Někdy je velmi těžké přijmout změnu

(photo credit: Steve)

(photo credit: Steve)

Říká se, že změna je život. Ale když se tak člověk podívá kolem sebe… a do sebe… tak to spíš vypadá, že o život tady na tomto světě vůbec nikdo nestojí. Že všichni chceme jen to NAŠE, JISTÉ, NEMĚNNÉ. Jednou dané, zažité a známé.

Přijmout fakt, že jiná kultura, nebo jiný člověk má úplně odlišný pohled na svět… a že i ten úplně odlišný pohled na svět může být správný (když je přece odlišný, proboha!), je věc zatraceně těžká. Popírá logiku (a třeba muslimové velmi milují logiku!). Logiku, která je však často pouze černobílým myšlením.

Při svých studiích jsem narazila. Ono se zatím neustále počítá s aristotelskou logikou: když platí A, nemůže platit B (pokud A a B jsou protiklady). Je to TAAAK logické. Na jednom úžasném etnopsychologickém semináři nás sice učitel seznámil s průkopnickou knihou Ivany Markové „Dialogičnost a sociální reprezentace„, která dokázala vědecky zdůvodnit potřebu vnímat svět jinak než jak kdysi dávno Aristoteles. Nicméně jít už zas proti proudu, jak u mých předposledních státnic, se mi opravdu nechtělo…

Ono je ovšem zatraceně těžké přijmout změnu jakoukoliv. Otevřít se tomu, že něco může být i jinak. Že bychom neměli stát jen na jednom místě a ohánět se tou svou pofiderní „stabilitou“. A pak se nechat smést první vichřicí. Že bychom se měli vyvíjet, růst, neustále rozšiřovat své obzory, objevovat postupně nové a nové fazety skutečnosti a zahrnovat je do jednoty svého světa. Stejně tak, jako i celý svět tvoří jednotu, ve které není zimy bez tepla a noci beze dne. Stejně tak, jak zní pravidlo rozvoje každé živé bytosti, jak se ho můžeme dočíst v moudrých knihách vývojové psychologie. Když máme konflikty uvnitř nás samých, nebo když odmítáme něco vnějšího, jak pak můžeme očekávat, že druzí lidé a celé národy budou žít bezkonfliktně??? Kdo bude ten arbitr, který rozhodne, který úhel pohledu je ten správný? Za který je třeba jít a bojovat? Čí potřeby jsou ty primární? Tak často se lidé ztrácejí v těchto malých šarvátkách, že zapomínají na ty nejdůležitější hodnoty: na lásku, soucit, respekt k životu. Kde je těmto hodnotám v těch všech sporech světa od počátků věků konec???

Jenže každý člověk má tendenci udržovat si odstup. Snažit se vystrnadit z toho svého světa cokoliv, co ho vyvádí z rovnováhy, kterou si tak horko těžko vydobyl. Rovnováha je křehká věc. Kdykoliv ji cokoliv rozkolísá, nastávají problémy. Jestli to rozkolísání bude nakonec dobré, nebo špatné, pak už  záleží na nás.

Pokud někdo nemá hodně dobrý důvod neutéct z toho silového pole, které mu obrátí celý svět vzhůru nohama, donutí ho podívat se do svého nitra, i tam, kam se dívat zaboha nechce, a změnit svůj úhel pohledu na svět, změnit své myšlení, a tím i své emoce a své chování, ani ho nenapadne tam zůstávat. A dobrovolně tam většinou nikdo příčetný neleze.

A přece jsem měla tendenci nabízet jiný úhel pohledu. A přece mě mrzelo, když jsem byla odmítnuta. Do té doby, než jsem i já udělala ten krok zpátky před tím silovým polem, které se kolem mě na chvíli mihlo. Ačkoliv zatím jen v myšlenkách, které vyvolaly strach a obranné reakce. A to jsem ta, která má hodně dobrý důvod neutíkat a která je už dávno dost nepříčetná :-))

Někdy je prostě velmi těžké jít tam, kde to vaše vystrašené ego ví, že bude muset přenechat otěže něčemu jinému. A které ego právě o TUHLE změnu stojí????

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Někdy je velmi těžké přijmout změnu

 1. Sedmi napsal:

  rekla bych, ze tady zalezi hodne na zalozeni cloveka a jeho povaze… ja mam treba pocit, ze snad ty kotrmelce a zmeny uplne pritahuju – a vetsinou jsem za ne rada a nevadi mi a kdyz uz nejaky plan mam a ten se po… tak uz vyhlizim, co kde za to prijde jineho – ale jsou lide, kteri planuji peclive vsechno do detailu a z nejakeho zahadneho duvodu jim to pak i vetsinou vychazi… tem se pak muj pristup a „chaos magie“ vysvetluje velmi tezko…

  • avespasseri napsal:

   Já jsem v tomhle asi obojaká :-) Jsou změny, které snáším hůř a změny, které mi nevadí. Jako průvodkyně jsem často koukala, jak byli turisti naprosto nepříčetní z toho, když něco nebylo do detailu podle programu (máme tam jet ráno… chci tam jet ráno… ne, pardon, rozbil se autobus, místo ráno pojedeme odpoledne a strávíme tam stejnou dobu… ne, tam se píše, že pojedeme ráno, co je to za šlendrián… omlouvám se, ale to bohužel nepůjde… atd. atd). Takže místo aby si dopoledne pěkně užili, tak se celé dopoledne rozčilovali, co že je to za šlendrián :-))

 2. jolana88 napsal:

  jsou lidi, co ke svému životu řád potřebují – a jsou lidi, kteří si řád umí vytvořit. Řekla bych – jako Sedmi, že tohle není jen o Egu – ale o celkovém „nastavení“ člověka. Jsem typ, co věci řeší za pochodu – a tatin bloumá i mezi makovou nebo sezamovou houskou :))))

  • avespasseri napsal:

   No, to je náhodou docela těžké dilema… maková nebo sezamová :-)) Pokud člověk nemá rovnou alergii, jednu z nich přímo nesnáší, nebo nad ním nevisí příkaz „teď, nebo nikdy“ a prostě nezavře oči a jednu nevezme, tak z toho může být téměř buridanův osel :-)) Obě varianty stejně dobré, to se pak těžko vybírá :-))
   Řekla bych, že pokud vezmeme ego jako osobní nastavení toho, co nám vyhovuje a co ne, co považujeme za dobré a co ne, za bezpečné a co ne, pak je to o osobním nastavení :-) A i to se může lišit podle situace. Každému připadá ohrožující něco jiného. A tady jde právě o tu změnu, která je ohrožující. Pro někoho je ohrožující téměř každá nečekaná změna, pro někoho téměř žádná.

 3. Pingback: Zanořený srpen… a nejen v Egejském moři… | Žít je umění

 4. Pingback: 30. Černobílá… (Absurdistán 2014) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s