Letím….

Hrát si se slovy, to je moje.

Ráda v nich hledám různé taje. Ráda chodím za jejich běžný význam. Slova pro mě často neznamenají prostě kód, který používáme proto, abychom si předali nějakou praktickou informaci. 

Je to něco, co stojí za to se naučit. Jak jsem kdysi psala – paradoxně mě tímto obohatila ta zatracovaná arabská kultura :-)) Arabština má totiž svá specifika. Ale stejně tak mě to asi naučilo studium cizích jazyků a hlavně léta studia překladatelství….

Letím.

Co je to první, co Vás napadne, když uslyšíte toto slovo??

Letím –

  • to může znamenat dnes tak časté Už jdu, pospíchám…
  • nebo to může znamenat, že sedíte v letadle. Což je ten hlavní význam tohoto textu :-)
  • nebo to může znamenat, že se vznášíte v nebesích blahem
  • nebo také to, že jste se konečně naučili tomu umění uvolnění a lehkosti. Proto se také čchi kung, který cvičím, nazývá Orel v hnízdě...

Napadá Vás ještě nějaký jiný význam?? 

Úskalí překladatelství často tkví v tom, že šíře významů jednotlivých slov v jednom jazyce se většinou nekryje s šíří významů slova v tom druhém jazyce. A pak překládejte…

Úskalí komunikace zase tkví v tom, že druzí mají své kontexty nebo vnímají jen jednu až dvě vrstvy podle své momentální situace (a pak se může stát, že někdo ve FB komentáři reaguje velmi zlostně na jiný komentář jen proto, že ho vůbec nepochopil a domníval se, že je negativní a odsuzující).

Tak tedy zdůrazňuji, že mé LETÍM znamená mix letadla, blaha a orlího letu…. 

(photo credit: Sean McGrath)

(photo credit: Sean McGrath)

Chystám se totiž na dovolenou. Tentokrát poletíme do Španělska (už zase). Poslední dobou jsou mé dovolené většinou velmi poklidné (a to i když to pak řešíme reklamacemi s cestovkou, protože můj poklid nemá nic společného s tím, co se děje venku – čas od času :-)). Moře, voda, pravidelné super jídlo, poznávání nových míst, teplo, offline život…

Zatímco sama poslední dobou orlím mnohem méně než normálně (práce na knížce mě hodně pohltila), vždycky se vracím sama k sobě v okamžiku, kdy vyrážím na cesty. Vlakem, autobusem, busem, tramvají…. to je fuk. Za výlety, nebo do práce…

A tak mě, matku a dceru opět čeká dámská jízda (let) směr Španělsko. Tentokrát Malgrat de Mar. Po návratu se určitě máte zas nač těšit.

Ale než se vrátím a opět se pustím do blogové a emailové komunikace, přichystám tu pro Vás pár článků-návratů. Aby to tady žilo dál….

Mějte se krásně,

Aves

Příspěvek byl publikován v rubrice Kolik jazyků umíš..., Na cestách se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s