Slovo jako bomba

Toto není moc JAHODOVÝ článek. Tj. moc neladí s projektem Jahodový ráj, který jsme tady na blogu na začátku roku zavedla – tj. psát o tom, co mi dělá radost.

Ale to jen na první pohled. To když si představíte tu bombu a co umí…

Když to ale vezmete kolem a kolem, je rozhodně radostné si to uvědomit a nenechat se tou bombou rozkouskovat na malé kousíčky… 

bomba

Oč jde? Jde o to, jak velkou sílu mají slova. Jak velkou sílu, může mít jedna jediná věta v okamžiku, kdy se na ni nabalí různé kontexty. Čím více kontextů, čím drásavější kontexty, tím pořádnější výbuch. Protože slovo a věta není jen slovo a věta. Každé slovo s sebou nese emoční náboj všech kontextů, ve kterých jste na něj narazili. A věta jakbysmet.

A tak se může stát, že celkem nevinná větička může být tou bombou, která v člověku vybuchne. A ani si to nemusí uvědomit, že právě odtud vítr vane… 

A tak by se chtělo říct:

Dávejte si pozor na to, co říkáte. Můžete druhého člověka slušně zranit.

Jenže Vy nejspíš nemáte šanci uhlídat každé slovíčko, jestli to náhodou druhému nebude proti srsti :-) A tak se spíš může hodit to vědomí, jak silně si překládáme řečená slova skrz filtry našich zkušeností. Stejně jako to, co se děje kolem nás, nebo to, co ten či onen člověk dělá. 

Takové vědomí nám může dost pomoct!

Zkuste si někdy uvědomovat, zda reagujete na danou situaci a daného člověka a vyřčená slova, nebo spíš na to, co za nimi vnímáte?? A z druhého úhlu pohledu – nečilte se na toho druhého, že je přecitlivělý a že Vy jste to takhle přece vůbec nemysleli!

Pamatuju si dva okamžiky, kdy jsem se setkala s naprostým nepochopením mých vlastních slov. To, co jsem já říkala jako fórek, bylo pochopeno jako stížnost. To je docela velký rozpor, co říkáte? A docela velký rozdíl v emocích s reakcí spojenou…

Co je lepší – zasmát se, nebo se cítit ohroženě??

Příspěvek byl publikován v rubrice Emoce se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Slovo jako bomba

  1. Pingback: 43. Jahodový ráj, aneb o revolucích | Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: Říjen – houby klid. | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s