42. Držet se kamen… (Absurdistán 2014)

forgivenessNěkdy mívám dojem, že nejen hopsáme kolem rozpálených kamen, ale že si na ně rádi sáhneme… a držíme se jich zuby nehty.

Nadáváme, že to bolí.

Ale nepustíme.

Jsou to všechny ty bolístky, které si foukáme… a pak zas jdeme a znovu se těch kamen dotkneme.

Asi abychom si všechnu tu bolest připomněli.

Je to podobné, jako když nám někdy někdo ublížil. Nebo když se prostě jen nechoval tak, jak jsme si představovali. Jak jsme třeba i potřebovali.

A my na to neustále myslíme. Neustále si v hlavě přehráváme to, co se stalo. Nesnažíme se usmířit se s ním. Nesnažíme se pochopit, proč to udělal. Proč se to stalo. Prostě si jen dál a dál rozdmýcháváme to své ublížení a tu zahořklost, nebo hněv. Dál a dál saháme na ta rozpálená kamna.

A přitom odpuštění má tak hojivou moc…. hojí rány nám, ale hojí i rány v mezilidských vztazích…

Nebo nemáte podobnou zkušenost??

A tak:

 • nezapomínejme na hojivou moc odpuštění

*************************************************************************************

Jak se dařilo? Co mi toto téma přineslo? Minimálně článek Odpustit a milovat. Láska je prostě mocná čarodějka… ale kde ji hledat??

*************************************************************************************

Tímto článkem začíná už čtyřicátý druhý týden projektu Absurdistán 2014 (ajajaj, už jsme za polovinou). Bližší informace k tomu proč, co a jak ohledně tohoto projektu najdete tady. Přehled témat, na které ještě nejspíš dojde a kterými jsem se již zabývala (i s odkazy), najdete pro změnu zase tady.

Přidat se můžete kdykoliv, můžete začít klidně tímto týdnem, nebo se můžete podívat i na týden první – 1. Masochisti hadr. A věnovat mu a těm následujícím (najdete je v rubrice Absurdistán) pár dní. Člověk nikdy neví, co mu které téma přinese – já už od prvního týdne zjišťuji, že do mého života zasahuje téma týdne dost výrazně :-) (Stačí se podívat na články, které uveřejňuji, v daném týdnu…)

Příspěvek byl publikován v rubrice Absurdistán 2014 se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na 42. Držet se kamen… (Absurdistán 2014)

 1. jolana88 napsal:

  Nemám. Odpustím, ale nezapomenu. Nesahám na kamna dvakrát. Momentální realita – komu projde „ublížení“ jednou, klidně bude pokračovat.

  • avespasseri napsal:

   Nemáte tu zkušenost, že když odpustíte, tak se mraky rozeženou a vztahy se pročistí?? Že nemáte potřebu tomu druhému neustále připomínat jeho provinění a on nemá neustálou potřebu se jakýmkoliv způsobem bránit? Nebo Vás víc a víc ignorovat?
   Je provinění a provinění. Někdy jsou to maličkosti, někdy je to závažnější – tam je pak na místě opatrnost. Nezapomenout. Nestýkat se. Ale někdy se stačí smířit s tím, že ten druhý je prostě takový, jaký je.

   • jolana88 napsal:

    nemám. proto říkám, že odpustím, ale nezapomenu. což ovšem neznamená, že neustále připomínám – prostě si pamatuji. S blízkými věřím na „vyříkání si“ – a osobní prostor. U cizích dále neřeším

 2. pavel napsal:

  Na tohle téma jsem dnes mluvil s kamarádkou Pavlou u které jsem se zastavil a trápila se, ze ji kamarádka nechtela ríct proc se na ni zlobí…. Podle mého, nejlépe to nechat být, nedelat to jeste horsí a cas to casto sám vyresí…kdyz se ti lidé zklidní.

 3. Pingback: Zhacený rekord… | Žít je umění

 4. Pingback: Pomikulášská o pekle a lásce, žebráctví a skutečném daru | Žít je umění

 5. Pingback: Co přinesl rok 2014? (má cesta z Absurdistánu) | Žít je umění

 6. Pingback: 27. Co s koncem léta?? (Absurdistán 2015) | Žít je umění

 7. Pingback: Jak na odpuštění úplně jinak?? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s