Když se člověku o skutečné svobodě a zodpovědnosti může jen zdát…

(photo credit: Efgeka)

(photo credit: Efgeka)

Psala jsem nedávno, že prý jdou svoboda i zodpovědnost ruku v ruce… že skutečná svoboda není nikdy bezohledná.

Ale většinou prý máme buď ty „svobodné“, nehledící na ostatní, nebo ty „zodpovědné“, nehledící sami na sebe. Případně ty propadlé lhostejnosti, jak to Anička pěkně řekla v komentářích ke stejnojmennému článku.

Ale zapomněli jsme na ty, kteří sice touží po svobodě, ale nejsou schopní po ní sáhnout, ani za ní doopravdy jít, navzdory všem těžkostem, ale ani nejsou schopní se chovat zodpovědně – ani vůči sobě, ani vůči druhým, ani vůči té své touze. A právě v téhle rozpolcenosti snadno lhostejnosti propadnou.

Možná jsou jak ti puberťáci, kteří nechtějí dospět. Na to věčné Měl bys jen hodí otrávený obličej. A proč jako? Mně se nechce. Nechte mě, já si chci o sobě rozhodovat sám. Ale v hloubi duše vědí, že zírání do blba jim radost nepřinese. Ani poflakování se s kamarády po diskotékách, aby zapomněli na to, co opravdu chtějí.

Jenže skutečná svoboda je děsí, ať už k tomu mají skutečný důvod, nebo ne, a k zodpovědnosti nemají tu správnou motivaci. Oni chtějí být přece svobodní. A skutečná svoboda není nikdy bezohledná, naopak. Vždycky dbá na to, aby v ní bylo všem dobře. Aby se nezapomnělo dopřát i tomu nejnepatrnějšímu kousku sebe sama, ale i druhým, to, co potřebují.

Začarovaný kruh, řekla bych.

O to začarovanější, když si musí přiznat – ať už je to v té jejich touze po nezávislosti a bezpečném odstupu vzteká, nebo ne,  že stejně jako moře není mořem bez ryb v hlubinách, pláží a skal, ani skutečná svoboda se nezříká hlubokých vztahů a že nezávislost nevylučuje silnou potřebu sounáležitosti a společenství. Která teprve probouzí zodpovědnost…

Minimálně ji probouzí alespoň do té chvíle, dokud člověk nenajde její zdroj sám v sobě… stejně jako zdroj té skutečné svobody…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Svoboda se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Když se člověku o skutečné svobodě a zodpovědnosti může jen zdát…

  1. annapos napsal:

    Nevím jak ti komentovat, když se zeptáš a hned si odpovíš a to poslední větou. Moc ti děkuji aves, zdravím a všem tvým přátelům i tobě, přeji slunce v duši každý den a slunce i o víkendu všem.

  2. Pingback: Co člověk nalezne v hlubinách? Třeba borůvkové knedlíky :-) | Žít je umění

  3. Pingback: Červenec = seriál hadr | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s