O zdravotních očekáváních….

(photo credit: Mateusz Opasinski)

(photo credit: Mateusz Opasinski)

Když jsme zdraví, očekáváme nejspíš, že to tak zůstane navěky.

Když jsme nemocní, očekáváme nejspíš, že to za nás lékař, nebo nějaká ta pilule vyřeší.

Bohužel, jak mi bylo nedávno moudře řečeno, NIKDO za nás nic nevyřeší.

A naše zdraví v mnoha ohledech zůstává jen a jen v našich rukách… protože změna je život a nic nemusí zůstat navěky.

 • Znám případ mladého muže, který zničehonic skončil v nemocnici a brzy na to zemřel.
 • Znám jiný případ mladého muže, který zemřel při práci… zlomila se s ním větev stromu, který prořezával.
 • Znám případ mladé ženy, která neustála vnější stres a spáchala sebevraždu.
 • Znám i zcela čerstvý případ starší ženy (ale stále o 10 let mladší než její osmdesátiletý křepký manžel), které před nedávnem našly zhoubný nádor na mozku… a dnes má pohřeb.
 • Naštěstí znám i případ mladého muže (a jeho ženy), jehož novorozená dcerka úspěšně překonala svůj předčasný zrod… ale on sám pár měsíců na to vážně onemocněl. Ženu, která musela jít na operaci s nádorem. I muže, který musel jít na operaci s nádorem. Ale stále ještě žijí, buď šťastně, nebo bojovně.

Někdy je to jen hloupá „náhoda“, pokud na náhody věříte. Někdy člověk dělá krůček za krůčkem, až dojde přesně tam, kam dojít nechtěl…

Když očekával, že mu všechno projde a vše se nakonec nějak vyřeší… nejlépe samo…

Nevím, jestli se mi „osud“ snaží těmito nedávnými nenadálými zvraty v osudech jiných lidí a jejich rodin něco sdělit, nebo jen svět vnímám přespříliš symbolicky. Ale ono je to asi jedno, pokud Vás to, co vnímáte, pomůže motivovat k větší lásce a péči o sebe sama….

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na O zdravotních očekáváních….

 1. jolana88 napsal:

  Jsou věci, které člověk prostě neovlivní, kdyby žil sebezdravěji a snažil se sebevíc. Ale také nezapomínejme, že hodně lidí na vlastní zdraví prostě kašle. Neřekla bych, že je to otázka jen „mít se rád a pečovat o sebe“. „Osobní odpovědnost“ – hafo lidí nevidělo ani ve slovníku. Kdysi jsem se kvůli tomu příšerně rozčílila, nejen na blogu. A zlobí mě dodnes, že si lidé nepřipouští, jak moc jejich „zatím dobré“ – ovlivňuje ostatní. (ttp://jolana88.wordpress.com/2011/02/08/obezita/ )

  • avespasseri napsal:

   Však já vím… někdy se musí prostě vycházet z toho, co je dáno, přijmout to tak, jak to je. O to horší je, když je Vám dáno něco… a Vy si toho dostatečně nevážíte. Můj případ. Mít se rád a pečovat platí u mě velmi razantně (což je jen druhá strana osobní odpovědnosti a respektu k sobě samé). Ale i to, že člověku chybí právě toto, je vlastně jen jiná verze toho, co je dáno. Minimálně v daném okamžiku :-) Což ovšem neznamená, jak jste psala i ve svém článku, že má člověk rezignovat. A jak psal můj oblíbenec Lao-c‘, je lepší začít s tím jednodušším, než pak řešit to těžší. Protože pár kilo navíc se shazuje rozhodně lépe než deset, patnáct, nebo sto… a to ani nejde o váhu, ale prostě o tu ideální váhu, kterou má každý někde jinde. A ono se často mluví jen o váze, jako by šlo jen o to, kolik kdo váží (a pak všichni vykřikujou… holt 50% lidí s nadváhou… či obezitou??… jak jsi štíhlý a jak se sebou nic dělat nemusíš).

   • jolana88 napsal:

    a to nikde ani nezkoušejte říkat, jaké sociální a ekonomické dopady jejich počínání má. (a nemluvím jen o leteckých společnostech, co chtějí peníze za místo navíc. Mám na mysli respirátory, kloubní náhrady, nemocniční lůžka …) PS: u lidí běžně platí, že „mít se rád a pečovat = dopřávat si bez ohledu na následky“ .. paradox

    • avespasseri napsal:

     Hmmm… uklidňuje mě fakt, že nejspíš tím, co píšu, společnost nepoložím… protože lidé si i nadále budou kupovat hory nezdravého jídla (a dají pár boháčům ještě víc vydělat), kupovat lepší a lepší televize, tablety a počítače (proč se hýbat zadarmo, když si můžu sednout za peníze), pilulky na hubnutí (když je chytne hubnoucí mánie), pilulky na choroby (když je nechytne, nebo si tou hubnoucí mánii ještě víc ublíží). A pak si budou stěžovat, že není dostupná zdravotní péče… a že už ani není zadarmo.
     Na druhou stranu sama na sobě vidím, že je velmi těžké tomu nezdravému tlaku odolávat (kór když má štěstí, že na obezitu ani nadváhu nikdy netrpěl)… a jen kroutím hlavou, proč se už do těch malých dětí netluče horem spodem, že je to všechno špatně (a naopak to musíme nejdřív vtloukat do babiček)… a obávám se, že ani těch pár hodin výuky po zdravé stravě nikam nepovede. O těch počítačových hrách a tabletech už tady řeč byla. Ale proč se rozohňovat, když s ostatními člověk stejně nic neudělá… to se radši pokusím něco udělat sama se sebou :-))) Sama sobě zdar :-))))))

  • annapos napsal:

   Zdravím vás všechny, pan Menšík je moje radost a má pravdu, tedy lidová moudrost se sdělit nedá?

   • jolana88 napsal:

    „od Božího rána maj dost starostí sami se sebou“, povídá pan Menšík. taky „jinak se žilo“. Dneska ani na vesnici není taková lopota. Lidé byli celkově zdravější, měli více pohybu na vzduchu – což už drahně let neplatí.

    • annapos napsal:

     Jistě paní Jolano, humor pana Menšíka, je a bude nadsázkou, má ale v jednom velikou pravdu, dnes spoustu lidí nepracuje a jsou unaveni sami ze sebe, zabývají se sami sebou, všemožně pitvají své nitro a mnohdy, by to vyřešila hromádka naštípaného dřeva?

     • avespasseri napsal:

      Mnohdy ano. Jakýsi palestinský autor se kdysi povzdechl, že existencialistické otázky řeší jen západní literatura, protože Palestinci mají skutečné existenciální problémy, které musí řešit reálně. Určitý druh práce, spjatý s přírodou a jejím koloběhem, má jistě pozitivní vliv na spokojenost. I jistý pocit, že beztak nelze nic změnit /určité přijetí situace/… když není co řešit, to se to v klidu pracuje. Ale dnešní společnost je do značné míry někde jinde, problémy jsou a jsou i lidé, kteří je řeší a chtějí nějakou změnu. Minimálně nechtějí jít s tím hlavním proudem, když už tedy cítí, že ten hlavní proud nejsou schopni zvrátit, a hledají alternativy… a že jich dnes už je. A tak hledají, proč jsou nespokojení, a hledají, kterou alternativu vybrat, když tedy nechtějí být jak ta ovce, která pořád jen hledí do toho smartfounu :-))) Užívat moudře, ale nebýt závislý. Já myslím, že je to zcela legitimní. Protože pro většinu lidí je pak jinou alternativou práce v dnešním slova smyslu – shon, stres, honba za zisky. Dnešní mladí nemají jinou volbu. A změny mohou přijít jen skrze ty, kteří hledají ony alternativy a pitvají svá nitra. A uvědomí si, že pokud kdy může být nějaká změna, tak jen skrze to nitro. A já ti můžu říct, že měnit věci uvnitř je zatraceně těžké… „zabývat se sám sebou“ není tak sobecké, jak se zdá. Protože čím víc se člověk zabývá sám sebou ve smyslu onoho pitvání nitra a ne ve smyslu, že myslí jen na to, co on sám chce, co on sám považuje za správné, co podle něj musí být a co podle něj musí dělat ostatní (a hlavně pro něj), tak tím víc dokáže být svobodný a tu svobodu a důvěru pak poskytnout i druhým, tím víc dokáže milovat sám sebe… a tu lásku pak poskytnout i druhým, tím víc dokáže být sám v sobě spokojený… a tu spokojenost pak šířit i kolem sebe… svým úsměvem, svým pochopením, svou dobrou náladou, svým vnitřním klidem. Pak nemusí nikdo nikam utíkat. Pak nedochází ke konfliktům. Lidé se spíš domluví, když necítí odpor a kritiku, ale pochopení vlastních potřeb a pocitů…..
      A co se toho videa týká… přijde mi trochu jako píchnutí do vosího hnízda :-)))))) Protože právě spousta těch obézních a tlustších, ne vinou choroby, ale vinou onoho životního stylu, by mělo přestat zlehčovat svůj problém… protože právě ten životní styl je součástí tohoto konzumního systému…

 2. Sedmi napsal:

  uf teda, takhle vazne po ranu…

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s