Velikonoční tradice, jak je možná neznáte…

easterChlapci šlehající děvčata pomlázkami po zadku, po stehnech…

Děvčata pištící (případně sykající bolestí)…

Napájení mužů alkoholem…

Tedy kdyby tohle viděl nějaký mimozemšťan, tak by hupsnul rychle do rakety a pádil by pryč….

A tomu říkáme tradice, hmmmmm.

Pravda, je možné je sehrát i hravě, vesele a symbolicky (ostatně symbolické to je a také by mělo být, ne?)…

Tak Vám přeji, ať to podobně hravé a symbolické je.

Já mám ale na Velikonocích nejraději – nic nového pod sluncem – mazance. Jidáše. Barvená vajíčka. Beránka. A nádivku.

Já vím, když já mám asi nejradši na světě prostě jídlo :-)

A přestože jinak se zavádění angloamerických zvyků velmi bráním, loni jsem si velmi užila honění za čokoládovými vajíčky po zahradě rodinného domu mých rodičů. Má matka po zahradě poschovávala spoustu vajíček a s dcerou jsme soutěžily, kdo jich najde víc. To byla „bžunda“. Rozhodně větší, než předstírat, že mám fakt radost, že si na mě nějaký můj spolužák na Velikonoce vzpomněl, že zůstanu mladá, plodná a vůbec že má o mně vůbec nějaký zájem…. písk, písk. Fakt se všechny ženy tak těší, až na ně nějaký vyběhne s pomlázkou???? Nebo je to jen taková hra, aby se neřeklo???

A vůbec nejvíc se mi zalíbila britská velikonoční tradice, na kterou jsem narazila na videu, které jsem ve středu pouštěla dětem na angličtině… egg-rolling.

To si namalujete natvrdo vařená vajíčka. Vyrazíte na kopec (nemusí být ani nejbližší… až bude příští rok lepší počasí, klidně vyražte výletem na nějaký vzdálenější) a tam každý jedno své vajíčko pustí z kopce dolů. A které vajíčko se dokutálí nejdál… ten třeba vyhraje nějaké čokoládové. Nebo se prostě jen raduje! Zkusíte to?? Já bych chtěla… ale můj manžel je proti… prý škoda vajíček :-) No, asi se člověk tradicemi nikomu nezavděčí….

Pravda, to je zase tradice spíš pro rodiny a pro děti. Mládeži asi nezbude nic jiného, než hrát namlouvací hru na omlazování…

Anebo si místo pohanských tradic vybrat ty křesťanské. Které, pravda, nejsou tak juchavě sexuální, ale i ony vypráví o jaru a novém životě. A i v tom příběhu o krutém trestu, ještě krutější smrti, je radost. A jako by právě tu radost spousta lidí v tom svém těžkém životě, ve kterém si každý neseme ten svůj kříž a padáme pod ním a často i trpíme, úporně nehledala…

Není hned nutné utíkat do kostela a nechat se pokřtít. Ale rozhodně je dobré si tohle poselství (evangelium) vyslechnout… a dovolit mu k nám promluvit.

Jako ke mně promluvilo loni (psala jsem o tom článku Nemám ráda Velikonoce):

„A tak na závěr tohoto týdne věnovaného Vnitřnímu soudci mohu říct, že když člověk sám sebe odsoudí a ukřižuje, zbudou mu na tom kříži jen dvě možnosti:

 • buď zasténat „Bože můj, proč jsi mě opustil?“ a s hněvem, strachem, nebo zoufalstvím to vzdát
 • nebo zasténat „Bože můj, proč jsi mě opustil?“ a pak to utrpení, ten strach, ten hněv i tu smrt vlastního Soudce přijmout… a zjistit, že na druhé straně je také život… ještě živější než ten, který jsme za sebou zanechali…

A tak nakonec zůstane jen ta láska, se kterou máme ten svůj kříž nést.“

Hezké svátky Vám přeji!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Velikonoční tradice, jak je možná neznáte…

 1. jolana88 napsal:

  :) mrskačka je křesťanský svátek a tradice. Jsem ve věku, kdy se mě netýká – ale tradice držíme.

  • avespasseri napsal:

   Mrskačka je i křesťanský svátek? Já nejsem katolička aj. a v křesťanských tradicích zběhlá nejsem, neb do kostela nechodím a ve škole mě zajímala spíš křesťanská spiritualita a sociální učení. Žila jsem v domnění, že je to pohanská tradice, kterou si jen křesťané nakonec ponechali… když už ji nemohli vymýtit.

   • jolana88 napsal:

    nejsem ani křtěná, ani věřící (v obecném smyslu). Akorát vždycky zvědavá. Odmala jsem měla štěstí – nikdy jsem nezažila surovosti, spíše symboliku. Pak pěkná záminka k setkávání se se známými, příležitost k posezení, pobavení se – i s dětmi. Dnes třeba i k setkání s „neznámými“ – lidi z paneláků kolem – prostě se „jen tak“ pozdravíme, poklábosíme … Je přeci Jaro :DDD PS: více zde – pro pobavení : ttp://brtpichlavec.sweb.cz/tradice/cirkevni/velikonoce/velikonoce1.htm

 2. Witch napsal:

  Hurá, nejsem sama, kdo skřípe zuby! :-)

  • avespasseri napsal:

   Hurá! To jsem ráda, že taky někoho takového potkávám :-)) Kromě jedné mé kámošky, které se mnou vyhýbání se koledníkům provozovala s radostí léta, většině žen tahle tradice kupodivu nevadí. Co se jim na ní tak líbí ovšem nechápu :-)))) Třeba mi to někdo někdy vysvětlí :-))))

 3. Pingback: Velikonoční přípravy, aneb co to vlastně ty Velikonoce jsou??? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s