Fakt věříme, že islám je mocnější než naše kultura??

A pořád stojí...

A pořád stojí…

Máme tu dva tábory – tábor tzv. sluníčkářů a tábor tzv. xenofobů. Jeden se pouští do druhého, černá proti bílé (jen nějak není jasné, která je vlastně ta černá a která bílá… z každého úhlu pohledu je to přesně naopak). Říkám tzv. protože až na některé případy mi často není jasné, proč se jedni navážejí do druhých, když ti i ti ostatně nechtějí nic špatného…

Jedni prostě chtějí, abychom se k sobě jako lidstvo chovali slušně, druzí zase chtějí abychom byli prozíraví. Proč nelze být slušně prozíraví???? 

Reakce na útoky v Paříži je také dvojí – „my Vám to říkali, že muslimy si sem tahat nemáme… začala třetí světová a my si nepřátele ještě zveme domů, musíme také bojovat“ versus „jen v nás chtějí vyvolat strach a nenávist, nenechme se vyprovokovat k něčemu, co nás vtáhne do války„.

Myslím, že válka začala již v roce 2001, jen to nebylo tak markantní…

Válka Západu proti tomu „barbarskému islámu„, plného NÁSILÍ, STRACHU, OMEZOVÁNÍ SVOBODY – takoví my přece nejsme!!

Já tedy nevím, jak Vy, ale podle mě zatím islám na plné čáře vyhrává. Copak to nevidíte???:

 • Už i my se začínáme bát a vymýšlíme spoustu různých praštěných pravidel.
 • Jsme vyděšení z lidí, kteří utíkají před válkou. Co to je?? To jsme fakt tak slabí??
 • Už i my jsme se vzdali spousty svých svobod a tak najust budeme bránit i těm muslimům u nás, ať si nosí, co chtějí.
 • A co se násilí týká?? Kde už to také zaznívají hlasy, že máme vypálit nějakou tu mešitu, a že nějaké to mrtvé dítě, no a co??

Dává Vám to smysl? Mně tedy ne…. 

Tady se hraje jiná hra a ta se podle mě hraje někde, kam nedosáhneme. Ale ať si tam nahoře hrajou jakoukoliv hru, ve které se obětovávají miliony lidí, ta největší hloupost by podle mě byla hrát tu hru taky. Hru na „je nám jedno, že spousta lidí trpí“. Přidávat další utrpení další spoustě nevinných lidí. Eskalovat napětí, které mezi námi na Západě a mezi muslimy odjakživa je. Historickou paměť nesmažeme. Z každého napětí to dříve nebo později začne bouchat :-(

Chceme se tu staletí bát a pak je násilím vyhánět? Který muslim si nechá líbit, když se mu začneme navážet do Koránu a Muhammada, který je pro něj stejně nedotknutelný jako pro křesťana Ježíš Kristus? Kdo čeká, že pokorně sklopí hlavu a řekne: „No jo, máte pravdu„. Který zápaďan si nechá líbit, když se mu někdo začne navážet do jeho svobod? A přestane chodit do parku se psem, aby tam náhodou nepotkal muslima?    

V jednom článku o ztvrdlých srdcích jsem psala o jedné buddhistické mnišce, která říkala, že jednou může nastat situace, kdy naše společnost bude tak zranitelná, že se nám bude hodit schopnost nekopat kolem sebe ve snaze najít pevnou půdu pod nohama. Pod vlivem jedné čerstvé bolavé události jsem psala o tom, že máme na výběr

 • buď se postupně změníme v kámen, dovolíme vnějším událostem, aby v nás rozdmýchaly hněv a strach, postavíme kolem sebe zdi a oblékneme si brnění… (případně rovnou vytáhneme do boje)
 • NEBO zůstaneme citliví, soucitní (k sobě i druhým) a budeme žít život odvážně, na plno, na „dřeň„.

O něčem podobném dnes psal Benjamin Kuras v článku o tom kolotoči, který se jinak rozjede a ve kterém nakonec předáme moc muslimům, aniž bychom si to uvědomili…

Opravdu se nejde islámu postavit prostě pragmaticky bez rozdmýchávání vášní?? Museli jsme opravdu čekat, až to někde začne bouchat a lidé na obou stranách se začnou ještě víc radikalizovat? No, snad se vlády skutečně konečně chytnou za nos a budou jednat rozumně…

Vlády by se měli postarat o uprchlíky ještě mimo EU. Zvát je někam, kde máme sami bordel a tvářit se, že se o ně dokážeme postarat, je hloupost. Vypadá to sice velmi vznešeně a je to krásné gesto (no, ovšem nezapomínejme, že Evropa vymírá a potřebuje pár dalších konzumentů… a pár dalších pracujících na důchodce), ale v současné situaci je to prostě hloupost. Nedokážeme to. Nedokázali jsme dosud. Neumíme s muslimy žít a oni neumí žít s námi. Neintegrovali se tu ani ti, kteří tu již jsou. Třeba ve třetí generaci. Co chceme čekat od těch, kteří vůbec netuší, co to obnáší žít v Evropě??? Jaké jsou tu zvyky. Zkusili jste si někdy žít v nějaké kulturně hodně odlišné zemi???

Nemusíme se potýkat s miliony uprchlíků. Stačí se vypořádat s těmi, kteří bohatnou na tom, že je k nám vozí, a slibují hory doly. Stačí poskytnout uprchlíkům lepší podmínky v utečeneckých táborech v Turecku a jinde, aby neměli důvod odtamtud utíkat. A pak se zase vracet, jako někteří, radši zpátky. Spousta „sluníček“ tam půjde ráda pomáhat i zadarmo… tak proč na ně kdo nadáváte?? No a postarat se o důvod, proč utíkají. Když už jsme to hnízdo sršňů tak blbě rozvrtali, nemůžeme předstírat, že se nás to netýká…

Možná teď, když už konečně vlády vědí, že před utečenci neutečou, tak s tím něco začnou dělat… 

A jediné, co bychom měli dělat my, je stát si jasně a s odvahou za svými nebarbarskými západními hodnotami – svobodou a laskavostí. Trvat na tom, aby ti muslimové, kteří tady žijí, se podle těchto hodnot řídili (i nám nechali svobodu chodit si třeba v minisukních). Však i to islám umožňuje – prostě přijmout vše tak, jak to je. Islám je totiž i to. Kde jinde než tam, kde je svoboda, si může muslimka v klidu nosit burky a muslim si může jít v pátek v klidu do mešity? A křesťan si v klidu pověsit do školy kříž a na náměstí postavit vánoční stromeček? A ramadánovou nebo štědrovečerní večeři klidně oslavit společně, jak jsem to sama zažila?? Rozdmýchávání nesnášenlivosti a potažmo násilí by mělo být trestné – imám nebo nácek. Proč neumíme účinně bránit právě tomu, co je kořenem všeho??

Tak chceme tu mít zas středověk, nebo umíme muslimům, kterým se posmíváme, že žijí ve středověku, ukázat, že jsme fakt dál, jak si myslíme, a že to má větší sílu???? Nebo tomu až tak nevěříme? 

Ale už se to všechno rozjelo a není možné před tím strkat hlavu do písku…. nebo tomu vzdorovat…

Spíš bychom měli hledat způsob, jak dát muslimům najevo, že naše kultura má mocnější potenciál vést šťastný život než si myslí(me).

 • Že žít ve strachu, jak ho do islámu naočkoval Muhammad (viz článek Muhammad neunesl setkání s Bohem), a následně násilí, není v zájmu Božím.
 • A že je možné žít svobodně a spokojeně, a přitom ne bezohledně (vůči svým rodinám, vůči přírodě).
 • Že je možné osvobodit ženy i muže (viz články o islámském manželství), aniž by to ohrozilo celou společnost.
 • Že je možné žít tak, aby kvůli vlastní víře nemusel člověk zabíjet (nebo ubíjet psychicky) ty jemu nejdražší – viz článek o sultánu Sulejmanovi, jednomu z největších islámských dobyvatelů, a seriálu Velkolepé století, které končí právě jeho utrpením nad syny, které dal na základě rady šajch al-islám odsoudit k smrti.

Mezi muslimy jsem studijně i pracovně několik let žila a nebyly to vůbec špatné roky. Ti lidé nejsou žádné nestvůry. Žádný člověk, až na výjimky, nechce nic jiného než být šťastný – a pokud věří, že mu to dá ta jeho kultura, bude jí věřit. Bývaly doby, kdy se muslimské dívky v Íránu běžně oblékaly jak na Západě. Pročpak se dnes na Západě muslimky zahalují??

Příspěvek byl publikován v rubrice Islám, Strach se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

52 reakcí na Fakt věříme, že islám je mocnější než naše kultura??

 1. jolana88 napsal:

  a) je mi líto, ale vidím paušalizaci stejnou, jako v mlejnstrýmu – taky se mi snaží vnutit, že jsou „dva“ tábory – nejsou.
  b) pokud si to „sluníčka“ zaplatí, je mi to šumák. Šumák mi není 9 z 10 neziskovek, co berou peníze horem dolem – a u toho mi „vysvětlují“, jaký mám mít správný názor
  c) hodně dávno nevěří, že jim „to dá“ kultura – naopak. Žít „západně“ se „svojí“ vírou – je trendy víc než 10 let.

  • avespasseri napsal:

   ad a) tak to se mi potvrzuje můj zvláštní pocit, že tady něco nehraje. Že až na pár výjimek – extrémních sluníček a extrémních muslimobijců – většina je někde mezi… jinak mi to nedává smysl…
   ad b) tak podle mě prostě vysvětlují, jaký je jejich názor a že jim přijde správný… otázka zní, o jakých názorech, se kterými nesdílíte, se Vás snaží přesvědčit. Ale ono je to asi jedno – tak každý se obvykle snaží toho druhého přesvědčit o svém názoru. Tak dlouho, dokud nezjistí, že to nejde. Nebo dokud si ho jedna nebo obě strany nepoupraví.
   ad c) pokud nevěří, že jim to dá ta jejich kultura, tak kde je tedy problém?? A jestli je to trendy, tak to by bylo fajn :-)

   • jolana88 napsal:

    a) většina „mezi“ ani tak není – je to hodně silné procento lidí, kteří mají vcelku jasno – až na to, že se politici i média tváří, jakože „neexistují“. Přitom pokud jsou v rámci této skupiny schopni se shodnout zarytí socialisté s liberály – svědčí to pro jasné vymezení důležitosti témat
    b) Pokud mě „vysvětlující“ nazve nekulturní hysterkou – mírnější varianta, případně zabržděnou vykopávkou – k tomu muslima islámofobem – nedej Bože, že se cpe do škol, aby dětem „vysvětlilovali“ jaké mají ony mít názory – navzdory rodičům .. a na tohle svoje „vysvětlování“ si vydělá – může to zkusit. Dokud má příjem ze státních peněz a různých fondů, měl by se, minimálně chovat slušně. Vidím jasnou možnost, jak jim názory poupravit (sebrat peníze – ono se za ty vydělané prací mluví jinak)
    c) zřejmě jsme si nerozuměly – trendy více než 10 let je „vydobýt“ si multikulti výjimky v cizí zemi. A na to mě fakt neužije.

    • avespasseri napsal:

     ad a) to je dobře… já jsem si téhle skupiny zatím moc nevšimla, většinou narážím na ty „bijte je“.
     ad b) přijde mi zvláštní, když někdo, kdo se staví na stranu „kulturnosti“ někoho, s kým nesouhlasí, nazve nekulturní hysterkou. Že by někdo, kdo přišel učit multikulturní výchovu? Já nemám nic proti tomu, aby se lidé učili o jiných kulturách, naopak. Informace jsou nutné. Pokud to ovšem nesklouzává do neobjektivnosti.
     c) no, nerozuměly :-) Teď chápu. Zas v zásadě nic nenamítám proti tomu, aby si každý měl svou víru a aby mu to společnost umožnila – tak máme tu různé skupinky lidí – ale určitých zásad bychom se měli držet. I tam je třeba k tomu přistupovat rozumně. Detaily o tom, jak se to v praxi děje, neznám. Ale ono to většinou v praxi nefunguje tak jako v teorii :-(

     • jolana88 napsal:

      a) jj – jsou slyšet (doufám, že zatím) ti, co hlasitě křičí :((
      b) Mě už Vám to ani nepřijde „zvláštní“ jako spíše „standard“. Protože tam, kde dojdou argumenty (a že dojdou, nejsem „lehká kořist“), bývají úskoky a fauly po ruce. JJ – máte pravdu – učení o multikulti. Ačkoli, přiznávám – když jsem se dozvěděla o zrušené výstavě v Akademii, a to na popud Genderové exekuční komise a Kongresu žen (btw: existuje i Česká ženský lobby??) – nadzdvihlo mně to taky. Styl výuky „budete tomu rozumět Takhle, i kdybychom vás přitom měli/y zabít“, mi nevyhovuje. Ani nebude.
      c) myslím, že na tom dodržování rovných práv a povinností (hlavně) bychom se shodly.

      • avespasseri napsal:

       To by mě tedy zajímalo, co vlastně „učí“… a ano, asi shodly :-)

       • jolana88 napsal:

        A víte, že není jednoduché pro „obyč“ rodiče to zjistit? Materiály jsou totiž „důvěrné“. Dobré, ne? Máme poslat děti do školy – a pak být ticho. Dala jsem si práci – a ejhle :/ Dozvěděla jsem se:“..být milující, bez podmínek, uskrovnit se, nabídnout, víc se snažit …“, a to navzdory rodičům (těm to mají taky vysvětlit, nebo se o tom ani nezmiňovat?), kteří prostě „moderní“ svět nechápou :/ Tudíž jako s Cikány – ba hůř – mlčte, mají práva! (běda, jestli někdo cekne o povinnostech)
        PS: k tomu „ad absurdum“ http://neviditelnypes.lidovky.cz/dopis-genderove-vyvazeny-hynais-d4d-/p_kultura.aspx?c=A151108_213404_p_kultura_wag

        • avespasseri napsal:

         Tak důvěrné?? Hmm. U Vás asi není „otevřená škola“? Ono „být milující“ atd., no, proti tomu já podle svého blogu nemůžu nic moc namítat, ne?? :-)))OVŠEM. Ono to všechno krásně zní, ale když to chce člověk dělat v reálu, tak narazí velmi brzy na to, že to má spoustu háčků. Za prvé je to někdy velmi těžké. Za druhé hrozí to, že člověk to přežene a zapomene sám na sebe. U dětí to, myslím, hrozí možná víc. A pak tu nemáme problém na úrovni jedince, ale na úrovni celé společnosti a to není žádná sranda. O povinnostech by se mělo mluvit a mluvit… a hlavně je prosazovat. Třeba o povinnostech bílých nepovyšovat se a nediskriminovat, ale i o povinnostech Cikánů neponižovat se na úroveň sběratele dávek… studovat… pracovat… snažit se (víc se snažit)… bez podmínek :-)

        • jolana88 napsal:

         To není o „otevřené“ škole. Zkuste se – jako rodič – dostat na jejich „besedu“ nebo „přednášku“. Často ani sami učitelé neví, do čeho lezou. (nehledě k tomu, že ty ceny – to je běs :/ ) nebo říct pedagogovi, aby vám ukázal „přípravu“.

        • avespasseri napsal:

         To je čím dál zajímavější :-) Podařilo se Vám vloudit na nějakou učitelkou „přednášku“, ve které do nich hustili podobné věci?? Vzpomněla jsem si na jeden kurz multikulturní výchovy, který se organizoval u nás na univerzitě… tak mě tak napadá, jestli ta představa, že učitelé na střední budou učit o něčem, co si někde nastudují, ale o čem nemají páru, není celá špatně….

        • avespasseri napsal:

         Jo, mimochodem, ten neviditelný pes je bomba :-))) Je to celé prostě absurdní …:-)

 2. Sedmi napsal:

  Sakra, tady se probírají tak zajímavá témata a mě to vypadlo ze čtečky… Nějak mi ta čtečka blbne. Říkala jsem si, co se děje, že napíšeš… Jdu docitat

 3. anitraM napsal:

  asi som v spame… k článku Muhammad neunesl setkání s Bohem…

  • avespasseri napsal:

   Nemůžu žádný komentář najít :-(

   • anitraM napsal:

    Niekde tam je, lebo tam máš 4 reakcie a len 2 viditeľné komentáre…dávala som ti tam link na korán. Možno bude na schválenie.

    • avespasseri napsal:

     Ještě zalistuju, ale kdyby byl na schválení, došel by mi i do mailu. A hlavě – komentáře od tebe by měli projít automaticky. Mám nastavené, že schvaluji jen první komentář dané osoby. Dívala jsem se mezi komentáře a tam není. Kde tam hledat spam nevím, v té komentářové rubrice jsem to nezahlédla…

    • avespasseri napsal:

     Aha, pokud to šlo do spamu, tak to zmizelo. Nemám tam nastavenou možnost prohlédnout je. Pokud tam byly víc než 2 odkazy, tak to tam mohlo spadnout.

     • anitraM napsal:

      Všetky | Čakajúce na schválenie (0) | Approved (8 428) | Spam (0) | Kôš (4)
      nástenka..komentáre a tam v spame

      • avespasseri napsal:

       Aha! Už to mám! Koukám, že jsi se snažila velmi a nějak mi to hází do spamu, zvláštní. Mrknu se na to…díky!

       • anitraM napsal:

        no ten link je zapeklitý, asi nemal byť uverejnený. :D

        • avespasseri napsal:

         Jasně, je to přesně ten, jak jsi myslela. Jak jsi ho tam dala, tak to šlo do spamu… zajímavé…

        • avespasseri napsal:

         No, já jsem kdysi v rámci studia Korán četla i v originále. I jako součást státnic jsme měli četbu Koránu :-)))) Já si kdysi myslívala, že medínské súry jsou děsné právě proto, že jsou z období válek Muhammada proti Mekkáncům. Poté, co z Mekky utekl do Medíny. Medínské súry (kapitoly Koránu) jsou vlastně záznamy zjevení, kterých se mu prý v té době dostávalo – o tom, že je třeba s Mekkánci (a nejen s nimi) bojovat a zabíjet je. Jsou tam i záznamy zjevení, které jsou počátky pravidel, podle kterých se má umma (obec) řídit. Tak, jak je prosazoval sám Muhammad v Medíně. Takže právě medínské súry jsem vždycky považovala za největší problém, protože už odrážely jeho násilnou reakci (v té době běžnou) na odpor, se kterým se setkal, a první krůčky k těm všem pravidlům, kterými se musí muslimové řídit. Tak moc jsem se stavěla proti medínským súrám, že jsem přehlédla, jaké jsou ty mekkánské. Nedávno jsem Korán otevřela znovu a zahlédla jsem tam jen strach, strach a strach a strašení ohněm pekelným.

        • anitraM napsal:

         presne tak a strach ľudí drží v moci a to nie je správne. Pozerala si video od Petra Chobota?

         http://inner-light.ning.com/video/petr-chobot-informace-ze-kterych-az-mrazi-prvni-dil

        • avespasseri napsal:

         Viděla jsem kus… nějak mě to teď zmáhá a měla bych dělat něco konstruktivnějšího než se rýpat v současné situaci. Věděla jsem, proč o tom nechci psát :-) Ale viděla jsem tu část s tím, že „karma je svině“ a moc se mi to líbí. A poté, co jsem sama na tohle téma zažila, už se tomu neposmívám a myslím si totéž…
         Můžeš případně to video nějak do pár vět shrnout? Co ti tam přišlo zajímavé??

        • anitraM napsal:

         nemôžem..počúvala som to len utržkovito a vždy tam bolo o zneužívaní ich moci, ubližovaní…má to ešte jednu časť a popravde sa tomu nechcem nejako ani venovať, aby som si niečo nepritiahla. Preto ani nesledujem nejko túto tému, pokiaľ sa ma bytostne nedotýka. Len sa prihováram k Bohu, aby ľudstvo konečne zmúdrelo a vydalo sa inou cestou a histoŕia sa večne neopakovala.

        • avespasseri napsal:

         Jo, také mám takový pocit. Ale dlouhá léta jsem se tomu vyhýbala, asi nadešel čas to otevřít, předat a zas jít po svých. Mně se totiž do značné míry osobně dotýká – já mezi muslimy dlouho žila a právě skrze ně jsem jsem se dostala k těm duchovním věcem. A je mi už dlouho velmi líto, kam se to všechno řítí… ti lidé jsou velmi zbožní a přátelští ve srovnání s tím, co jsem já kdy v Čechách zažila… ale jako by seděli na pekelném kotli, který je i nás upeče zaživa… a oni ještě budou mít pocit (a my tu také máme ten pocit), že jsou v právu…

        • anitraM napsal:

         vieš ako to tak vezmeš..my sme pod tlakom cirkvy žili tiež dlho a pod hrozbami ich moci prežívali a oni žijú doteraz. Je správne žiť vo viere, ale viera má prinášať oslobodenie sa od ničoho, čo v nás vyvoláva strach, lebo Boh je prezentovaný ako láska a nie žiť takou vierou, ktorú ak ju odmietneme pretože to cítime inak budeme zabitý?

         To , čo ťa pritiahlo k moslimom mohlo byť niečo z minulosti, možno si bola jednou z nich a silno si cítila neprávosť vo viznaní a možno aj preto ťa to ťahá k skúmaniu toho, že už môžeš porovnať dve viery..kresťanskú a moslimskú. Osud ťa tam zavial pre pochopenie niečoho…hľadaj a nájdeš…si múdra osôbka, vzdelaná , sčítaná.

        • avespasseri napsal:

         Kdysi jsem si myslela, že bych se mohla věnovat mezináboženskému dialogu. Dnes mám spíš dojem, že na žádný dialog není nikdo zvědavý. I když Jan Pavel II toho v tomto směru udělal dost. A přestože ještě v době, kdy jsem začala religionistiku studovat, si všichni klapali na čelo, proč že, když všichni dávno vědí, že náboženství je mrtvé a nedůležité. Dialog je věc rozumu, ale my tady nemáme problém rozumu, ale problém mnohem hlubší. Sama jsem poznala, že rozum na hluboké emoční a karmické zamotance nestačí ani náhodou.
         Ano, možná jsem mezi muslimy kdysi v minulém životě žila – když jsem se v Egyptě ocitla, přišla jsem si jako doma. Můj otec dokonce nedávno prohlásil, že třeba i on tam kdysi byl (za mých studií jsem tam rodiče pozvala). Divné. On na takové věci nikdy nevěřil. Celá rodina jsme spíš tmavší, mě tam vždycky brali za svou :-)
         Těžko říct, co ještě můžu pochopit. Co se odkryje, když se otevřu tomu všemu, co mě na tom s prominutím „sere“ :-)))))

        • anitraM napsal:

         Prišlo mi na um jediné slovo a to „systém“. Jedinec nezmôže nič, pokiaľ za nim nie je celý dav.

        • avespasseri napsal:

         Ano, dav člověku může pomoci odkrýt to pozitivní… ale i to negativní…

  • avespasseri napsal:

   Hlavní problém islámu a Koránu je, že jeho součástí je záznam Muhammadových bojů proti „nevěřícím“. Jejich svatou knihou je toto. Je to posvátné slovo Boží, není možné ho revidovat. Není to stejné jako u Bible. Není možné ji historicky rozebírat, autorem nejsou lidé. Není možné ho odmítnout, aniž bychom se muslimů nedotkli v tom nejcitlivějším místě. Ani oni sami ho nemohou odmítnout, protože TO JE PŘECE SLOVO Boží! A trestem je smrt – oheň pekelný. Chtějte po někom, kdo vyrostl v takovém názoru, aby se vzdal Koránu. Málokdo to udělá.
   V okamžiku, kdy muslimové mají sílu a moc se postavit proti nemuslimům, dělají to. Vždycky se najde nějaká skupinka fanatiků, která si přečte, co v Koránu je, a bude mít pocit, že se má podle toho řídit, protože jsou to a) slova Boží b) Muhammad je jejich vzorem. Naštěstí jsme během uplynulých staletí měli navrch a netroufli si na nás.

   Už nějakou dobu si říkám, že zkusím KOrán projít znovu a najít v něm něco, co se dá z mého úhlu pohledu přijmout. Jak jsem vždycky říkala, znám spoustu muslimů, se kterými se dá vycházet. Ale celkově mám prostě pocit, že celé tohle náboženství je postavené na čemsi velmi vratkém….:-(

   • anitraM napsal:

    Píšeš, že nebola vytvorená ľudmi…ak bola niekym nadiktovaná nikde nie je 100%, že ten, kto takéto niečo zdelil nebola len temná sila, ktorá sa snažila niekoho ovládnuť. Koľko takých channelingov je, ktoré boli ľuďom zdelené nízkymi entitami a oni podľa nich konali. Boh je vyskokovibračná energia, ku ktorej sa žiaden smrteľník nedostane priamo, naša mysleš nie je tak nastavná a ten , kto tvrdí, že komunikuje priamo s Bohom, tak je len klamaný niekym, kto ho predstavuje. Toto je len môj názor a potvrdilo sa mi to u viacerých zdrojov. No na základe tvojho opisu z histoŕie aspoň chápem, za akou vidinu sa vyznávači Koránu ťahajú.

    • avespasseri napsal:

     Přesně. Možná právě ti, kteří channelingu a podobným věcem rozumí, by mohli chápat a říct, že to může být problém. Že komunikovat s „Bohem“, že nechat si diktovat „Bohem“ verše, nemusí být vůbec pravda. Muhammad sám prý podle životopisu nechápal, co se děje, a myslel si, že je blázen. Zase mu pomohli ti, co „už jako věděli“. A podpořili ho v tom. Pokud byl přesvědčen o tom, že hovoří s Bohem a že pokud se mu nepodřídí, skončí v plamenech pekelných, pak byl schopen čehokoliv. Takhle se na to dívat mě nikdy nenapadlo… a je to ještě hrozivější, než mě kdy napadlo .-((

     • anitraM napsal:

      komunikovala som s bytosťami a viem o čom vravím..mne sa predstavili ako najvyššie bytosti archanjeli a pritom nimi neboli…mala som schopnosti, ktoré teraz nemám, vedela som dopredu veci, ktoré sa udejú a viem, že bolo viac takých, ktorý si uvedomili, že boli zneužitý nižšími energiami. No je to karmická lekcia, ale zatial som neprišla na to prečo a za aké veci pykám. Ježiš mal čistého ducha dokázal zázraky…ak mal aj Muhammad čistého ducha a najvyššíe napojenia, tak aké zázraky dokázal…jeho vízie nič nedokazujú…je plno ľudí čo ich majú, pozerajú do iných dimenzii, vidia veci, ktoré sa udeju…len toto sú veci, ktoré vyzbnávači koránu nikdy neprijmu, lebo ich vedie slepá viera. Verím, že sú medzi nimi aj taký, ktorý neubližujú a pokorne žijú vo svojej viere, lebo s aboja o svoju rodinu…no je to smutné žiž v takom obmedzení.

      • avespasseri napsal:

       Nepamatuju si na žádné zázraky. Cesta do nebes? Ale ta snad byla ve snu. Už si nepamatuji. Našla jsem k tomu toto: http://www.fatwa.estranky.cz/clanky/muhammad/zazraky-proroka.html. Ano, o tom, že největším Muh. zázrakem je Korán, se ví. Říká se, že byl negramotný a ony biblické zdroje nečetl. Ale říká se i spousta jiných věcí, které se to snaží vysvětlit. K tomu nedokážu moc říct, protože spousta věcí je už u mě kdesi v zapomnění :-)
       Já nevím… nedávno jsem psala o tom, jak křesťané vnímají buddhismus jako ďábelské učení. Vyvracela jsem to tak, že ti křesťané, kteří tomu věří, houby vědí o některých věcech, o kterých si myslí, že něco ví. kdysi dávno se psávalo o tom, že islám je ďábelským dílem tuším také. Historické polemiky křesťanů s muslimy. Vždycky jsem to brala jako projev politických půtek a neznalosti. Ale možná to naopak byla pravda…. Už dávno si netroufám říkat, co je správné a co ne. Často to, co vypadá, že je z těch pozitivních zdrojů, se ukáže jako cesta do pekel… a to, co vypadá jako cesta do pekel, je jen očistec. Co my víme, zda onen klid a mír odevzdanosti, který spousta muslimů prožívá a šíří ve svých rodinách, zda pod ním neprobublává něco špatného… a ano, už tenkrát jsem měla nejasný pocit, že je to jen pokrytectví nad pokrytectví. že to není hluboké. Že to není skutečné. Že je to jen ochranná slupka, která funguje, ale jen do té doby, dokud se něco nezačne dít. Jako obranná hráz ega. Úporná snaha odstranit ze svého dosahu všechno, co neladí s tím, co chtějí mít – klid a pohodu. Asi tuším, co jsem se tam tenkrát odjela naučit… a také naučila, jen jsem to nevěděla :-))))

       • anitraM napsal:

        klud a pohodu, ale zo svojou vierou…

        Tiež som zažila situáciu, ako ma napadol jeden pán, ktorému som preposlala knihu v PDF verzii o človeku, ktorý sa stretol s Bohom a ukázal mu pohľad na smrť svojej dcéry, že to bolo v súlade s božím plánom a niečo som mu k tomu napísala a ten pán ma histericky obvinil, že na blogu šírim rôzne pravdy , náboženstvá, budhizmus a iné a on hlboko veriaci muž je proti takému niečomu a všade ma zablokoval a písal, aby som hu už nikdy nekontaktovala. Zostala som v šoku, no nehnevala som sa na neho, vnímala som ho aj napriek tomu rovnako , ako predtým. Každý máme právo veriť v svoje , no asi po pol roku sa mi ozval a ospravedlňoval sa a že som mala pravdu.

        Takže asi otázka znie, prečo máme v vieru v nejaké božstvo, či nás k tomu vedie niečo z hlbky duše, alebo len systém, pod ktorým sme boli donútený, alebo len to, aby sme nevynikali z radu . Občas sa k Bohu prihovára moje vnútro a vtedy cítim ako začnem silno rezonovať a teplo a láska sa vo mne rozlievajú…vtedy viem, že som v spojeni s niečim vyšším.

        Takže tvoje tiahnutie do tých krajin malo svoje opodstatnenie.

        • avespasseri napsal:

         Já zažila něco podobného… vyslankyně satana jsem byla :-)) Taky jsem se nezlobila, jen mi to bylo líto. Je velká škoda, když víra člověku brání naslouchat a slyšet, že lidé si jsou spíš blízcí než by stáli proti sobě. Je to v individuálních vztazích stejně jako v těch mezinárodních. Ale někdy prostě nelze vést dialog, když ty hlubší zapletence tomu nejsou otevřené… :-( Minimálně by se ale neměla vést válka, pokud je to jen trochu možné. Ovšem, pokud na Vás jedna strana útočí a člověk nemůže zalézt někam jinam, tak se pak musí hledat cesta, co s tím. No, politikům nezávidím…

        • avespasseri napsal:

         Jistě… to, že mě to tam táhlo, bylo jistě dáno tím, že nikde jinde bych to napojení na Boha tak necítila. Takže otázka zní, co tam vlastně v těch zemích vládne. U nás v Evropě a v Čechách zvlášť člověk pomalu o ty vnější projevy víry nezakopne. Nechtít trávit večery s kluky na divokých party je tu spíš divné, než dobré :-)) Já se tam konečně cítila jako doma. Jen ta nesvoboda mi přišla příliš buzeroidní…. k tomu, abych nelítala po večírcích jsem fakt nepotřebovala sedět doma u zahalené matky, sama nucena chodit zahalená…

        • anitraM napsal:

         prichádza mi na um, že je to tiež nejaké lekcia, čoho sa človek dokáže vzdať pre svoju vieru, učí sa pokore, odovzdanosti, ale dokáže spoznať nástrahy na ceste a rozpoznať správnu cestu od nesprávnej.

         Tak to funguje aj u nás…my máme tak isto možnosť duchovne rásť, máme viac slobody, pokušenia a iných nástrah, ktoré nás učia.

         Kedysi som čítala príbeh o mníchovi, ktorý odišiel do meditovať o samote do hôr, aby tak skorej dosiahol stav osvietenia, ale roky plynuli a on sa nakoniec vrátil do mesta. Jeho učiteľ mu povedal, že v stave osamotenia nikdy nepochopí lekcie, ktoré mu život ponúka a nenaučí sa spracovať veci, ktoré má v sebe potlačené. …alebo tak nejako to bolo . …cesta k Bohu nie je vydláždená, ale je dlhá a tŕnistá, len to je skutočná cesta poznania pravdy a pochopenia.

         Práve som našla….Učenie islamu nekladie veľký dôraz na spiritualizmus a zároveň ignoruje telo a myseľ. Takisto neprikladá nadmernú dôležitosť fyzickému alebo intelektuálnemu rozvoju. Islam pomáha rozvinúť človeka ako celok – telo, myseľ a dušu, všetko spolu.

  • avespasseri napsal:

   P.S. Bohužel jsem se nikdy nezabývala třeba komentáři právě k těmto veršům a súrám. Teď by to bylo jistě velmi zajímavé. Muslimové mají staré uznávané výklady Koránu a ti mírumilovnější učenci to jistě nějak rozumně vykládali. Ale to, jak se islám nerozpakuje zabíjet ty, kteří „zradili“, „postavili se proti“, „udělali chybu“, se třeba zajímavým způsobem projevilo v tom tureckém seriálu Velkolepé století (na Slovensku Sultán) o sultánu Sulejmanovi – o tom sultánovi, který tenkrát dobil velkou část Evropy. Právě muslimský učenec to byl, který sultánovi radil, že je třeba toho či onoho zabít. Že to je jediná možnost. Poté, co tak nechal popravit (neprávem, ale to on často nevěděl) velkovezíra (a svého dobrého přítele z dětství) a pak svého syna a pak i druhého syna…tak když se rozhodovalo o životě toho druhého, jeho dcera za ním přišla a řekla – podle seriálu – zajímavou větu „Rozhodnutí, které jsi udělal jako panovník, nejsi schopen jako otec unést“. Na co si Turci netroufli říct přímo je to, že on to rozhodnutí neudělal jako panovník, ale jako muslim na radu muslimského učence, jehož rozhodnutí se podřídil. Ti lidé mají na svých rukou životy mnoha nevinných lidí…. :-(
   Však o tom, že mi najednou přijde, že do toho tureckého seriálu pronikají určité nepřiznané náznaky toho, že to s islámem není tak slavné. jsem psala v článku o tom, že je vlastně obžalobou islámu – https://zitjak.wordpress.com/2015/11/11/velkolepe-stoleti-jako-obzaloba-islamu/

   • anitraM napsal:

    Pozriem si to…ten seriál nesledujem, ale viem , že také niečo chodí.

    • avespasseri napsal:

     To se ale nadíváš… u nás to má 4 řady, min. ta čtvrtá má tuším přes 90 dílů :-) Hodinových. Kdysi jsem si říkala, zda je to seriál vhodný pro děti… no, poté, co má téměř devítileté dcera nadávno prohlásila, že když jsme odsud vyhnali sulejmánova syna (trochu si tu historii přiupravila), nemaj na nás ani tentokrát, tak jsem se uklidnila. Díky svým oblíbeným bojovným Pokemonů strach necítí a muslimů se nebojí už vůbec :-) Tak kdysi tu byli 200 let. Před pár lety jsem byla v Alhambře… hory turistů tam chodí a nikdo si tenkrát ani nevzpomněl, že kdysi byla tahle část Evropy pod muslimskou nadvládou a jaké to asi bylo…

  • avespasseri napsal:

   A ještě něco. Zalistovala jsem na webu a našla jeden komentář v angličtině – překlad toho původního od Mawúdího. http://englishtafsir.com/Quran/2/index.html
   Je tam úvod, pak originál a překlad celé té druhé súry, kde těch odkazů je hodně a pak komentáře – bylo to jakési přehozené, našla jsem zajímavé části v bodech 204 a 205. Právě o tom, kdy muslimové jako muslimové mají jít do boje proti nevěřícím. Opomineme-li politické hrátky. V tom komentáři se hovoří (a vzpomínám si, že jsme se to učili), že bojovat musí v okamžiku, kdy jim společnost, ve které žijí, neumožňuje žít podle jejich víry. V úvodu se ale také zmiňuje o tom, že v boji s Mekkánci šlo o přežití jejich víry. Tohle mě vždycky fascinuje právě v porovnání s Ježíšem Kristem, který o nějakém přežití napřemýšlel a šel se nechat popravit…. a přesto víra v Něj přežila. A křesťanství v něm mám alespoň vzor, který nebojoval s Římany ve jménu víry. A přestože křesťanství napáchoalo spoustu zla ve jménu šíření víry, lehko je možné svést to na politiku a lidi, protože vzor takový nebyl…

 4. Pingback: Žít je umění! Soužít s migranty? Neskonalé! | KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s