Dalajlama, Tibet, Havel. Násilí a nenásilí. Tohle mě tedy fakt čílí!

(aktualizovaná verze původního článku, protože sice vím, že Čína je komunistická příšera a co komunisti umí taky vím, ale zjistila jsem, co za zvěrstva se dějou v Číně a že Čína je tedy fakt země, se kterou se nikdo nemá ani bavit, natož se s ní paktovat!!)

Tenhle blog má být radostný. Jahodový ráj prý. Záznam toho, co mi dělá radost.

Jenže jsou věci, které mi radost rozhodně nedělají (i když mám radost z toho, že chápu proč vlastně – a je za tím víc než jen to, že jsou to všechno zvěrstva a lži…)

A tak dnes udělám výjimku, ačkoliv články na politická témata jsem na jaře začala uveřejňovat na svém blogu na idnes.  Tenkrát mě pro změnu už fakt začalo čílit, jak se k islámu a uprchlictví vyjadřuje spousta lidí, ze kterých mluví jen strach a nenávist, zatímco si myslí, že mávají důležitými informacemi! Asi abychom se chytli za nos, jak jsme hloupí, když nám nepřijde správné šířit kolem sebe jen nenávist a strach. A fakt to nemá nic společného s tím, že by tu člověk nechal běhat lidi, které je velmi těžké integrovat. Prostě násilí a strach a nenávist je něco, co plodí násilí a strach. Je to něco, co plodí a vždycky plodila ta největší zvěrstva na tomto světě. Násilí a strach nejenže sžírá toho, kdo se jimi nechá svést, ale rozlézá se pak jak rakovina všude kolem. A pak už jen člověk zírá…

A jestli chce vidět, kam to vede, stačí se podívat na to, co vyrostlo z některých islámských extrémních směrů. Anebo do Číny. A o tom bude hlavně tenhle článek!

 Bohužel ti, co vidí černobíle a brojí proti islámu a muslimům si neuvědomují, že se chovají přesně jako oni! Víte, ono je rozdíl, jestli problémy (a s muslimy problémy samozřejmě jsou) řeším konstruktivně, nebo destruktivně! Jeden způsob vede k soužití. Ne nutně v Evropě. Ale prostě vedle sebe. Druhý vede k eskalaci problémů.

Spousta lidí se řídí jen tím, co si kde přečtou, nebo co jim naservírují média. Ti nejnenávistnější obvykle vědí nejmíň. Ale myslí si, že jim je všechno jasné! I profesor na VŠ, i nositel Nobelovy Ceny ale VÍ, že nikdy nic není jasné!  Často nám chybí informace. Často nám chybí kontext. Pokud zapomeneme A a B zasazovat do kontextu většího vědění, skončíme u černobílého vidění světa. To je velmi přehledné a jasné. Ale je fakt jen karikaturou, jak jednou trefně poznamenal mně blízký člověk.

Co takhle alespoň ověřování informací? Co takhle snaha udělat si vlastní obrázek a nepapouškovat informace a la Blesk??

No jo, ale co čekat, když má Blesk tolik čtenářů?? Zjevně přesně tohle je způsob, jak lidé s radostí zpracovávají informace kolem sebe. Zatím většinu ani škola nenaučila, že takhle to nejde. Že takhle se o ničem nic opravdového nedozví. A nechají se jen vláčet ostatními a jejich zájmy! Ajajaj. A čtenáři Blesku pak jdou demokraticky volit. Tisíckrát ajajaj.

Chce to vzdělávat, vzdělávat a vzdělávat. Jenže jako by o to nikdo neměl zájem. Za svých dob na univerzitě jsem narazila na spoustu zajímavých studií na různá témata, která by se měla šířit médii mezi lidi. Jenže vy, co ještě máte tu odvahu občas zprávy na TV pustit, řekněte – jaký typ zpráv média šíří? Jsou Vám k něčemu? Opravdu dokáží obsáhnout různé úhly pohledu a informace nepodávat karikaturisticky?? Dokáží to novináři? Dokáže to žurnalistika vůbec? Alespoň v té podobě, jak se tu léta provozuje???

Bože, vždycky si v takové chvíli vzpomenu na ty krokodýly v Nilu, o kterých nějaký novinář psal. Kteří tam již od dob Asuánské přehrady nad ní nejsou…  

Ale tento článek má být o Tibetu. O onom článku o nevolnictví a otrokářstvív Tibetu před okupací, který spousta lidí otlouká těm, které nazývají sluníčkáři, o hlavu. Koukejte, chytráci. Tohle v Tibetu bylo. Tak se zklidněte. Čína je zachránila!! Tak přestaňte vyvěšovat (nebo se i povyšovat??)

Ne, nejsem odborník. Ale protože jsem vystudovaný arabista a religionista a viděla jsem, co se toho kde napovídá o islámu (a fakt nejsem sluníčkář, když se mi to nelíbí, jestli se to dá nečernobílým úhlem pohledu vůbec postřehnout…), podezřívám jakákoliv neustále dokola se opakující vyjádření na netu – a víte, co byl ten Váš vychvalovaný Tibet zač, než tam přišli Číňané???

Ok. Ten drsný článek o otrokářství a nevolnictví v Tibetu, než je Číňané „osvobodili“, jsem četla. A také odborný komentář sinologa a tibetologa Martina Slobodníka. Rozhodně doporučuju! Jde o článek O tradičním Tibetu – propaganda versus fakta. Uvádí věci na pravou míru!

No a stejně tak doporučuju dokument z roku 2008 Undercover in Tibet. Klikněte si a podívejte se na tento cca 50 min dokument. Kdo TOHLE vidí, rozhodně si přestane myslet, že Číňané Tibeťanům nějak pomohli od krutého režimu otrokářství a nevolnictví.

Jako sorry.

 • Ale zavírat a mučit lidi jen proto, že mají jiný názor (protičínský)?
 • Přesídlovat Tibeťany do centrální Číny? Nejspíš jen proto, aby je prostě rozptýlili mezi ty své miliony/miliardy? a měli klid a mohli si tam klíďopíďo rabovat rostlinná bohatství?? A kdo ví, proč ještě?
 • Nutit nomády NÁSILÍM, aby se sestěhovali někam, kde pak jen trpí hlady, protože nemají pastviny a nemohou se živit tak, jak byli zvyklí? A tak prostě musí krást?
 • Propustit vězně, psychicky zdeptané z těžkého mučení, a v podstatě je nechat zemřít hlady, protože práci nedostanou?
 • Nutit Tibeťanky, které nemají peníze na pokutu za druhé dítě (ani peníze na podvodný certifikát, že byly sterilizované), NÁSILÍM ke sterilizaci? A když už – co takhle nějakou anestezii, čínská vládo??

No, udělat něco pro Tibeťany, kteří jsou nejspíš odsouzeni k postupnému vymírání, to by asi byla zbytečná ztráta peněz. A ty jsou přece nutné k čínským investicím po celém světě a tomu hospodářskému rozkvětu, který má celému světu (a některým představitelům naší vlády) řádně motat hlavu??? A padat z toho na zadek? A toužit se s nimi spojit. Na věčné časy a nikdy jinak?? (Pro mládež neznalou komunistické doby – tohle je dost komunistická hláška.)

Kdybych komunistický režim 18 let svého života nezažila, mohla bych si třeba myslet, že je to jen další propaganda. Protičínská. Jenže to, co člověk v tom dokumentu vidí, příliš připomíná to, co bylo i tady. A 50 léta hadr.

 • Utíkající Tibeťany, kteří stejně jako naši emigranti riskovali život svůj a životy svých rodin, které tu nechali, jen aby se dostali z toho dusna pryč! Jen Tibeťani chodí měsíc přes Himaláje do Indie. Si to představte. Ty fotky omrzlin tedy nic moc.
 • Ten strach a postupná paranoia, která se zmocňovala i onoho uprchlého Tibeťana, který riskoval a vrátil se s britským pasem po 10 letech od svého útěku zpět a pomohl tento dokument natočit.
 • Ten strach, který čišel ze všech těch lidí, se kterými dělal rozhovor. Z plačícího Tibeťana, kterého nedávno pustili z vězení. A stejně šel a stejně promluvil. Aby svět věděl, co se v Tibetu děje.

Proč jsem tenhle dokument nikdy neviděla v TV? Možná tam byl, jak je pak možné, že se nešířila zpráva o něm na FB stejně jako se šířil ten článek o tom, jak Číňani Tibeťany zachránili před otroctvím a nevolnictvím?? 

Co to má společného s dalajlamou? Fascinuje mě, jak tento postarší pán, který mluví o soucitu, děsí tu čínskou velmoc! Jak se lidi bojí se s ním setkat! Protože co by na to řekla Čína? Dokonce sepisují ty ponižující prohlášení!! Čína má prostě máslo na hlavě a strašný strach. A za tuhle morální pomyslnou facku Číně jsem dalajlamovi nesmírně vděčná! Nenásilně a přece je to tak hmatatelné!! Jen škoda, že ty přívaly strachu odnášejí ti, co z Tibetu neutekli. Strach, který se přetavuje v utlačování národa a strach, který prožívají ti, kteří jsou jeho cílem…

A co to má společného s Havlem? Jsou si tak podobní. Symbol utlačovaného národa. Symbol toho, že je úplně jedno, jestli někde bylo nevolnictví, nebo jestli druhý měl rád alkohol, ženy a já nevím, co se ještě Havlovi předhazuje.

Tady jde přece o důstojný život!

A ten teď v Tibetu není a ani za komunistů u nás nebyl! Jak to může někdo z těch, co komunismus zažili, zapomenout?? Já to zažila a to jsem nepocházela z protikomunistické rodiny. A pamatuju na to, jak se zdrhalo z práce, aby člověk sehnal to, co potřeboval. Včetně vložek třeba. Nebo i těch jater. Vždyť se stačí dívat na komunistické komedie! Pamatuju se, jak se řešilo, jestli se má sestra (jedničkářka) vůbec dostane na vysokou školu! Pamatuju, jak se můj otec tedy pustil do Vumlu (jakýsi komunistický studium, netuším) kvůli tomu, aby se jeho mladší dcera (premiantka snad všude možně) na tu vejšku dostala. Pamatuju, jak na základce rodičům třídní vysvětlovala, že je fakt v mém zájmu, aby mě poslali do té pionýrské special školy v Seči, protože bych se taky třeba nemusela dostat na gympl!

A já fakt byla zblblá a na tom gymplu jsem psala svému americkému penfriendovi, jak je u nás úžasná jistota… 

Komunisti maj propagandu velmi dobře zmáklou. Velmi nelítostně se staví proti všem, kteří se staví proti nim. A velmi dobře vědí, že v tom, co dělají, nemají pravdu. Že když nepotlačí krutě veškerý odpor  (nebo ho velmi umně nepotlačí již v zárodku), tak se jim to rozpadne pod rukama.

A dalajláma, který ne a ne se proti nim postavit násilně (ačkoliv Tibeťané v dokumentu říkají, že kdyby jen řekl, našla by se jich spousta, která by v boji nasadila život za svobodu své země), je pro ně mementem. Mementem, který se snaží pošpinit. Prý podporuje ISIS, když tvrdí, že je třeba je respektovat, takže vlastně respektuje násilí a je pro násilí. Tibet se snaží pošpinit (a potažmo dalajlámu jako duchovní hlavu Tibetu) – my jsme je osvobodili!! Podívejte, co se tam za jeho dob dělo!

Bože lidi. Vzpomínáte, co se říkalo o roce 68?? Jak Rusové přišli a osvobodili nás?? Chachá. 

Je tu ale ještě jeden háček. V dokumentu se to jen mihne, ale je to něco, nač jsem já narazila zcela náhodou. Jeden Tibeťan to řekl jen tak mezi řečí. V Tibetu hrozí, že zmizí tibetština. A s ní vlastně všechno tibetské vědění. V Tibetu je úředním jazykem čínština a je to také jazyk používaný ve většině škol. Prý.

Umíte si to představit? Že Rusové si k nám přijdou a začnou nás nutit používat na úřadech a ve školách ruštinu?? 

Tohle mě ohromně čílí! Ať si klidně Číňané zaberou Tibet, jestli o to tak strašně stojí. Jestli jsou tak přesvědčení, že patří jim a vždycky patřil. Ale ať se proboha v Tibetu chovají jako v Tibetu a nechají Tibeťany být Tibeťany. Dupat po lidech, snažit se jim sebrat jazyk, kulturu, obživu, důstojnost i život. Sorry, to je prostě drsný… 

A jestli Vám tohle všechno utlačování národa a jeho jazyka, snaha vymazat ho ze světa, pořádně integrovat tak, že už ho nikdy nikdo nepozná, mučení lidí apod. nechává chladným, tak se podívejte na dokument, který proběhl Českou televizí. Krásná ukázka toho, co Číňané umí, aby se pak mohli chlubit tím, jak jsou děsně úspěšní (třeba v počtu transplantací). Nechci si ani představit, kde se berou všechny ty peníze a všechen ten hospodářský úspěch Číny. A náš pan prezident a ČSSD si prý (to se tak proslýchá) právě čínskými penězi chce zajistit vítězství v příštích volbách. Tohle nemám ověřené, ale ať je to tak či tak, od Číny by měl dát každý slušný člověk ruce pryč. Proč třeba na Čínu ještě nebylo vyhlášené embargo? Copak jsou nějaká spojenectví a hospodářské zájmy světa (nejen naší vlády) víc než lidská práva???

Protože sorry, ale obchodovat s lidskými orgány. Vraždit své odpůrce (příznivce Falun Gong, o kterém si také myslím své, ale jsou to přece lidi!!) kvůli orgánům (játra, rohovky atd. atd.), které pak za drahé peníze prodají těm, kteří potřebují nový orgán. No to je jako co???? Když musí zaměstnanec nemocnice, který pracuje v nemocničním „koncentračním táboře“, kde živí lidé čekají na to, až na ně přijde řada, aby je zabili a vzali jim orgán, utéct do Kanady a i tam se bojí, že ho čínští agenti najdou a zabijí, aby nemohl mluvit?? To je jako co?? Je možné, že se něco takového někde děje a běžně se o tom nemluví a nic se s tím pořádně nedělá?? 

Jen se mrkněte TADY.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Dalajlama, Tibet, Havel. Násilí a nenásilí. Tohle mě tedy fakt čílí!

 1. jolana88 napsal:

  btw: pro tohle všechno nemusíte hledat příklady v Asii

 2. Pingback: 42. Jahodový ráj, aneb vzteklý týden. | Žít je umění – ENjoy!

 3. Sedmi napsal:

  Bohužel peníze a moc jsou vždycky víc než lidská práva… A btw Havel – s humanitárním bombardováním u mě skončil

  • avespasseri napsal:

   Přesně :-( Humanitární bombardování je problém. Já se o politiku tedy nikdy pořádně nezajímala a když se to dělo, šlo to tak nějak mimo mě, takže ani vlastně nevím, co k čemu vedlo a těžko mohu posuzovat, proč se tak stalo. Ale problém to je.

 4. Pingback: Zeman nás spasí… | Žít je umění – ENjoy!

 5. Václav napsal:

  Ale jo,docela libilo.Jenom je to moc dlouhý.Ano dalajlama i Havel mají cosi společného.A to cosi je pro nás :-) /jak je vidět/opravdu důležité. Životně důležité.Pak už totiž tolik nezáleží na tom co Tibet,Čína ,Havel atd.Nyní je nejdůležitější to co máme a cítíme zde.TO ČESKÉ „cosi“ a hlavně naše rozhodnutí- co je pro ná opravdu to nej a co budeme podporovat.A za tím si stát.
  Vzít zodpovědnost za naše životy a být připraveni čelit následkům těchto rozhodnutí.
  Žíti je umění. Salutem ………………………………………………………………..

  • avespasseri napsal:

   Přesně. Každý si musí říct, co je pro něj opravdu důležité a stát si za tím. A hlavně si nenechat poplést hlavu hezkými řečičkami – ať už řečičkami pramenícími ze strachu, nebo řečičkami naivně sluníčkovými. Umění je právě najít vždycky tu správnou střední cestu, která propojuje protiklady (např. pomáhat, ale nenechat se vyždímat). Odchýlení se na tu či onu stranu je problém.

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s