Jste dost dobří…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (43. Nenávistní šílenci)

You’ve been kept down ( Drželi Tě na uzdě)

You’ve been pushed around (Mávali s Tebou)

Tak začíná nová píseň skupiny Depeche Mode (ano, stále ještě hrají a jsou čím dál lepší :-)). Píseň má politický revoluční nádech (také se jmenuje Where’s the Revolution?). Ale já si velmi ráda depešácké písně tlumočím i tak trochu jinak.

Nejsou to totiž jen nějaké vnější politické elity, které s námi manipulují! Jsme to my sami, kteří podléháme všem těm představám, že nejsme dost dobří. To tyhle představy nás drží na uzdě a brání nám v růstu. To tyhle představy, které nám vsunuli zvenčí, s námi mávají. 

A my pak hledáme respekt tam venku. Lásku tam venku. A té honbě za tím, co nám uvnitř chybí, podřizujeme svůj život tak dlouho, dokud nezemřeme. A někdy bohužel až v té chvíli pochopíme, že nic, čím jsme si ten respekt chtěli vydobýt (vysoké postavení nebo naopak podřízení se těm vysoce postaveným), nám nepomohlo. A že nic, čím jsme si chtěli vydobýt lásku (super plastika prsou, vysoký plat, opečovávání) nám tu skutečnou lásku nepřineslo…

Druzí nám nedají to, co opravdu potřebujeme.

Spíš nám to mohou vzít, když je necháme. Před časem mi jeden dobrý známý poslal následující video. Marisa Peer, americká terepeutka, v něm vypráví o tom, že největší chorobou, která zachvátila lidstvo, je představa: „Nejsem dost…“ (I’m not enough). Nejsem dost dobrý/á, chytrý/á, hezký/á, důležitý/á. Doplňte si, co chcete.

Video je anglicky, ale snad některým z Vás i tak pomůže. Marisa Peer v něm vypráví o zázračné moci mysli a jak moc nás ovlivňuje to, čemu naše mysl věří a co si my sami říkáme. Nic zas tak nového pod sluncem, řekli byste. Ale ona učila lidi jedné jediné větě:  „I’m enough.“ A tahle jedna jediná věta, kterou si mohli třeba napsat kamkoliv, kde to měli denně na očích, jim změnila život…

im-enoughTaké jsem si tuto větu napsala, vyfotila mobilem a uložila jako tapetu do svého mobilu, abych ji měla denně na očích. Nevím, jestli mi změnila život. Asi ani ne :-) Ale to bylo proto, že jsem neměla pocit, že je to opravdu můj problém. Chtěla jsem jinou větičku, cítila jsem, že mi chybí úplně jiná větička. Ale měla jsem bohužel dojem, že můj názor není dost dobrý :-) Nechala jsem ho vyšumět, dokud se o pár měsíců později neprosadil znovu.

I’m not important enough.

Ano, chtělo to jen propojit můj názor s jejím. Vždy to tak je. Není jen jedna pravda, které se musíte podřídit, nebo jen jedna pravda, za kterou si musíte stát. Pravda má paradoxní charakter!

Dnes se často mluví o sebelásce. Ale víme vůbec, jak sami sebe milovat?

Jak má sám sebe najednou milovat člověk, který sám sebe nemiluje? Dává Vám to smysl?? Zkouší se to skrze afirmace. Skrze tu zázračnou schopnost mysli uvěřit tomu, co mu budete předkládat dostatečně dlouho.

You’ve been lied to (Lhali Ti.)

You’ve been fed truths. (Krmili Tě pravdami)

Ano, uhodli jste, další verše z depešácké písně, která volá po změně. Je to tak trochu manipulace, ať už ji dělají zvenčí, nebo ji na sobě pácháte Vy sami, co myslíte?? 

Možná to ale spíš chce uvědomit si sílu lásky.

Rozdíl mezi tím, co se v nás a kolem nás děje, když vyzařujeme místo lásky nebo vděčnosti nenávist. Nebo třeba i lhostejnost. To nejhorší, co můžeme sami sobě udělat, je chovat se jako ti nenávistníci. A ještě horší je fakt, že si ani neuvědomujeme, že se právě takhle vůči sami sobě chováme.

Kdo sám sobě přizná, že je manipulativní lhář a brání sám v sobě štěstí? Kdo sám sobě přizná, že je sobecký žebrák? Bez poznání, jak moc sami sobě ubližujeme (a ne ti druzí), ale bohužel žádné (vnitřní) revoluce nikdy nebude. 

Nezmění se vůbec nic. Jen kulisy toho našeho lidského hemžení a v některých částech zeměkoule se ty kulisy pro víc lidí natřou trochu jásavějšími barvami.  Lidé ale zůstanou stále stejně vyděšení a hamižní. Kapitalismus, komunismus, feudalismus, římská říše nebo starý Egypt. Pořád ta samá písnička.

Co tedy dělat, abychom se naučili sebelásce? 

  1. Přečíst si o experimentu s rýží a vodou. A vyzkoušet si ho! Chcete zjistit, co se stane s rýží ve sklenici s vodou, kterou ovlivňujete pozitivně, v porovnání s tou, kterou ovlivňujete negativním myšlením, a s tou, kterou zcela ignorujete? Jeden z těchto experimentů, který vychází z pokusů Masaru Emota s vodou, najdete TADY. Prvotní impulz ale vzešel z blogu Pražské ČeškyTak tohle mě ohromilo, kde můžete najít krásné fotografie jednoho pokusu a hlavně odkaz na ročníkovou práci jednoho klučiny s tímto experimentem. Doporučuju pročíst a podívat se na fotky. A vyzkoušet! Možná Vám tahle zkušenost ukáže, jak moc důležitá sebeláska je, a probudí ji ve Vás.
  2. Zaměřit se na energii soucítění. První dva kroky na Mimoňské cestě do jiného světa (vstoupit do tohoto online kurzu ZDARMA můžete ZDE) pracují právě s ní. S obrácením se k sobě (místo pasivního či aktivního útoku na druhé), když se Vás něco nemile dotkne a vzbouří se ve Vás negativní emoce. A s pomocí praxe tonglenu tu emoci můžete zklidnit a dál neposilovat.

  • Článek patří do projektu 5 pokladů v Jahodovém ráji, série ZEMĚ.
  • Články můžete dostávat každý týden přímo do mailu. Stačí se přihlásit k odběru ZDE.
  • Přihlášení zájemci navíc během roku 2017 získají  ZDARMA VŠECH 5 SBORNÍKŮ k problematice jednotlivých elementů a toho, jak nám mohou pomoci nalézt vnitřní harmonii.

(Mimochodem – i z tohoto projektu vznikne postupně kniha o tom, jak pěstovat fyzicky i duševně harmonii 5 elementů, a Vy zase můžete být ZDARMA při tom :-) Stačí se o články a sborník přihlásit a přijdou Vám přímo do mailu :-) )

Doufám, že si ten letošní rok užijeme v radosti, spokojenosti a ve zdraví :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice 5 POKLADŮ se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Jste dost dobří…

  1. Pingback: Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: V únoru zakotvit, zamilovat se a vyplout. Neduálně. | Žít je umění – ENjoy!

  3. Pingback: Kde hledat průvodce na naší cestě? Někdy to může být překvapivé… (8. díl) | Žít je umění – ENjoy!

  4. Pingback: Kde hledat vyrovnanost? (Hlavně, když bouří??) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s