Nicholas Winton a útěk židovských dětí před válkou…

(photo credit: Li-sung)

(photo credit: Li-sung)

Zrovna před pár dny jsem manželovi připomněla příběh jednoho muže, který v naší zemi zachraňoval lidi ohrožené válkou. Malé děti. Židovské malé děti.

Bylo to v rámci diskuze o uprchlících a o malých syrských dětech (o mé návštěvě tří malých bratrů z Damašku jsem psala tady).

Dnes jsem se dozvěděla o smrti Nicholase Wintona, onoho mladíka (tenkrát), který zachránil život 669 dětem. A to u nás ještě žádná válka oficiálně nebyla. Mohlo jich být o 250 víc. Ale poslední vypravený vlak byl zastaven a poslán zpět. 1.9. 1939, ten samý den, totiž vypukla 2. světová válka.

Řekla bych, že ačkoliv se v moderní době čin Nicholase Wintona oslavoval jako vyjádření lidskosti, teprve dnes možná chápeme dosah toho, co vlastně udělal. V době vzrůstajícího antisemitismu šel a postaral se židovské děti. A to ještě nikdo netušil, před jakými hrůzami je zachraňuje. Že jim vlastně nejspíš do jednoho zachránil život.

Dnes válka v muslimských zemích již dávno zuří. V médiích jsme každý den zavalováni zprávami o zvěrstvech Islámského státu. Můžeme se oprávněně bát, co příval uprchlíků udělá s Evropou. Můžeme se oprávněně bát, že mezi nimi jsou příslušníci Islámského státu, kteří tu zakládají tajné buňky.

Ale musíme se opravdu tvářit jak ti zfanatizovaní muslimové, kteří chtějí pozabíjet všechny, kteří jim nejsou po chuti????? Aby ten jejich svět byl přesně takový pěkný jednolitý, jak si ho představují. Hezky podle jejich zákonů a běda pokud je někdo porušuje.

A o čí smrti budou jednou naši potomci hovořit s pohnutím jako o smrti člověka, který zachránil spoustu dětí (lidí) před smrtí na území sužovaném válkou??? V době vzrůstajícího antiislamismu? V době, kdy slovo „muslim“ je téměř považováno za synonymum slova „terorista„.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nicholas Winton a útěk židovských dětí před válkou…

  1. onepatas napsal:

    O tomto muži bych nic býval nevěděl, kdyby jsme na téma „Nobelova cena míru pro Wintona“ neměli psát slohovku… Chtěl jsem to mít povedené, a tak jsem si o tomto velikánu zjistil spoustu věcí… Díky za připomenutí ;)

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s