Ústní hodnocení

Znáte ten fórek o tom, jak rybu známkovali z lezení na strom? Tedy ono to bylo úplně jinak, ale sem se to tak nějak líp hodí :-)) (photo credit: Julien Bidet)

Znáte ten fórek o tom, jak rybu známkovali z lezení na strom? Tedy ono to bylo úplně jinak, ale sem se to tak nějak líp hodí :-)) (photo credit: Julien Bidet)

Už loni jsem si pochvalovala něco, nad čím spousta rodičů kroutí hlavou.

Že nad tím tou hlavou kroutí vím, protože to kolikrát vidím na vlastní oči.

Tedy ne to kroucení, ale takové to rozhodné: „A to bych nemohl/a„.

Nad tím zas tak trochu kroutím hlavou já.

Ústní hodnocení má jednu naprosto nespornou výhodu:

NESTRESUJE.

Ani děti. Natož pak rodiče.

Možná někdo řekne, že je známky nestresují. Že nechodí nervózně kolem dítěte, nehlídá každé písmenko a čísílko, nesepisuje na miminkovských serverech vyděšené zprávy typu: „Syn zapomněl ve škole učebnici, můžete nám někdo naskenovat str. 20, ať ten úkol uděláme??“ Hmm, Vám to připadá jako chvályhodná snaha plnit úkoly?? I kdyby trakaře padaly?? :-))

A nejlepší jsou takové ty „Pomooooc! Matematika pro 2. ročník, str. XY. Nevíme se rady! Může nám někdo pomoci?? Jak jste to řešili??“

A tak se své dcery neptám každou chvíli, co dostala za známku.

Nekaboním se, že v tom a v tom nadělala chyby, za které dostane nižší známku. A posléze i na vysvědčení. A přitom je tak chytrá! (No, to je snad nejhorší takové to: Ty na to máš, proč nemáš jedničky??) Pardon, mluví ze mně zkušenost té, která tohle tak dlouho poslouchala, až se z ní stala sběratelka jedniček. Důrazně nedoporučuju…

A tak máme za sebou druhou třídu. Vím, že zítřejší ústní hodnocení (hustě popsané dvě stránky) bude hezké. Bude tam stát, co všechno umí. A na čem musí případně ještě zapracovat. Pěkně do detailu. Žádné čísílko. Žádné zaškatulkování mezi jedničkáře, dvojkaře nebo trojkaře.

Koho taková škatulka vůbec zajímá??

K čemu je dobré mít takové srovnání?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice DĚTI - ROZVOJ OSOBNOSTI, Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Ústní hodnocení

 1. jolana88 napsal:

  ke zlepšení sama sebe? k uchopení reality? k různým návykům, jako je např. zodpovědnost, důslednost, samostatnost?? PS: At je malá spokojená, hezké prázdniny :) PS1: Mně – ani tatina – známky opravdu nestresují, synáčka už vůbec. Jestli někdo potřebuje pomoc s matikou nebo češtinou ZŠ – někde se stala chyba :D

  • avespasseri napsal:

   Já si právě a ústním hodnocení pochvaluju to, že netrestá za chyby (a neděsí před nimi), ale poukazuje na ně a umožňuje s nimi pozitivně pracovat. Vždycky jsem si myslívala, že já mám známky na háku (jedničkářka), ale pak jsem zjistila, že to tak taky není. Jistě se dá i se známkami pracovat nějak konstruktivněji… jenže se obávám, že všem těm, kteří kroutí hlavou nad absencí známek, chybí právě ta možnost srovnávat a motivovat děti právě blbým pocitem z chyby. Tihle lidi pak ke mně v dospělosti přichází na kurz angličtiny a děsně se bojí mluvit, aby nedělali chyby…

   • jolana88 napsal:

    to nevidím jako chybu známek, ale kantorů. Dneska jsem si na Vás vzpomněla. Šli jsme kolem hřiště, šprčci (4-7) si tam vedli ty svoje důůůležité debaty – a ozvalo se i :“já měl jedničku, já dvě dvojky, já jednu (dvojku)…“ podotýkám, že stresovaně nevypadali. Na dotaz poslední – holčina – říká „já nic, já to mám jen napsané“. Což teda broukům nelezlo do makoviček, tudíž první (poněvadž robátka jsou bestijky od Přírody) :“a to seš tak hloupá, že ti nedávají známky? nebo taáák chytrá?“. Potíž je i v tom, že „slovní hodnocení“ je příliš abstraktní – pro děti.

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s