Zeman nás spasí… (a co to má společného s Kafkou a Depešáky)

Tento týden zazněla mezi mými známými velmi zajímavá věta: „Zeman nás možná spasí…

No, možná bych tomu v té chvíli i věřila, ale nevím nevím. Od té doby jsem četla pár komentářů a článků od lidí, kteří za Zemanem stojí (i když ho třeba nevolili) a hlava mi to moc nebere…

Ale to bude asi tím, že náročné konspirace, o kterých jsem se v těchto zdrojích dočetla,  moje hlava vůbec nebere…

Já vidím jen jedno – jestli se člověk chová slušně nebo ne. Za jakými hodnotami stojí. Což se krásně pozná z jeho chování, když už ne z řeči. Pravda, náš pan prezident je velmi upřímný :-) Pokud je prezidentem, ta dávka jisté důstojnosti hodící se k úřadu by měla div že ne sahat do nebes. No. Hmmm. 

Ráda bych věřila, že příjezd dalajlámy tak rozvíří zatuchlé ovzduší, kde jako by si spousta lidí neuvědomovala, co všechno se děje a jak naše svobody (dokonce i projevu) nenápadně mizí v zájmu ekonomiky a pravidel. Jako by pravidla kdy udělala z nějakého společenství společenství opravdu spokojeně fungující. Vždyť je to jako v islámských společnostech.

Ta symbolika současného dění je pořád stejná, i když se projevuje různě:

  • hnát se za ekonomickou prosperitou násilím dokonale rozvrátí společnost místo aby ji konsolidovala  (ať je to násilí, se kterým se vecpala spousta muslimů do evropského prostoru, nebo ať je to násilí, kterého se v zájmu ekonomické prosperity dopouští na svých obyvatelích Čína, nebo ať je to násilí, kterým na nás právě tato Čína tlačí a kterým (tím ekonomickým) nám vyhrožuje, nebo ať je to násilí (a „znásilnit“ se dá i tím, že donutíte druhé pod hrozbou dělat něco, co je naprosto zbytečné, ztráta času, i peněz, protože si někdo myslí, že jste podvodníci a okrádáte stát o velké částky peněz), se kterým Babiš prosazuje i na každém zpěvákovi na pohřbu byrokracii s EET. Násilím totiž nikdo nikdy ničeho nedosáhl. Tlak vytváří protitlak. Příkazy a zákazy vytvářejí vzdor a jejich porušování a spory. Tlak se pak jen dál stupňuje, až je nesnesitelný. A život také. Viz Čína. S lidmi to není snadné, ano. Spousta jich prostě krade a lže. Ale to jsou často věci, které začínají v rodině a ve školách a v atmosféře daného státu. Něco, co pravidla pouze potlačí, ale ono to vyhnívá uvnitř a jednou ten vřed praskne. Ať to vypadá sebenejnádherněji, ať se to tváří jakkoliv ctnostně (zloději konečně začnou platit daně!), blíží se to klasické kafkárně… 

Jo, věděli jste, že Indiana Jones (jo, TEN Indiana Jones) má super příběh o setkání s Kafkou?? V onom seriálu o mladém Indiana Jonesovi. Tam je mnoho krásných dílů, které jsou dost poučné (třeba ten o řecké filozofii, konci 1. světové války apod.). Na youtube jsem našla bohužel jen krátký úryvek (anglický), ale ten si rozhodně užijete. I když nerozumíte anglicky, mladý Indiana Jones Vám svým chováním při jeho setkání s Kafkou zcela jasně ukáže, kam až to může vést, když se stát promění v jedno velké – byť elektronické – papírování, byrokracii a buzerování. Tady je to ještě směšné, ale ani mladý Indiana Jones se netváří zrovna dvakrát pobaveně:

  • čím víc utáhnete šrouby a omezíte svobodu lidského chování, smýšlení a vyjadřování, tím hůř (viz výše). A viz náš problém s islámem.

Jsou věci, u kterých je třeba začít. Vše ostatní z toho nakonec vyplyne. Třeba právě ta ekonomická prosperita.

Těmi věcmi jsou základní hodnoty, kterými by se lidé měli řídit, kterým by se měli učit důvěřovat  a být vůči nim loajální. I kdyby ty trakaře padaly. To by měla být priorita vlády jakéhokoli státu a jakékoli vlády. Pokud se vláda chová právě naopak, pokud sám prezident není vzorem těchto ctností, co můžeme čekat??  Dokud se najde větší skupina lidí, pro které jsou takové hodnoty jako slušnost, pravda, láska, upřímnost, hrdost, vědomí vlastní hodnoty pod rozlišovací schopnosti, nebo dokonce jim zní jako nadávka, odnesou to všichni násilím.

I drobné omezení svobody je kruté násilí na lidské duši. Ona sice pro svůj rozvoj svobodu nepotřebuje. Naopak. Právě nesvobodu může využít k mohutnému rozvoji.

Ale takový život není důstojný pro nikoho… 

A mimochodem – věděli jste, že v Milánu dali dalajlámovi čestné občanství?? Navzdory čínskému vyhrožování? Přečtěte si ten článek, taky je to dost poučné…

Italský Milán udělil dalajlámovi čestné občanství a na čínské protesty se neohlížel.

Možná angličtí Depeche Mode, kteří v Miláně začátkem října rozvířili scénu tiskovou konferencí, na které oznámili název svého nového alba (SPIRIT) a následnou tour včetně ukázky z připravované desky milánské představitele inspirovali.

Možná ta jediná slova, která v té ukázce zazněla –  Where’s the revolution, come on, people, you are letting me down (Kde je ta revoluce, no tak, lidi,  jsem z Vás zklamaný) – zarezonovala. A Italové zvedli hlavu! Já se divím, kolik lidí nevidí, oč jde … z temnot do světla (např. O:48)… fakt to nevidíte??

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Svoboda se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Zeman nás spasí… (a co to má společného s Kafkou a Depešáky)

  1. Pingback: 43. Jahodový ráj, aneb o revolucích | Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: Kdy vzít majzlík a roztřískat kámen ležící Vám v cestě? (Magazín Aves 10/2016) | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s