Návraty – Má nejoblíbenější srílanská čtyřka

Před časem jsem slíbila věnovat tady pár článků Srí Lance. Mé lásce :-) Už jen z toho důvodu, že bych se tam měla již brzy – na Silvestra – znovu vydat. A ráda bych si připomněla některá místa. V dubnu vyšel článek s 4 návrhy – 4 místy, o kterých bych dle Vašeho zájmu psala. Zatím na základě tohoto článku vznikl pouze článek o Kandy. Jaký byste si přáli příště??? 

Má silvestrovská cesta na Srí Lanku je ještě daleko přede mnou a možná se ani neuskuteční. Však stát se může absolutně cokoliv. Ale pokud vše půjde tak, jak má, je to téměř jistota.

A tak je nejvyšší čas se začít tímto směrem dívat. Tenkrát jsem za těch x měsíců, které jsem tam jako delegátka žila, přečetla spoustu literatury (a spoustu si jí přivezla domů). O bohaté srílanské historii, o nejznámějších buddhistických památkách, ale i učebnici sinhálštiny. Asi je na čase ty informace v poklidu oprášit. A načerpat nové. Mně (a mým budoucím turistům) to prospěje a Vy se alespoň něco dozvíte o té „perle Indického oceánu„.

Lidi. Já ten ostrov prostě zbožňuju! 

Za ty měsíce jsem ho procestovala křížem krážem. Na některých místech jsem byla mnohokrát. A přece byla pokaždé jiná. Jiný úhel pohledu, jiný průvodce, který vyprávěl nějakou historku, kterou jsem ještě neznala. Jiné roční období. Jiné osobní naladění. Jiná skupinka s jinými zájmy. Každý z těch turistů, kteří se mnou kdy po Srí Lance cestovali, měli prostě vidět a slyšet něco jiného. A já jsem byla u toho!!

A ten ostrov má spoustu zajímavostí.

  • Neuvěřitelně starou a bohatou historii (Annuradhapura byla hlavním městem sinhálského království již ve 4.st.př.n.l). No, upřímně, kam se hrabe Česká republika.
  • Neuvěřitelně hlubokou duchovní historii (příchod buddhismu na ostrov a jeho rozvoj tam).
  • Neuvěřitelnou přírodní rozmanitost (pláže, hory).
  • Neuvěřitelnou religiózní rozmanitost (buddhisté, hinduisté, křesťané, muslimové).
  • Neuvěřitelně úžasnou kuchyni (teda ale pálí, lidi, pálí).
Jestlipak uhodnete, o kterou z oné čtyřky se jedná? (photo credit: Dan Lundberg)

Jestlipak uhodnete, o kterou z oné čtyřky se jedná?
(photo credit: Dan Lundberg)

No, když jsem odtamtud po více než půl roce odjížděla, měla jsem slušnou nadváhu. Tedy zavazadla. Má kondička byla naopak asi nejlepší za pár let – těch schodů, co jsem v tom vedru vyšlapala nahoru a dolů! Toho úžasného zdravého a lehkého jídla! Zato v zavazadle jsem vezla spoustu oblečení (šije se tam na vývoz do Evropy) a těch sošek (Buddha, Šiva, Ganéša atd. atd.), které jsem chtěla po návratu využít k názorné religionistické výuce. (Už jsem se k tomu ale nedostala) Nějaké ovoce jsem určitě také vezla domů. Jo a – fňuk, fňuk – flašku bílého srílanského rumu, kterou jsem rozbila v na letišti v Ruzyni…

Strašně těžko se vybírá, kde  a co se mi líbilo nejvíc. V té řadě článků o Srí Lance jistě přijde řada na mnohem víc míst než jen na níže uvedenou čtyřku. Ale na tato místa myslím nejčastěji a nejvíc se těším, že se tam někdy vrátím:

  1. Pinnawala – sloní sirotčinec, kde se můžete kochat pohledem na slony cachtající se v řece, a kde si můžete slona i pohladit. Ano, to je to místo, kde jsem jednou potkala hinduistku, která se rozplývala, že hledí přímo na boha Ganéšu!
  2. Sigiriya – zbytky královského paláce z 5.st. n.l. na vrcholku 200m vysoké skály uprostřed rozlehlých zahrad. Vchod k paláci skrz ohromné lví tlapy. Jo a vosy a fresky.
  3. Kandy – městečko ve vnitrozemí obklopené horami (samo má nadmořskou výšku cca 500 m.n.m.). Jezero. Chrám Buddhova zubu. Botanická zahrada. Univerzita.
  4. Nilaveli – to místo zůstává v mých snech jako to nejpoklidnější místo pod sluncem. Horká pláž, moře od obzoru k obzoru, opice lezoucí mi na balkón a krabi k večeři.

O čem psát dřív???

Tentokrát to nechám na Vás! Co Vás láká nejvíc? O čem chcete číst jako první?? 

Příspěvek byl publikován v rubrice Na cestách se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s