji ztratíte, odejde kus Vás – takže moc obohacení taky nevidět. Naučit se s tím žít – ne přežívat – je fuška – a o „darech“ bych rozhodně nemluvila, protože ta prázdná černá díra nezarůstá ..

      • avespasseri napsal:

       Podle mě jsme opět u definice termínů :-) Já a Letitiatiba mluvíme o té lásce nepodmíněné, tu nemůžete ztratit. Bohužel emoce jsou velmi zrádné a i hluboký opravdový cit může člověka zranit a není lehké tu ránu zahojit. Někdy to vůbec nejde. Nepodmíněná láska coby absolutní přijetí je něco velmi hodnotného, ale také velmi vzácného. Jak jsem psala jinde: není lehké Lásku potkat, není lehké ji poznat a není lehké ji žít. Je to zcela jistě dar. Bohužel. Rozhodně ne zásluha, ačkoliv věřím, že i tohle umění se dá naučit. Snad jednou…

      • letitiatiba napsal:

       Aha, hovoríte o „láske“ v úvodzovkách. Tak potom áno. Tak ako hovorí Aves.

    • avespasseri napsal:

     Některé vztahy jsou natolik silné, až jsou spalující… ano, to jsou (z vlastní zkušenosti mluvím :-))… pak jen záleží na tom, zda se jedná o lásku, nebo tu vášeň, jak píše letitiatiba. Pokud je to láska, tak zdrhnout je velká škoda. Pokud je to vášeň, taky bych doporučovala vzít nohy na ramena :-)))) Ale jak říkám, to se to lehko říká, on beztak nakonec člověk nedbá na rady a buď pak lituje, nebo se spálí :-))))

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s