Kde tedy tu motivaci hledat? Aneb praktické testy na vyzkoušení…

(photo credit: Rennett Stowe)

(photo credit: Rennett Stowe)

První krok na cestě – zjistit, KAM vlastně chceme jít, máme za sebou. V minulém článku o motivaci. Pravda, někdy ráda chodívám jen tak „na blint“… zkusili jste to někdy?? Zkuste, je to sranda….

Ale v tomto případě to chce něco jasně definovaného, hmatatelného, dostatečně slušné „vzrůšo“, které nás už samo o sobě trochu nakopne… nebo taky budeme kolem toho prudkého kopce jen tak kroužit dokola… ale co když chci mít pořádný výhled a ta džungle na úpatí plná pijavic už mě fakt neba…. (kdysi jsem lezla na Srí Lance na Adam’s peak, proto ta asociace… )

A teď tedy 2. krok… CO nás (mě) tedy motivuje??

Prohrabala jsem své motivace z x různých stran různými způsoby:

1. Můj vývoj žebříčku hodnot. Pamatujete se na onen dvojdílný článek o žebříčku hodnot? Jaké jsou Vaše priority v onom seznamu, který jsem poprvé řadila kdysi za komunistů v 15 letech: vnitřní harmonie (soulad), moudrost, svoboda, mírový svět, vzrušující život, zralá láska, štěstí, prospěšný život, sebeúcta, spol. uznání, opravdovské kamarádství, rovnost, svět krásy, blaho národa, pocit osobní jistoty, potěšení, pohodlný život, zabezpečení rodiny

2. Našla jsem si na netu pár motivačních testů. Odpusťte, jsou všechny anglické, na těch českých na mě nic moc zajímavého nevyskočilo…

http://richardstep.com/self-motivation-quiz-test/ (kratičký test, který vyhodnotí, který z 9 hlavních motivačních faktorů, je pro Vás ten hlavní)

http://psychologytoday.tests.psychtests.com/take_test.php?idRegTest=3257 (extra dlouhý test – plných 194 otázek, který vyhodnotí Vaše potřeby. Výsledky jsou nakonec placené, stojí cca 200 Kč, ale stojí za to si test projít. Jistě i bez placení získáte základní přehled o tom, zda Vaše potřeby leží víc ve sféře intuice, mírného přístupu k druhým nebo naopak drsného přístupu, jak velká je Vaše potřeba disciplíny, nebo radosti, asertivity nebo individuality, jak moc je pro Vás důležité být otevřen všemu novému, nebo v životě potřebujete konzervativně spíš víc státu quo. Či jak moc potřebujete se ve svém životě řídit intelektem.) Výsledky jsou pak velmi detailní, každá oblast potřeb je rozdělena ještě na další kategorie.

http://www.personal-development-planet.com/personal-values-development.html (a nakonec asi můj nejoblíbenější test, který není tak úplně testem, ale pomůže Vám dotknout se toho, co ve Vás nejvíc rezonuje, po čem nejvíc toužíte, co má moc Vás hnát vpřed…

Dovolte mi Vám ho trochu nastínit (a vezměte si k tomu papír a tužku, možná si budete chtít ta cvičení hned udělat… a není času nazbyt… čím dřív zjistíte, co Vás žene, tím líp, ne???):

 • Zamyslete se pár minut nad otázkou: Co bych dělal, kdybych věděl, že svět za pár týdnů zanikne? Zapište si úplně všechno, co Vás napadne, ať se to Vašemu racionálnímu mozku může zdát jakkoliv šílené, neuskutečnitelné atd. atd. Právě tyhle „velké sny“ jsou ty zásadní.
 • Nyní si představte, že stojíte na konci svého vlastního života. Jaké 3 nejdůležitější věci jste se za celý život naučil a proč jsou pro Vás tak rozhodující?
 • Představte si člověka, kterého si hluboce vážíte. Jaké 3 vlastnosti na něm nejvíc obdivujete?
 • Napište 15-20 svých nejlepších vlastností. Jaké jsou ty nejlepší stránky Vaší osobnosti? Nebojte se je psát velkými písmeny i jasnými barvami! Oceňte se! (Však to nikdo jiný než Vy stejně vidět nemusí…)
 • A nyní poslední úkol: jakou jednu větu byste chtěli mít jednou na svém náhrobku? Jaký nápis by nejlépe zachytil to, čím jste v životě ve skutečnosti byli??

Když splníte všechny tyto úkoly, najděte ve svých odpovědích své klíčové hodnoty. Hledejte odpovědi, které Vám rozbušily srdce, když jste je psali. Které se Vás hluboce dotýkaly? Která témata se neustále opakovala? A pokud jste napsali třeba: Chci být bohatý, nezůstávejte takto na povrchu. Hledejte dál. Proč je to pro Vás důležité? Třeba jen toužíte po jistotě…

A nakonec si z těchto všech hodnot vyberte 3-7 těch nejzásadnějších. Těch, které k Vám promlouvají nejhlouběji. Bez kterých byste nedokázali žít! Ty si zapište velkým písmem na samostatný papír! No, kdy zas budete mít tu vzácnou příležitost zamyslet se nad tím, co je pro Vás v životě opravdu důležité?????

*************************************************************************************

No a v příštím článku něco o tom, k jakým klíčovým hodnotám jsem se dobrala já. Každý z těch testů mi byl k něčemu užitečný. A nejen ony. Ten obrázek se postupně plnil puzzlík po puzzlíku.

Co je tedy to, co mě žene? A co myslíte, patří mezi mé zásadní potřeby disciplína???? Nebo je to něco, co je zbytečné po sobě vůbec požadovat???? :-))


Článek je v upravené podobě součástí knihy Vdechněte život poselstvím svého dětství. Podívejte se, co vše dalšího v knížce najdete, ZDE. Občas nabízím i slevu :-) 

Příspěvek byl publikován v rubrice Motivace, Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Kde tedy tu motivaci hledat? Aneb praktické testy na vyzkoušení…

 1. Pingback: Jak hledat (a snad i najít) motivaci… a proč vůbec??? | Žít je umění

 2. jolana88 napsal:

  v podstatě podobné, ale v češtině : ttp://www.psychotesty.psyx.cz/texty/motivace-psychologie.htm

 3. Pingback: Tak co, osle? (Buridanův :-)) Hneš se??? | Žít je umění

 4. Pingback: Důležité okamžiky roku 2015 (1. část) | Žít je umění

 5. Pingback: Najděte si tu svou kotvu na rozbouřeném moři života… | Žít je umění – ENjoy!

 6. Pingback: Někdy je všechno jinak, než jsme si mysleli… | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s