Každý má tu kapacitu trpělivosti někde jinde…

(Photo credit: Carlos Perez Couto)

(Photo credit: Carlos Perez Couto)

… říkala včera jedna má studentka, když jsme se bavily o výchově dětí. Paní má vnoučátka v na měsíc stejném věku jako je má dcera. Byla to zajímavá anglická diskuze. Často se na angličtině začnou probírat zajímavá témata. Třeba proč mladý milionář vypadá na fotce jak bezdomovec??? :-)

Kde je ta Vaše kapacita?

Jak dlouho trvá, než vybouchnete?

Jste spíš cholerici, nebo flegmatici???

Temperament je prý vrozený. Tvrdí odborníci. Já jim věřím.

Jen se pak ptám, proč jsem jako malá byla cholerik, pokřikující na paní učitelku v první třídě, že FAKT musím jít do rytmiky a NEHODLÁM být po škole s celou třídou. (Nebo to byla druhá třída? Proboha, opravdu by nás učitelka nechala v první třídě po škole???).

Dlouho jsem pak žila jako flegmatik a melancholik.

Teď bych řekla, že mám občas cholerické výstupy.

(Zapšklé duše by řekli „hysterické“ :-)).

Váš temperament je stále stejný??

Vzpomněla jsem si na slova své studentky z včerejšího rána i včera večer, když už jsem měla pocit, že má trpělivost (sama se sebou a s tím vším, co se na mě ten den vršilo) právě dosáhla svého max. bodu.

A pak jsem z dálky zahlédla jednoho svého dobrého známého, jak se v poklidu nese na naše společné setkání. Ten rozdíl mé vytočenosti a jeho klidu mě rozesmál.

A najednou jako by se má kapacita zas roztáhla do nekonečna…

Příspěvek byl publikován v rubrice Emoce se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Každý má tu kapacitu trpělivosti někde jinde…

 1. Lenka K. napsal:

  To téma trpělivosti mne dneska nějak pronásleduje :) Denní Osho Zen karta je taky Trpělivost: http://www.povedomi.cz/blog/serial/36/. Ráno bylo u nás opět hektické, děti nepřipravené tělocviky, věci do hudebky atd., takže pozdní odjezd, nervy jak špagáty… Už jsem na ně i houkla, že rozumím tomu, proč některé zvířecí samičky požírají svá mláďata… Jsem Beran, umím pěkně vyjet, ale myslím, že postupem let se to lepší…

  • avespasseri napsal:

   Já jsem ascendent v Beranu a mars v beranu, když na to přijde, jsem jak drak. To je asi k té mé dětské choleričnosti. Prý se to věkem lepší. Podle astrologie. Podle mé zkušenosti taky :-))) Ono ti staří už asi nemají na to cholerizování tolik energie… pokud se stáří dožijí :-))

 2. lady Lianna Ellusive napsal:

  Já jsem spontánní a empatická, aneb přeloženo do lidštiny empatická = přecitlivělá. Učím se nebrat cizí lidi osobně a pomalu to jde:-). Jinak jsem klasická zasněná Rybka s ascendentem v Rybách:-).

  • avespasseri napsal:

   Jó ryby… to musí být zajímavé. Já mám vodu jen skrze Měsíc a i tak to se mnou docela mává :-) Ale možná jsem to víc potlačila, protože jinak jsem oheň a vzduch :-))) To je klasika… že zemím a ohňům a spol. přijdou vody přecitlivělé. Vodě zas můžou přijít necitlivé. A teď babo raď, kdo má pravdu????? :-))))

 3. jolana88 napsal:

  zlatý můj zablokovaný, občasně, Cheiron :)) jsem vzduch a etér – a voda :DD skvělá kombinace – nedoporučuju. Trpělivost – v čem ke komu, kdy a jak, věkem se to „lepší“ u všech – protože k pochopení mnoha zákonistostí ta cesta fakt chvilku trvá. Tudíž, si myslím, že meze trpělivosti se posouvají úměrně s prožitky.

  • avespasseri napsal:

   Takže občas je to pěkný gejzír, co?? :-)) Já jsem se svým ohněm a vzduchem a vodou a zemí (mám kříž) typická sopka… nejdřív chrlím páru, pak občas jen tak „pšouknu“, pak bouchám a chrlím lávu :-) Ale to je taky spíš minulost. Dneska už spíš jen tak lehko zemětřesím :-))) Souhlasím… prožitky a věk a zkušenosti, které pomáhají vyznat se, vyčkat, pomáhají. Ostatně už malé děti nakonec pochopí, že nemusí mít vše „teď hned“… nejdřív jsou schopné počkat minutku, pár minut. Dospělý si počká klidně dýl. Jen je třeba se při tom čekání moc neužírat, aby se člověk neprožral zevnitř….

 4. BabetaRuns napsal:

  No, panecku… ja se snazim byt trpeliva a obcas je to pekny boj! Ale musim! Zejmena v praci!!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s