30 životních lekcí lásky… ale od zenového mistra – 2. část

(photo credit: Duc)

(photo credit: Duc)

Zde máte dalších 10 (vlastně 9, protože jedna se opakovala z minule) lekcí:

11. When another person makes you suffer, it only is because he suffers deeply within himself.

Když Vám někdo ublíží, je to jen proto, že on sám hluboko v sobě trpí. A jeho utrpení prosakuje navenek. Nepotřebuje trest, potřebuje pomoc. To je ten signál, který vysílá.

12. Blaming has no positive effect at all

Obviňování vůbec nic pozitivního nepřináší . Když zasadíte salát a on Vám neroste, neviníte z toho ten salát. Hledáte příčiny, proč se mu nedaří. Možná potřebuje přihnojit, možná více vody, nebo méně slunce. Neobviňujete ho. Zatímco když máte problém s někým z rodiny nebo přátel, myslíte si, že je to jejich vina. Ale pokud pochopíme, jak o ně pečovat, porostou i oni dobře, stejně jako ten salát. Obviňování ničemu nepomáhá, stejně jako snaha někoho přesvědčit  argumenty. Taková je má zkušenost. Pomáhá jen pochopení. Když druhého člověka pochopíte a ukážete, že ho chápete, otevře se prostor lásce a celá situace se změní.

13. Never lose hope. 

Nikdy neztrácej naději. Naděje je důležitá, protože právě ona pomáhá ulehčit tíhu přítomného okamžiku. Pokud budeme věřit, že zítra to bude lepší, dokážeme snést dnešní utrpení.

14. Let go of everything that no longer serves you and you will be happy 

Vzdejte se všeho, co Vám již neslouží, a budete šťastní. Vzdát se znamená svobodu a svoboda je jedinou podmínkou štěstí. Pokud ve svém srdci stále na něčem lpíme – na hněvu, úzkosti, vlastnictví – nemůžeme být svobodní. Lidé se jen velmi těžko vzdávají svého utrpení. Ze strachu z neznámého dávají přednost utrpení, které znají.

16. True love is free from bondage 

Skutečná láska je svobodná. Pokud naše láska představuje spíš touhu něco vlastnit, není to skutečná láska. Musíte milovat tak, aby se člověk, kterého milujete, cítil svobodně. Ve skutečné lásce dosáhnete svobody.

17. Let go of fear

Přestaňte se bát. Dejte sbohem strachu. Strach nás udržuje v minulosti a v obavách z budoucnosti. Někteří lidé žijí, jako by již byli po smrti. To jsou lidé, kteří se nechali pohltit svou minulostí, vystrašit budoucností, a kteří uvízli v hněvu a žárlivosti. Ti nejsou živí, jsou to chodící mrtvoly.

18. Breath yourself back to life

Prodýchejte se zpět do života. Při nádechu existuje jen přítomnost. Při výdechu objevujete nádherný okamžik. Pocity přicházejí a odcházejí jako oblaka na obloze za větrného dne. Vědomé dýchání je má kotva.

19. Free yourself of concepts and keep your mind open to what is.

Osvoboďte se od konceptů mysli a udržujte svou mysl otevřenou tomu, co je. Aby se před námi skutečnost některých věcí odhalila, musíme být připraveni se vzdát našich představ o nich.

20. Shift your focus from the negative to the positive

Přesuňte svou pozornost z toho negativního na to pozitivní. Všiml jsem si, že lidé se příliš zaměřují na to negativní, na to, co je špatně. Proč to nezkusit opačně? Proč se nepodívat na pacienta a nedotknout se těch pozitiv a nenechat je rozkvést?

A co si z těchto deseti lekcí (tak jo, z devíti..) odnáším já? To, nač jsem již párkrát narazila jinde a co jsem sama poznala… a tenhle mnich říká totéž… že je mnohem lepší podporovat to dobré v nás a v druhých, než kritizovat to špatné. Kritika vyvolá jen vzdor, zatímco podpora může pomoci probudit to dobré v lidech. Protože v každém člověku jsou obě stránky a opravdu závisí na tom, kterou z nich „krmíme“ a „zaléváme“. Nevzdávejme se naděje, zahoďme strach, co bude, když… , zahoďme utkvělé představy, které vypovídají jen o našich negativních minulých zkušenostech, ale vůbec nic o daném člověku nebo dané situaci, vnímejme nejen utrpení své, ale i utrpení druhých.

Zdroj: http://earthweareone.com/30-life-changing-lessons-to-learn-from-thich-nhat-hanh/

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na 30 životních lekcí lásky… ale od zenového mistra – 2. část

 1. BabetaRuns napsal:

  Všechny lekce jsou moc dobrý!
  A moje máma vzdycky říká, ze když nejlepší pomsta tomu, kdo se s tebou rozejde je… Mít se skvěle! :)

  • avespasseri napsal:

   No jasně :-) Chce to jen si uvědomit, opravdu jasně, že ke svému štěstí toho druhého člověka vlastně nepotřebujeme :-) Ostatně že jakákoliv potřebnost jen toho druhého člověka vlastně využívá… bereme pak víc než dáváme (a já bych řekla, že by to mělo být tak nějak vyrovnané). A teď si vezmi, co to s někým udělá (nebo co by to udělalo s tebou), když někomu řekneš „nepotřebuju tě“. Spousta lidí má velkou potřebu, aby byl potřebný… tj. užitečný :-) I já jsem zjistila, jak velkou ji mám. Přišlo mi, že bez toho nemůžu žít. No, můžu :-))) To jen vlastní pýcha má tu nutnou potřebu, aby někdo oceňoval, co všechno pro něj/ni děláme :-)) Pro toho, kdo tě opustil, to nemusí být pomsta… ale docela slušná facka, aby si uvědomil, CO vlastně je láska. Takže ten rozchod nakonec třeba oceníte oba :-))) Se stává :-))))

 2. Pingback: 30 životních lekcí lásky… ale od zenového mistra – 1. část | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s