Hrůza

Jen velmi výjimečně se na tomto blogu objevují české písně. Jedna byla o stresu za komoušů (no, to se hodí článkům k roku 1989, abychom nezapomněli, že to, nač nadáváme dnes, jsme měli i tenkrát), jedna byla o hledání Eldoráda.

Žila jsem v dojmu, že se tu objevil i duet Marty Kubišové s Waldemarem Matuškou – Píseň Ofélie. Tu písničku jsem objevila až na manželově kazetě, kterou jsme si kdysi pouštěli v autě. Z té písničky také běhá mráz po zádech. Znáte text?

Zdál se mi svět, v němž úsměv stárne žalem, v němž za city se platí málem, kde moudrost prohlásili za blázna, kde každé slovo mluví do prázdna.

Neznáte? Tak si to poslechněte. To kdybyste zapomněli, že svět byl tak často (vždycky?)  v rukou lidí, kteří s mocí neuměli zacházet… tenkrát jako i dnes… a jak se to odráželo v umění tenkrát… no, proč asi Marta Kubišová nesměla zpívat???

Ale já jsem dnes chtěla dát jinou píseň… která se vztahuje k názvu tohoto článku. Ale tu si tedy nechám na příští týden. Tam se beztak bude hodit lépe.

Název článku se totiž nakonec hodí i k těmto písním… k tomu, jaká je to hrůza, že zapomínáme na to, jak bylo, a myslíme si, že se lidem žilo lépe než dnes… vždycky se totiž najde někdo, kdo se s režimem sveze… někdo, pro koho není přijatelné se mu podřídit… a když neskončí rovnou ve vězení, skončí na společenském i finančním dně… stejně dnes jako tenkrát…

Marta Kubišová v té písni volá po činu. Ona ho udělala. Ale máme k nějakému činu – k jakémukoliv činu, nebo činům, ze kterého bude tryskat upřímné a statečné srdce, odvahu i my??? Ne jen kritika, ne jen vztek a zášť, ne jen stejné znechucení tím, jak nic není tak, jak bychom to chtěli, jako to bylo v tom roce 1989. Ale opravdová snaha být takoví, jací chceme, aby svět byl.

Příspěvek byl publikován v rubrice Videos with lyrics se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Hrůza

  1. Pingback: Hrůza – původní… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s