Čchi kung Orel v hnízdě – co mi dal a co mi vzal??

Rozhodně mi výrazně zasáhl do života :-) Vlastně jsem se v té naší skupince pokročilých studentů, kteří se celkem pravidelně setkáváme na víkendových seminářích s mistrem – on přilétá z Velké Británie a my se sjíždíme z celé republiky – nikdy nikoho neptala, proč vlastně tak dlouho cvičí. Určitě by to byla zajímavá diskuze! Já byla na semináři poprvé před 8 lety! To to letí!

Otázce k čemu je takový čchi kung dobrý, jsem tady na blogu věnovala před časem celou jednu stránku stejného názvu: K čemu je ten čchi kung vlastně dobrý?. Tam najdete odkazy na články, které jsem tu kdy o čchi kungovém Orlovi psala. O tom, co to vlastně je. O tom, jaké zážitky mi vnesl do života (protože čchi kungový Orel rozhodně není jen o tom, že si jdete někam na 90 minut zamávat rukama…).

Ale co mi dal a co mi vzal?? Tahle otázka mě napadla, když jsem se včera začetla do zbrusu nových webových stránek Orla v hnízdě. Určitě si klikněte na odkaz a podívejte se na ně, ten obsah se Vám bude určitě líbit! Už nějakou dobu jsem je vyhlížela, protože jsem věděla, že je chtěli spustit do konce prázdnin. Ale nachystat web je spousta práce! Sama jsem ten svůj jen upravovala (ačkoliv celkem zásadně) a trvalo to dny!

(Photo orelvhnizde.cz)

(Photo orelvhnizde.cz)

Na novém orlím webu je jedna zásadní věc – konečně se můžete online seznámit s těmi nejdůležitějšími čchi kungovými zkušenostmi! S pocitem stability, uvolnění a energie.

Najdete tam 3 videa, ve kterých Vás mistr sám těmi zkušenostmi provede. Jen to chce na chvilku vstát od počítače :-))) Dokonce to máte ve 2 verzích! Jedna s titulky a jedna s dabingem :-) No, vyhráli si s tím :-) Asi to budu doporučovat také svým studentům angličtiny :-) 

Úžasný nápad byl, že hlavní dva představitelé Orla v hnízdě v Česku – mistr Ješe Gyatso z Velké Británie a hlavní instruktor Pavel Simon – se na webu vzájemně představují. Je to jako nahlédnout do toho, jaký je vztah mezi těmi dvěma.

Ten vztah je totiž tím, čím je podle mě Orel hodně specifický. Fungují jako dvojice. Jako mistr a jeho žák. Pavel Simon by nebyl bez mistra takový, jaký je, a mistrův styl by se v Česku tak úspěšně nerozvíjel bez Pavla. A možná ani mistr by bez Pavla nebyl takový, jaký nyní – po téměř 20 letech spolupráce – je?

Orel v hnízdě není systém jednoho člověka, skupina jeho studentů není někomu nějak podřízená. Hry na guru a tak. Už vztah mezi mistrem a jeho žákem naznačuje, že tady jde o rovnocenný vztah. Ukáží Vám cestu a máte svobodu po ní jít. Nikdo Vás nehodnotí, neškatulkuje do úrovní. Vy sami si určujete, kam patříte…

Když se přeceníte, maximálně Vám doporučí vrátit se na nižší úroveň :-) Na to ovšem beztak za chvíli každý přijde sám, protože postoje neustojí a praxe mu nejdou… jak také pracovat s energií, když člověk není pořádně uvolněný a pořádně ji nevnímá? Jak pracovat s myslí, když ještě není pořádně pod kontrolou??

Před nedávnem začal mistr své víkendové semináře pojímat trochu jinak. Dal jim strukturu jednotlivých elementů. Teď na podzimním semináři, který bude v říjnu, se bude rozvíjet element kovu (podle čínské medicíny). Protože podzim je obdobím kovu. Plic a tlustého střeva. Však si vzpomenete, až přijde první plískanice a první rýmy a kašle :-))

Na webu ale najdete 5 tibetských elementů – země, voda, oheň, vzduch a prostor. A právě na jejich základě mistr vykresluje cestu, kterou je možné v Orlovi projít. A takový způsob se mi velmi líbí, protože něco podobného jsem měla loni ve svém projektu Absurdistán! Rozvíjení jednotlivých elementů v průběhu roku. A byla to tenkrát tedy síla, jak se můžete dočíst ve shrnutí mého roku 2015 :-)

No a můžu tedy jako dlouholetý student Orla v hnízdě a dnes už i instruktor v Brně potvrdit to, co se na webu píše?? Opravdu Vám to přinese to, co tvrdí?

 • víc energie? Ach ano, jistě. Většinou už nemám problém ráno v 6 vstát a večer nepadám v 22.00 únavou.
 • lépe porozumíte svému tělu? Tak jistě. Člověk vnímá, co mu ten který orgán říká (třeba játra tu mou od dětství vzteklou náturu moc ráda nemají). Už jen fakt, že své tělo vůbec vnímáte je velký úspěch!
 • uvolnění a zklidnění? To byly mé první zkušenosti s Orlem a důvod, proč jsem u něj vydržela! To asi ta játra měla ráda velmi :-)
 • objevíte svůj skutečný potenciál? Tedy to zní hodně nabubřele, co?? Bez Orla bych ale nikdy nenapsala svou e-knihu Žít je umění milovat (a to teď a tady!). Asi bych jen dál seděla, snila si tento svůj sen a bála se vyjít s něčím tak jiným ven. Vždyť jsem si už kolikrát zažila – a tak nepříjemně – jaké to je být jiný. Teď si naopak říkám, že něco tak unikátního tu  nikdy nevzniklo a že to právě proto je potřeba jako sůl! :-) Mně samotné ta knížečka velmi pomáhá! A aby toho nebylo málo, bez Orla bych nikdy neprošla tím, co jsem popsala v ebooku (ten nabízím zdarma) – který je takovým konkrétním vyjádřením mé symbolické e-knihy – TRÁPENÍ MŮŽE BÝT DAR! Náš potenciál je vskutku neuvěřitelný! Pro mě osobně asi největší přínos Orla v hnízdě vůbec!
 • získáte lék na běžné problémy? Dlouho jsem tento bod nemohla potvrdit. Až loni jsem několikrát zažila, že zvládat práci s energií a s myslí je neocenitelný dar ve chvílích, kdy Vám hrozí, že skončíte v nemocnici. Nebo když už v té nemocnici skončíte – se zlomenou nohou – můžete dosáhnout toho, že Vás to zaprvé tolik nebolí a že se Vám to zadruhé rychleji a lépe zahojí. Dosud ale nejsem dvakrát kovaná ve všech těch způsobech, jak se vypořádat s různými zdravotními problémy.
 • cvičit může každý? Jo i se zlomenou nohou jsem nejen cvičila (o to víc!), ale vedla jsem i kurzy :-) Cvičit se dá i na židli. A některé věci i vleže. Takové cvičení vleže, to je Vám úžasná věc!!
 • stabilita Země? Často mi unikala. Často jsem lítala někde ve snech a fantaziích. Ale ano, musím potvrdit, že spoustu času jsem teď mnohem víc sama v sobě. Ve svém těle, u svého dechu, u uvolnění, které nám dech může přinášet. Jsem si tak rozhodně jistější, že náročné okamžiky takříkajíc ustojím. Protože stojím sama při sobě.
 • plynutí Vody? Uvolnění v pohybech je krásná věc. Vždycky je možné jít v tom ještě dál  (i po tolika letech cvičení) a mě to vždycky překvapí. Když mám období plné energie a klidu (v létě nejčastěji :-)), jsem vždycky překvapená, jak lehčeji se mi pohyby dělají. Jak lehčeji se mi žije. A když vyrazíte unavení do lesa a nasajete, je to úžasné.
 • energie Ohně? Asi málo stojím :-) A málo s energií nějak rozumně pracuju. Energie i radosti by mohlo být mnohem víc! Ale rozhodně se to nedá srovnat s tím, s čím jsem kdysi na víkendové semináře přijížděla! Pokaždé, když se ze semináře teď vracím, si uvědomuju, jak jiné to dnes pro mě je než na začátku. Tenkrát jsem odjížděla nabitá energií. Dnes tam už nabitá jezdím a změny se odehrávají jinde.
 • proudění vzduchu? Tanec v prostoru a nejvnitřnější esence pohybů přinášejí úžasné zážitky! Člověk by se chtěl tímto způsobem pohybovat a žít pořád. Je to dokonalá motivace :-) Když se člověk stáhne z hlavy sám do sebe a opravdu svět vnímá, to jemné naladění sebe i druhých, žije se mnohem snáz. To je pravda. Jen na to nezapomínat :-) A spíš tu energii čerpat, než s ní plýtvat!
 • Otevřenost prostoru? Je prostě dokonalá! Kdykoliv se tomuto úhlu pohledu otevřu, říkám si, proč si to neužívám častěji?? Proč se nechávám myslí svést? Co hledám jinde než teď a tady, když vím, že to tam beztak nakonec nenajdu. Ta podstata problémů je totiž někde úplně jinde! A když přece vím, že život není umění vymýšlet a řešit, což paradoxně nikdy nic doopravdy nevyřeší, ale milovat – to jde jedině teď a tady! V tom vnitřním klidu se vždycky skrývají ty nejzásadnější změny!

Tak to vidíte. Z mého úhlu pohledu na stránkách rozhodně nekecaj :-) 

A tak můžu říct, že čchi kung Orel v hnízdě mi dal spoustu věcí. A také mi spoustu věcí vzal. Třeba vnitřní nejistotu, spoustu různých obav, únavu, nezvládnuté emoce, trýznivé myšlenky a fantazijní světy atd. atd. Jenže kdo by o ně stál?? 

Příspěvek byl publikován v rubrice Čchi kung se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Čchi kung Orel v hnízdě – co mi dal a co mi vzal??

 1. Pingback: 37. Jahodový ráj a pevné nervy… | Žít je umění – ENjoy!

 2. Pingback: Kde hledat průvodce na naší cestě? Může to být překvapivé… (5. díl) | Žít je umění – ENjoy!

 3. Pingback: Než vypukne vánoční šílenství (aneb půjdete do toho se mnou??) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s