3 způsoby, jak se zbavit chutí na sladké

(photo credit: che)

(photo credit: che)

1. Objednat si ty nechutné odvary čínské medicíny

Najděte si nějaký zdravotní nešvar (stačí málo, třeba emoční nepohodu, i ta je čínskou medicínou léčitelná), zajděte si k lékaři, který léčí pomocí fytoterapie (bylinky) a nechte si od něj předepsat bylinné odvary na míru dle Vašich potíží. Ještě Vám doporučí, jak upravit stravu, protože ta je z pohledu čínské medicíny velmi důležitá… většina problémů, od lehkých po ty vážnější choroby, je většinou způsobena prvotním rozhašením činnosti sleziny a žaludku (dle čínského úhlu pojetí). Takže jíst příliš sladkého není fakt dobrý nápad a je to jedna z prvních rad, která se Vám dostane.

No a když poprvé ten odvar ochutnáte (bleeeeeee), tak Vás veškerá chuť na sladké rychle přejde! Protože přece nebudete pít něco tak odporně nechutného a zároveň se cpát tím, kvůli čemu to taky ostatně pijete. Vždyť to je jak sypat sůl do otevřené rány!

2. Dělat praxi Úsměvu pěti barev

O té jsem tu již kdysi psala v článku „Proč jsem se vyprdla na sladkosti„. Ale musíte nejdřív počkat, až si své vnitřní orgány (které se touto praxí pročišťují a léčí) svým životním stylem trochu poničíte. Ne dost na to, abyste s tím museli k západnímu doktorovi, podle kterého budou Vaše játra naprosto v pořádku, ale dost na to, abyste při téhle praxi cítili tlak, bolest a pálení právě tam, kde ta játra máte. Nikde jinde. A pak Vás taky rychle chuť na sladké přejde! Jako mě tenkrát. Protože se přece nebudete dobrovolně trápit pročišťováním a druhou stranou tam to bahno cpát zas???

3. Mějte se rádi

Nejjednodušší rada. A nejtěžší. Jak se máme jako lidi asi rádi, když se tak hromadně ničíme tím, co jíme, tím, co pijeme, tím, na co myslíme, tím, jak se vztahujeme k druhým… a to neberu v úvahu všechny ty sebedestruktivní sklony některých lidí závislých na různých návykových látkách. Mám teď období silně návykové na sladkosti… jako bych měla pocit, že za chvíli už je jíst nebudu a musím je do sebe všechny rychle naházet. Štrůdl je ta nejlepší varianta. Ale už došlo i na tu koblihu. A uprostřed tohoto období, kdy při vstupu do obchodu nevynechám pekárnu nebo prostě něco sladkého, jsem se najednou přistihla při tom, že jsem měla dojem, že na to vůbec nemám chuť! Bylo to ten den, kdy jsem se poprvé odhodlala vyzkoušet onu praxi, kterou ve své knížce popisuje Pema Chodron (psala jsem o ní v článku „Co dělat, když se cítíme pod psa? A je to táááák primitivní, Bože…„. Místo toho, abych si v hlavě pořád něco přemítala, poskytla jsem sama sobě to soucítění, o kterém píše… zklidnila jsem se a nechala srdce, ať se otevře tomu světlu, které jsem mu s každým výdechem posílala.

Nejen že jsem se za pár minut cítila božsky… ale v obchodě jsem se na ty pekařské výrobky jen s úsměvem podívala. Jak strašně moc závisí na naší emoční pohodě!! Když jsme v pohodě a uvolnění, nemusíme tu uvolněnost nahánět cukry (pamatujete na článek 11 důvodů, proč se vyhnout přidaným cukrům??)… a pak nás ta chuť na sladké přejde stoprocentně!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na 3 způsoby, jak se zbavit chutí na sladké

 1. Sedmi napsal:

  jo, muj tata taky rika, ze to je bily jed a jako mala jsem to mela zakazane… tim spis jsem ted rada, ze jsem to jakz takz srovnala a necpu se tim od rana do vecera (ehm… teda kdyz nepocitas ty kafe nebo cara, co si do nich davam 2 lzicky trtinoveho cukru nebo medu… dam tak tri denne).

 2. Timhle nastesti netrpim… 😊 u me vede tucne…

  • avespasseri napsal:

   Šťastná to žena :-)))
   Ale ono je to asi fuk, totéž by se asi dalo říct o jakékoliv touze po čemkoliv nezdravém :-)
   Jen bych doplnila, po včerejší zkušenosti, že nejlepší je zapojit tu trojku… bod 1 nebo bod 2 nemusí stačit :-)))))

 3. jolana88 napsal:

  4. Rozhodnu se jednoduše, třeba ze dne na den

  • avespasseri napsal:

   :-)) No, jo, to já se taky rozhodnu jednoduše. Když už se rozhodnu, je to vždycky jednoduché. Jen proces před tím rozhodnutím :-))) A to je vždycky ze dne na den :-))) Teď jo a teď ne :-)) Případně jeden den jo a druhý den ne a pak zas jo :-))

   • jolana88 napsal:

    :)) podle toho, co čtu, rozhodnutí – ani dodržování těch předsevzetí, zase tak jednoduché není :DD. Myslela jsem namísto „znechutit si to“ „vymluvit“ a hledat různé důvody „proč nee“ – prostě si říct:“od teď to nejím“ – a nejíst.

    • avespasseri napsal:

     Znechutit si to – výstižné :-)) No, rozhodně to jednoduché není… ale řekla bych, že je to hlavně tím, že to není opravdové rozhodnutí :-) Jenže každé rozhodnutí musí být podložené nějakou motivací, nejde si prostě říct „od teď to nejím“ bez nějakého proč…. nebo jde??

     • jolana88 napsal:

      tak zrovna tohle mi problémy nedělá :) Vyřazuji věci z jídelníčku třeba jen na základě pocitu, že „není to pravé“ – na druhou stranu nemám problém pozřít věci, které se mi vysloveně příčí, když usoudím, že pomáhají (zákys, acido, pivo :DD)

 4. Pingback: Já to věděla! A když je špatně, je to super! | Žít je umění

 5. Lenka K. napsal:

  „Mám teď období silně návykové na sladkosti… jako bych měla pocit, že za chvíli už je jíst nebudu a musím je do sebe všechny rychle naházet.“… ó, jak povědomé… Díky za článek.
  @jolana88: u mne “ ‚od teď to nejím‘ – a nejíst“ nefunguje…

  • avespasseri napsal:

   Já to mám poslední dobou nahoru a dolů… bylo to ok a přišly Vánoce. Pak to zas bylo Ok a přišly Velikonoce :-)))) A pak zas. A přišla oslava matčiných narozenin… tak já nevím, asi to budu muset udělat podobně jako můj muž. PRostě si říct „od teď nejím“ a hotovo :-)))))) A ať se celý svět s těmi sladkostmi trhne :-))))))))

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s