Islámská výchova dětí a co já na to… (2. část)

Mešita sultána Sulejmana (photo credit: G.Dallorto)

Mešita sultána Sulejmana
(photo credit: G.Dallorto)

První část článku najdete zde.

No jasně, život v muslimské společnosti je nenaučil, že slušnost vychází zevnitř a nezávisí na společnosti, ve které žijete. Jsou naprosto posedlí představou, že nejdřív se musí změnit společnost a to zaplněním toho volného svobodného prostoru kupou pravidel (a to nám ještě v TV budou říkat, jak je správné jednat v situacích, které nebudou v těch pravidlech přesně dány, ano, i to jsem v Egyptě při své poslední návštěvě viděla), a teprve pak to bude všechno fungovat.

Proto se pak tak strašně divíme, jak to, že muslimským mužům přijde normální pokřikovat na nezahalené ženy v Bruselu a zvát si je domů do postele. Také jste viděli to video??

Ostatně přesně TOHLE je představa většiny muslimských žen a mužů (co jsem se s nimi tedy bavila): že když evropský muž vidí nezahalenou ženu bez doprovodu, tak si s ní může dělat cokoliv. Žijí v dojmu, že vzhledem k tomu, že ženy tu chodí na jejich vkus „obnažené“, tj. „vyzývavé“, všechny touží po sexu. V Dánsku už jim prý podle tohoto článku chystají sexuální výchovu. Nebo si třeba myslí, že když jede parta mladých lidí na vodu nebo na chatu, tak tam probíhají orgie či co.

Neříkám, že někde třeba ne :-)

Ale říkám, že bitím desetiletých chlapců, kteří se odmítají modlit (ano, i to v té knížce je), spravedlivé a morální společnosti nedosáhneme. Ani tím, že budeme vyobcovávat, bičovat či rovnou zabíjet ty, kteří se z nějakého důvodu nejsou schopni nebo nechtějí přizpůsobit některým pravidlům.

Taková společnost není zdravá a nikdy nebude. Ale bude přesně taková, jak si ji muslimové udělali – bude žít v obavě z Boha. Protože oni nevěří, že milovat Boha je možné…

Strach je podle mě to, co lidem nejvíc brání žít v důvěře v to, že si mohou dovolit ukázat tu svou zranitelnou stránku plnou soucitu a porozumění. Nebo ve víře, chcete-li. Bez potřeby lhát, krást nebo vraždit. Rozčilovat se, nalhávat něco sám sobě, nebo druhým. Závidět, žárlit, nenávidět. Dožadovat se něčeho, nač nemám právo. Okrádat druhé, ale i sám sebe o vlastní svobodu.

Ego je prostě takové malé vyděšené dítě (četli jste ten článek o Egu, které nás drží v otroctví strachu?), které si našlo spoustu různých cestiček, jak se ochránit. Ano, můžeme ho trestat jako to dítě, které ze strachu zalže, aby nemuselo čelit trestu za své provinění. Nebo ho můžeme naučit, že za pravdu se netrestá a že provinění je možné napravit. Že je možné žít svobodně a zodpovědně…

Nejvíc ze všeho nepotřebujeme pravidla, ale odvahu být svobodně sami sebou ve vší otevřenosti a zranitelnosti. Bez toho, aby naše svoboda nerespektovala svobodu těch druhých.  Naopak. Jen taková svoboda bude svobodu druhých skutečně respektovat… ačkoliv se to těm druhým hodně dlouho třeba nemusí líbit :-)) I o tom vím své :-)

Svoboda totiž není „dělám si, co chci„, jak si to tak možná spousta lidí představuje… a také muslimové o Evropanech, ale také „nic nepotřebuju„, „nic mě neohrožuje„, „nikdo mi vlastně neubližuje„, „jsem sám zodpovědný za to, co se mi děje„, protože jsem přece zcela SVOBODNÝ, atd. atd. Na papíře (nebo počítači) to zní vznešeně, ale v praxi, věřte mi, to může být někdy velmi těžké…

Ale nahradit jeden strach větším strachem rozhodně nepomůže…

Jedinou cestou je naučit se v tom svobodném prostoru s důvěrou žít podle pár základních pravidel lidského spolužití. Takže možná bychom s sebou měli hodit…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice DĚTI - ROZVOJ OSOBNOSTI, Náboženství, Svoboda, Uncategorized se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Islámská výchova dětí a co já na to… (2. část)

  1. Pingback: Islámská výchova dětí a co já na to… (1. část) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s