8 darů (z) lásky, aneb Valentýnský speciál (část 2)

První část tohoto článku naleznete zde.

5. Láska Vás bude neustále překvapovat

Protože láska nic neočekává. Nic nepožaduje. Nic si nevydupává. A cokoliv k nám přijde, je z toho důvodu jako perla, kterou náhodně objevíme v lastuře. Však řekněte: z čeho byste měli větší radost? Z perly, které jste se dožadovali tak dlouho, až Vám ji dali… nebo z té, kterou nečekaně nalezneme? Říká se „Sedávej děvenko v koutě…“, ano, ale mělo by se také dodat „Dolejzej, děvenko…“. A tak pátý dárek, který Vám láska nadělí, bude schopnost vnímat vše jako vzácný dar.

6. Láska Vás osvobodí

A to absolutně. Pokud jí to dovolíte. Pokud se neupíšete čertu, abyste získali, co si MYSLÍTE, že potřebujete. Ačkoliv ve skutečnosti nepotřebujete vůbec nic. Ne, ta opravdová láska opravdu nemá nic společného s tou spalující touhou. To je jen touha, nic víc. Manipulativní nespokojený šotek v nás. Láska netouží, láska miluje. Láska nebere, láska přijímá a dává. A nečeká nic zpět. A už vůbec netrpí. I kdyby Vám všechny romány a filmy a písničky tvrdily, že láska trpí, tak vězte, že pokud někdo trpí, tak láska to určitě není! Tak maximálně ten žebrák v nás, ale rozhodně ne ten milující člověk. Šestým dárkem, který v ten den lásky dostanete, bude tedy svobodná otevřenost.

7. Láska Vás ochrání

Máte někdy strach? Držte se lásky, ta Vám bude ochranou jak na světle, tak v temnotě, jak jsem kdysi psala ve své první básni nazvané Moře. Říká se, že láska znamená vzdát se strachu. Nechat ho být. Nenechat se jím polapit a uvěznit. Zkusili jste někdy čelit strachu právě tím, že si řeknete, že vlastně všechno to, čeho se bojíte, milujete? Že to „přesně tak chcete„? Že než byste se někde krčili strachem, tak zvednete hlavu, řeknete si: „Co strašného se mi může stát??“, nebo „Bylo to někdy tak strašné, jak jsem si představoval(a)?“ Nebo dokonce: „Bude to super, bude to fajn, bude to odvaz„??? :-) Už je to hodně dávno, co jsem pochopila, že když svůj kříž neseme s láskou, je mnohem lehčí. Nesnažil se nám právě tohle říct třeba takový Ježíš? A ten něco o utrpení věděl… A tak sedmým darem z lásky je právě ten neochvějný pocit bezpečí a z něj vyplývající sebedůvěra.

8. Láska Vám dá pocit toho nejhlubšího propojení se sebou samým a s lidmi kolem Vás

Najednou nedokážete říct, kdo jste Vy a kdo je ten Druhý. Na kratičký okamžik můžete zažít spojení, které přesahuje vše, nač jste kdy jen mohli pomyslet. Čím hlubší láska, čím radikálnější svoboda, čím statečnější odvaha, čím větší otevřenost, tím stabilnější propojení – najednou pro Vás není ten Druhý ten, od kterého ten První něco potřebuje, něco od něj chce, nebo se v souvislosti s ním něčeho obává (třeba že o něj přijde). Najednou pro Vás není oním Buberovským Ono (pamatujete se na ten článek?), ale skutečným Ty. Tím závěrečným, nejúchvatnějším darem, který Vám láska nadělí... tou třešničkou na dortu… bude tohle úžasné propojení.

**********************************************************************************

Jenže my jako bychom stále hledali tu lásku někde tam venku. Chceme, aby nás někdo miloval, aby nám někdo pomáhal, aby nás podržel, aby nás ocenil, aby nás přijímal takové, jací jsme. Aby nám dělal radost. A když někoho takového najdeme, máme strach, aby nám do roka a do dne neodešel s někým, koho bude oceňovat víc. A když odejde, dostaneme možná i strach vůbec milovat.

A přitom je to tak zbytečné….

Vše, co potřebujeme, už máme… stačí se jen držet té lásky (jak v té nádherné písni od Sade), přestat se bát, zda jsme dost silní, dost dobří, přestat se schovávat a vyjít z těch svých hradeb a otevřít se… a žít.

Jenže to je umění :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Láska, Uncategorized se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na 8 darů (z) lásky, aneb Valentýnský speciál (část 2)

  1. Pingback: 8 darů (z) lásky, aneb Valentýnský speciál (část 1) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s