Jak to chodí u „čínského“ doktora??

Včera jsem psala o alternativním zdravotnictví.

Já tedy původně chtěla psát o něčem úplně jiném… no, ale znáte to (nebo že bych v tom tak lítala jen já??), začnete psát a najednou se Vám pod prsty objeví něco úplně jiného, než jste chtěli…. má to svůj začátek a má to svůj konec. Nelze to natáhnout (tedy ono by to snad i šlo, ale bylo by to pak moc dlouhé…)

Máte tu zkušenost???

Na tento týden jsem si zvolila téma konců a začátků. A zrovna to tak vyšlo, že jsem tento týden dobrala svou měsíční dávku odvarů, které jsem dostala od jednoho „čínského“ lékaře. A tak jsem chtěla napsat právě o zkušenosti s čínskou medicínou…

Trochu jsem si oddychla, když jsem viděla poslední pytlík odvaru… Jéžiš, jak ty byly odporné! :-) Hořké jak blázen. Když jsem pak onoho „číňana“ (není to Číňan) potkala na jednom srazu a smála se, že „to je ten, co mi dal ty odporné odvary„, ostatní pokyvovali hlavou (jó, známe) a on prohlásil „dostala jsi dost silnou kombinaci, v poznámkách ze školy mám napsáno – když přidáte ještě další bylinku navíc, tak děj se vůle Boží„).

Tak jsem ráda, že si na pár dní odpočinu :-)

Ovšem jednu nespornou výhodu to mělo… dost se mi zvedl příjem tekutin… pila jsem to totiž stylem – jeden doušek odvaru, jeden malý hrníček vody na zapití. Jo, tak strašné to bylo :-)

A vždycky mi při tom pití šlo hlavou „proč zrovna já musím poslední dobou dostávat někdy tak hořké kapky, abych se „vyléčila“?“.

No, ale je to asi jako u zubaře… zákrok může bolet, může být nepříjemný, ale vyléčí Vás. A nejlepší je sledovat, že to fakt funguje…

Byli jste někdy u „číňana“? Já párkrát. Už kdysi dávno v Praze, teď zas po delší době tady u nás. Přece jen to žádná VZP aspol. nehradí a je to docela drahá sranda (na mé poměry). Jenže když už nic jiného nefunguje a obchází Vás strašidlo mrtvice (pamatujete se na ten lednový článek?), když s tím něco neuděláte (a západní medicína tohle neumí), tak co už…

Snaha změnit životosprávu mi ne zcela vychází, tak jsem si řekla, proč čchi-kung (kde díky Orlovi minimálně dost účinně pracuju na emocích, zklidnění, uvolnění a dost zřetelně vnímám, jak se některé bloky v energiích uvolňují) nepodpořit ještě bylinkami, které energie srovnají zevnitř… a možná se ten zbytek přidá (no nevykládala kdysi jedna kamarádka, že cvičila a cvičila… a najednou přestala mít takovou chuť na pivo????) :-)

Někdy je totiž fakt zbytečné se do něčeho nutit… ono to přijde samo…

V Praze jsem kdysi dostala jiné bylinky, z nich jsem si dělala odvar sama. Tentokrát jsem byla překvapená, když mi došla velká těžká krabice s 24 pytlíky. 24 odvarů přesně pro mě přesně na míru z té správné kombinace bylinek právě na ty potíže, které jsme zjistili, že mám. Legrační na tom bylo, že jsem netušila, že přijdou právě v takové podobě, a k otevření balíku jsem použila nůž…

No, dva pytlíky mi trochu vytekly, no….

A jak taková návštěva u „číňana“ vlastně vypadá? No, nesedíte hodinu v čekárně… ale v ordinaci. Povídáte si. O Vašich potížích, o minulých chorobách, o Vaší stolici i moči, o tom, co jíte, jak žijete (třeba jestli se moc nepotíte, nemáte moc velkou žízeň) atd. atd. O všem, co může lékaři pomoct objevit, jestli je Vaše nemoc z nedostatku nebo přebytku, a jaký orgán nebo orgány jsou zasažené (v tom čínském pojetí). Pokud Vám řeknou, že máte problém s játry, tak játra z toho medicínského hlediska můžete mít v naprostém pořádku. Tedy zatím… :-)

Podívá se Vám na jazyk. Z něj se dá velmi dobře vyčíst, který orgán (které orgány) mají potíže, zda je tam chlad nebo horko atd. Změří Vám puls na obou rukou (super diagnostická pomůcka… a sakra levnější než to, co mají zápaďáci). Něco k diagnostice v té čínské podobě, ale i ajurvédské je k nalezení tady (fakt nezjišťují jen to, kolikrát za minutu Vám to zatepe, je to dost vymakanější :-))

A pak Vám něco doporučí, něco předepíše (bylinky), nebo Vás napíchá akupunkturou, je-li to nutné.

Léčí Vás prostě přesně cílenou léčbou… neplatí, že na jedny příznaky  je tentýž způsob léčby pro všechny. To, co může jednomu pomoct, může Vám třeba velmi ublížit. I když je to děsně „zdravé“.

A obdivuju jakéhokoliv lékaře (ostatně i toho západního), který se dokáže v lidském těle a jeho pochodech orientovat. Protože když jsem se před jistou dobou snažila vyznat třeba v mých potížích z pohledu čínské medicíny (a debatila jsem o tom s praktiky, které jsem znala), zjišťovala jsem, jak moc je to komplexní a jak hodně toho musí znát, než dokáží odhadnout, jestli ta prapůvodní příčina je opravdu z přebytku nebo z nedostatku. Někdy to není úplně jasné a někdy můžete mít v sobě oboje a pak Bůh raď …..

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Jak to chodí u „čínského“ doktora??

 1. Sedmi napsal:

  ja jsem zatim nebyla, ale Lev jo. dostal nejake kulicky. odvary presne na miru delaji kde?

  • avespasseri napsal:

   No jo, kuličky, nebo tabletky, to bývá časté. Já si je někdy kupovala jen tak, podle toho, jak jsem si myslela, že mi pomůžou… :-)
   Tyhle odvary… to ten můj doktor spolupracuje s kýmsi, zadá jim, jakou tu směs chce, a oni mu ji vyroběj. Tak nevím, jestli třeba i tady není jen omezený počet možností, takže to třeba vyjde nakonec podobně jako kuličky :-) Tuším, že ten balíček přišel z TCM Bohemia.

 2. jolana88 napsal:

  :) stejně probíhala návštěva homeopata :DD

  • avespasseri napsal:

   Jo, jo… to je podobné. Ale homeopat nečte z pulsu a jazyka, ne?

   • jolana88 napsal:

    nevím. já tam byla 2x – s dětma – a nejen jazyk, díval/a se jim i na chodidla. tak nevím, jak to chodí jinde .. pro zajímavost – Logikova bývalá mudra doporučovala „babskou“ léčbu a homeo běžně – místo atb., fenistilu (co jiní dávají i na kašel :/ ) atp.

 3. Pingback: Kam všude se dá vyrazit na Velikonoce?? | Žít je umění

 4. Pingback: Čchi kung v Brně ruším tak jednou za 10 let… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s