Kdo nebyl v Kandy, nebyl na Srí Lance…

Za těch několik měsíců, které jsem na Srí Lance jako delegátka strávila, na chvíle v Kandy jsem se vždycky ohromně těšila. Možná to bylo tím počasím (trochu chladněji, město leží ve vnitrozemí  cca 500 m.n.m.), možná tím jezerem (jak říkám, jsem vodní tvor), možná tím, jak okouzlující mi to město prostě připadalo.

Okouzlující zřejmě připadalo i Stevenu Spielbergovi – víte, že Indiana Jones a Chrám Zkázy se natáčel na Srí Lance a pár známých scén právě nedaleko Kandy??

Do Kandy se jezdilo kvůli dvěma atrakcím – ohromné botanické zahradě v Peradenyi a Chrámu Buddhova zubu

Ach ano, celý krásný chrámový komplex byl vybudován pro Buddhův zub! No, není ten chrám krásný?

(photo credit: Koshy Koshy)

(photo credit: Koshy Koshy)

Pravda, málokdy bylo před chrámem tak poloprázdno. Většinou tam procházela spousta místních (a také nějací ti turisté). Před samotným vchodem se to trochu „štosovávalo„, protože od té doby, co tam tamilští tygři nechali vybuchnout auto s výbušninou (1998), chodívalo se dovnitř jen skrze osobní kontrolu. Bosky samozřejmě! Už jste se někde procházeli přes hodinu bosky??

Chodívali jsme tam většinou v době tzv. púdži, tj. rituálního uctívání Buddhova zubu. A to se prostě muselo se spoustou lidí počítat. A mělo to něco do sebe stejně jako ty návštěvy mimo davy lidu. To jsem měla i čas si v obchůdku v areálu koupit pár knížek o buddhismu na Srí Lance a lisované listy z Bodhi Tree na památku! (Ty už jsem darovala a velmi dobře!)

Venku si člověk obvykle koupil květinu jako obětinu (každý, i jako nebuddhista, vždyť to bylo tak krásné a voňavé…), vystál frontu, podíval se zdálky na schránu s relikvií, předal obětinu a musel jít zas dál. Do toho bubnovali kandyjští bubeníci. Někteří místní pak posedávali v hlavní svatyni chrámu, jiní (i my) se pak šli ještě dál podívat do dalších místností.

Do Nové svatyně se spoustou Buddhových soch a vyobrazení toho, jak se relikvie dostala na Srí Lanku. Do zvláštní knihovny s rukopisy na palmových listech. Nebo pak mimo hlavní chrám, ale stále v areálu, do muzea tzv. Tuskera.

To Vám je obzvlášť zajímavá místnost. Takové mauzoleum, ve kterém je (tedy tenkrát byl) vycpaný nejslavnější slon, který nosil Buddhův zub! Zemřel již v roce 1988. Měla jsem tenkrát před 11 lety ohromné štěstí, že jsem byla na Srí Lance i přes léto, kdy tam turisté většinou moc nejezdívají. Tak bere se to tak, že do exotiky hlavně v zimě. Také ty nejlepší hotely na západním pobřeží (na Východ se většinou moc nejezdí) nejsou přes léto na koupání úplně vhodné. Moc velké vlny.

Ale kvůli jedné věci rozhodně stojí za to na Srí Lanku v létě jet. A tou je tzv. Esala Perahera! To je divoký, několikadenní, barevný svátek v měsíci esala (přelom července a srpna). Bylo to prostě úžasné! Jde vlastně o historické propojení 2 dávných procesí (peraher) – procesí zubu a historicky ještě dávnějšího procesí za přivolání deště. Je to tedy podobné jako s Velikonocemi u nás (Ježíš Kristus nebo jaro?) Celé procesí je navíc i krásným doklad toho, že místní většinou neřeší nějaké buddhisticko-hinduistické spory. Vždyť během Esaly Perahery jdou Kandy společně procesí s Buddhovým zubem a procesí z hinduistických svatyň (Pattini, Nátha, Višnu, Kataragama).

esala

Oslavy trvají několik dní. Sehnat v té době v Kandy ubytování není prý žádná sranda. A lidé (i my tenkrát) si kupují speciální lístky na procesí. Jako v divadle. Židličky, usadit se a kochat se. Ten poslední den jde totiž večer v procesí stovka ozdobených slonů, akrobatů, tanečníků, bubeníků. Ulice jsou přes den plné postávajících slonů s kupami palmových listů k „obědu„. K večeru se vyšňoří. A vpředu celého procesí kráčí právě onen Tusker (prý se v současné době sloni střídají, ale tu čest nést Buddhův zub nedostane jen tak někdo). Na hřbetu nese zdobenou schránu, ve které je Buddhův zub uchován. Tedy jeho replika.

Tady máte jedno krátké video z Perahery, ve kterém uvidíte to nejdůležitější. Tak se pokochejte. Máte to v sinhálštině. Naprosto autentické :-)))

Jo, s tou replikou…

Říká se, že v chrámu vlastně žádný zub není. Nemůže prý být, protože Portugalci ho kdysi vzali, rozdrtili a vhodili do moře. Hmm. Jak je to doopravdy ví jen pár vyvolenců, kteří se mohou na zub opravdu podívat. Zbytek vidí jen jednu z těch 7 schrán, ve které je zub uchováván.

Zub vůbec provázaly různé peripetie. Buddhu prý po smrti spálili a kromě prachu prý zbyly jen zuby a klíční kost. Jeden ze zubů se prý podařilo na Srí Lanku propašovat (buddhismus přijal na Srí Lance už v 3.st.př.n.l. sinhálský král). Ale pak se zas prý vrátil zpět do Indie. Pak ho měli i ti Portugalci. A to oni prý spálili jen repliku. No, jeden aby se v tom vyznal…

Nakonec zubu postavili sinhálští králové v 16. století chrám právě v Kandy, kam tenkrát přenesli sídlo svého království. A odtamtud se už nehnuli a zub si pěkně ochraňovali jako symbol své suverenity. Ostatně chrám je součástí královského komplexu.

Až Britům se v roce 1815 podařilo do Kandy dostat a zemi ovládnout. Postavit tam čajové plantáže. A tak… to je na jiný článek… Ale tak alespoň se na Srí Lance celkem běžně domluvíte anglicky s kýmkoliv :-)

Do Kandy ale určitě vyražte. Rozhodně to stojí za to! 

No a na závěr pár fotek z wiki commons, abyste měli představu, co tak asi v chrámu můžete vidět:

***************************************************************************

Již jste si rozmysleli, na jaké další místo z oné srílanské TOP 4 mám zavzpomínat příště??

Příspěvek byl publikován v rubrice Srí Lanka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Kdo nebyl v Kandy, nebyl na Srí Lance…

  1. Sedmi napsal:

    Počkej, ta palmová knihovna? Jak je v ní údajně napsán osud všech lidí?

  2. Pingback: 16. Jahodový ráj, aneb výbuchy smíchu | Žít je umění

  3. Pingback: DEVATENÁCTKA - kniha našeho života (2) - Žít je umění milovat

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s