34. Proč je tak těžké věřit? (Absurdistán 2014)

(Photo credit: Colin)

(Photo credit: Colin)

Víra je věc vychvalovaná i vysmívaná.

Věřící by za ni dali ruku do ohně. Jsou ochotní věřit i tomu, co Vám a Vašemu rozumu připadá jako úplná blbost. Přinejlepším jako pohádka pro děti, které může věřit jedině kokot. No, možná se má ten kokot lépe, má život jednodušší, ale to všechno je přece lež! Já takovou berličku přece nepotřebuju!

Já si víře netroufám vysmívat. Jejích podob je spousta a ne každá znamená, že si necháme něco nabulíkovat a pak se tím necháme i ovládat, bez toho aniž bychom o tom mohli sami nějak rozhodovat, sami poznat, zda je to pravda, nebo ne.

Víra znamená i důvěru, jistotu. Spolehnutí se na to, že to, co se děje, má nějaký hlubší smysl.

Jenže my jsme se učili, že máme pochybovat.  To přece rozum dělá, ne? Myslí, zpochybňuje předchozí pravdy a objevuje nové. A nové. Kdo může říct, že tento pokrok je špatný? Jak jinak poznat pravdu? Že třeba Země je opravdu kulatá??

Také jsme se od dětství učili, že nikomu nemáme věřit. A jsme hrdí na to, když věříme sami sobě.

A přece jsem poznala, jak moc je nedostatek důvěry ubíjející. Jak moc a jak často zbytečně v nás vyvolává jen záplavy negativních emocí. Naprosto zbytečně. Jen proto, že jsme se báli budoucnosti, nebo litovali toho, co se stalo….

A tak:

  • nalezneme znovu tu základní důvěru, kterou jsme měli získat již v prvním roce života (znáte Eriksonova životní stádia?)

*******************************************************************************************

A jak se mi tento týden dařilo? To naleznete v článku:

Zač může být člověk vlastně vděčný?

*******************************************************************************************

Tímto článkem začíná už třicátý čtvrtý týden projektu Absurdistán 2014 (ajajaj, už jsme za polovinou). Bližší informace k tomu proč, co a jak ohledně tohoto projektu najdete tady. Přehled témat, na které ještě nejspíš dojde a kterými jsem se již zabývala (i s odkazy), najdete pro změnu zase tady.

Přidat se můžete kdykoliv, můžete začít klidně tímto týdnem, nebo se můžete podívat i na týden první – 1. Masochisti hadr. A věnovat mu a těm následujícím (najdete je v rubrice Absurdistán) pár dní. Člověk nikdy neví, co mu které téma přinese – já už od prvního týdne zjišťuji, že do mého života zasahuje téma týdne dost výrazně :-) (Stačí se podívat na články, které uveřejňuji, v daném týdnu…)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Absurdistán 2014 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na 34. Proč je tak těžké věřit? (Absurdistán 2014)

  1. Pingback: 9. Vše je tak, jak má být (Absurdistán 2015) | Žít je umění

  2. Pingback: Máte něco, oč se můžete opřít, když jde do tuhého?? | Žít je umění – ENjoy!

  3. Pingback: Už víte, co OPRAVDU chcete? Tak proč teď sami sebe sabotujete?? | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s