Velkolepé století jako obžaloba islámu???

(photo credit: Leonid Dzhepko)

(photo credit: Leonid Dzhepko)

Tak jsem tak o víkendu sledovala poslední díly tureckého seriálu Velkolepé století. A tak jistě – ten titulek je sakra přehnaný. Rozhodně to tak autoři nezamýšleli. Oslava islámu je tam naopak zcela zjevná:

Staví se tam mešity, obdarovávají chudí, přísahá se na Korán atd.  Sultán Sulejmán – to byl ten sultán, před kterým se klaněli Habsburkové a který porazil našeho krále Ludvíka Jagellonského u Moháče, je vykreslován jako velmi zbožný muslim. Často čítává s Koránu, držívá v ruce subhu (takový muslimský růženec) a často mu běží hlavou verše slavného tureckého súfího (islámského mystika) Rúmího. Kdykoliv se musí rozhodnout v nějaké závažné věci, obrací se o radu k hlavnímu šejchovi. Ten zapátrá v zákonech šaríi a navrhne rozhodnutí….

A právě v tom je ten zakopaný pes… 

Najednou, když už opět přišla od šejcha Ebusúda, další zpráva, tentokrát s větou: „Hledal jsem jiné řešení, ale nenašel. Princ Bájezid se provinil zločinem vzpoury a jediným trestem za takový zločin je smrt…“, měla jsem toho dost.

Tak už x-tou řadu sleduju, jak se sultán Sulejmán užírá tím, že nechal popravit velkovezíra Ibráhíma Pašu, svého dlouholetého přítele, skoro bratra (a šej Ebusúd mu poradil, jak to má udělat). Vzpomínám,  jak moc ho ranilo, když si uvědomil, že jeho syn Mustafa, kterého také nechal popravit, byl vlastně nevinný a nikdy ho nezradil. A teď se obrací k Bohu – Alláhovi se slovy  „Proč mě tak zkoušíš??“ a vůbec si neuvědomuje, že to ne Alláh, ale výklady šaríi a šejch al-islám, ho přivádí do pokušení.

Do pokušení zabíjet, aniž by dotyčný opravdu prošel soudem. Do pokušení zabíjet, aniž by zjistil, jak se věci skutečně mají. Aniž by se syny promluvil a zjistil, jaká je motivace jejich činů, které vypadají jako vzpoura, ale nejsou tím. Trestá se za činy. Nehledá se spravedlnost… nehledá se náprava… 

Na druhou stranu islámští soudci radí, jak obejít přísahu danou na Korán… na základě šaríi. To jako fakt????? „Dejte hodně peněz na chudé… hodně hodně peněz….“. To jako FAAAKT????

Jako by se do tureckého seriálu oslavujícího osmanského zbožného a mocného panovníka, který ovládal i část Evropy, nenápadně vloudila stinná stránka islámu:

To, jaké kruté rány zanechává v duších lidí, protože islámská zákonná rozhodnutí jsou krutá… nepomáhají… nepátrají po pravdě a lásce a smíření (jo, jsem pravdoláskařka, co jiného by člověk měl být? ležkrutec????? Fakt chceme svou Evropu bránit tím, že budeme stejní jako to, před čím se chceme chránit??? A ještě to považovat za přednost? A posmívat se těm, kteří se tomu brání?? Však Pravda a Láska nemusejí být otevřením náruče problémům, ale láskyplným „tudy teda ne!„. )… ale vztyčují ukazováček, vynášejí soudy a trestají.

A to, že princ Bájezíd, který bude nakonec prostřednictvím vlastního bratra (který mimochodem jako malý při popravách zvracel) popraven společně se svými syny (no přece proto, aby se pak nechtěli na posledním přeživším následníkovi trůnu a budoucím sultánovi Selimovi II mstít, ne…), nakonec odpluje kamsi do ráje, mu fakt pomůže… i když možná ano. Protože Selim II je prý v historii znám jako sultán-opilec… taky bych se opíjela, kdybych byla slabá a manipulovatelná vlastní konkubínou do souboje proti vlastnímu bratrovi… 

Kdysi jsem psala diplomovou práci na téma důvěry v islámu. Zajímalo mě, zda se tam někde dá najít prostor pro důvěru v lidi, nebo jestli je islám jen plný tzv. wara – tzv. úzkostlivé vyhýbání se určitým činům, které ještě nejsou „harám„, tj. zakázané, ale… (viz článek o učení se ze svých chyb). Ale vždyť pokud se člověk má odevzdat Bohu… důvěřovat v Něj…

Ale takto muslimští právníci a učenci zjevně svou víru nechápou…

A přitom je právě na tomto seriálu tak krásně vidět, co všechno způsobila nedůvěra. Kolik lidských životů zmařila, kolik jich zamotala a poznamenala. Nedůvěra mezi sultánkou Hurrem a Ibráhímem Pašou. Nedůvěra mezi sultánkou Hurrem (matkou ostatních následovníků trůnu) a sultánkou Máhidevran (matkou prince Mustafy). Nedůvěra sultána Sulejmana vůči svému velkovezírovi a jeho dvěma synům…

Když je do člověka naočkován strach a nedůvěra, schyluje se jen a jen ke hrozným tragediím…. jak aktuální… a to je jen hloupý seriál… a prý že to je jen „telenovela“ z harému… 

Ať už to historicky bylo jakkoliv (a ty základní historické události včetně poprav oněch synů a velkovezíra jsou zdokumentovány), je navýsost zajímavé, jak se turečtí autoři rozhodli ten příběh vyprávět…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized, Velkolepé století se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Velkolepé století jako obžaloba islámu???

  1. Pingback: Fakt věříme, že islám je mocnější než naše kultura?? | Žít je umění

  2. anitraM napsal:

    hmm..vždy vravím, že máme na výber 2 cesty..tú svoju, ktorou kráčame tak, ako cítime z vnútra, či riadime sa egom, alebo druhú a necháme sa inými naviesť a potom si nesieme aj následky.

  3. Pingback: Žít je umění! Soužít s migranty? Neskonalé! | KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra!

  4. malstrom napsal:

    Přál jsem si, aby ke snaze o porozumění mezi lidmi a uvědomování současných opravdových problémů světa přibyl k vlkovi na Kose a Dvořákovi na Nové republice někdo další s podobnými snahami. A jste to Vy paní avespasseri. Děkuji.

  5. Pingback: Důležité okamžiky roku 2015 (2. část) | Žít je umění

  6. Pingback: Proč nemohou být muslimové otevření jiné víře? | KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s