Kdo jsem? A kdo je tady nešťastný??

Poslední dobou příliš neblogařím. Pouze 1x týdně se tu objeví článek v rámci projektu 5 pokladů a občas i něco dalšího.  Ani se příliš nevěnuji své prvotině,  e-knize Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty) a všem aktivitám s ní spojenými (měsíční online minikurz zdarma Mimoňská cesta a ebook TRÁPENÍ MŮŽE BÝT DAR). Nechávám si je žít svým životem – koupí/nekoupí? Vstoupí/nevstoupí?.  A moc mě těší, že i takhle to funguje, i když ne tolik, jak když tomu věnujete více energie :-)

Proč tedy tolik nepíšu? A proč tedy tento článek??

Protože mám dojem, že to, co je dnes na blogu a jinde, je to základní, co jsem vnímala potřebu sdělit. Minikurz Mimoňská cesta prošel od svých počátků na konci minulého roku mnoha úpravami a myslím, že tak, jak jsem ho připravila pro 4. běh, může 13.3. vstoupit i do toho pátého. Už si žije svým vlastním životem a já mu nemusím věnovat tolik pozornosti.

Spolu s ebookem provede lidi oním mimoňským Jiným světem nepodmíněného a neočekávaného. Světem NEDUÁLNÍHO vnímání. Krůček za krůčkem jim mnohem podrobněji vysvětlí význam i obsah oné prazvláštní e-knihy Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty).

V těchto 3 branách (e-kniha, ebook, minikurz) jsem předala různé pohledy na to, kde hledat OPRAVDOVOU životní spokojenost:

  • e-kniha vede přímo k jádru té cesty
  • ebook tu cestu představuje na jednom konkrétním autentickém příkladu
  • kurz cestu vysvětluje a vede na ni i ostatní.

Už je jen pár dalších věcí, které je třeba říct  – v oné připravované knize Vdechněte život poselstvím svého dětství  a prostřednictvím projektu 5 pokladů v Jahodovém ráji o poznání 5 druhů energií. Ale to nejdůležitější již zaznělo, ten silný impulz psát a sdílet to, co prožívám a učím se, vymizel a já se teď místo tam ven měla potřebu obrátit víc dovnitř…

fractal-2040325_1280

Proč tedy tento článek??

Řekla jsem si, že je na čase jít tady na blogu ještě hlouběji a představit Vám blíže jeden ze silných inspiračních zdrojů svého úhlu pohledu. Dlouhá léta jsem si to nechávala pro sebe. Na blogu jste mohli objevovat odlesky toho všeho, nicméně v knize Žít je umění milovat a v kurzu Mimoňská cesta je NEDUÁLNÍ VNÍMÁNÍ tou nejdůležitější částí.

Pomyslnou základnou pomyslné pyramidy žití, bez níž se nám celý život dříve nebo později nutně zhroutí.

Ano, pár věcí jste mohli najít už na počátku mého blogaření v dvojdílném článku Co nemá zcela jistě smysl. Často jsem naznačovala, jak důležité je pochopit paradoxy a najít rovnováhu – tu jemnou hranici mezi dvěma extrémy. Více jsem se pak o nedualitě rozepsala v novějším článku Chaos v hlavě, iluze a realita, porozumění a štěstí, BUM. Ale psát o nedualitě mi přijde velmi náročné a chápat nedualitu také. Je to něco velmi mimoňského…

Ale kdo ví, možná pochopíte a možná Vás to osloví. A možná právě díky následujícím dvěma videím proniknete k něčemu, co Vám v okamžiku, kdy si osvojíte tento úhel pohledu, OPRAVDU pomůže. Mám pocit, že sem ta 2 videa mám dát :-) 

Jde o 2 krátká videa mého nejoblíbenějšího neduálního učitele – Ruperta Spiry. Už ani nevím, jak jsem ho objevila. Dokonce jsem o něm psala na VŠ srovnávací práci o neduálních učeních (advaita a buddhismus). A pak jsem měla ohromné štěstí, že jsem se mohla v Londýně zúčastnit celodenního kurzu a dokonce s ním i osobně mluvit! V tu dobu jsem náhodou v Londýně na pár dní byla, Colet house, kde se kurz konal, byl pár minut chůze od hostelu, který jsem si (ještě předtím) rezervovala. A kurz, který by byl jinak nad mé finanční možnosti, probíhal v předvánočním období za dobrovolný příspěvek, který šel na charitu.

Rupert Spira byl první (a v podstatě vlastně jediný) neduální učitel, který mi pomohl pochopit a uvědomit si, jak vlastně takové neduální vnímání vypadá!

Jako umělec (keramik) přistupuje k nedualitě skrze vlastní zkušenost. A dokáže člověka navést do jeho vlastní zkušenosti. Do zkušenosti toho, čím člověk ve své podstatě je. A do zkušenosti toho, čím je na základě tohoto pochopení potom pro člověka svět kolem něho (věci či lidé)…

K čemu je něco takového vůbec dobré??

No, za prvé člověk pozná, kdo je :-) A za druhé mu právě toto poznání pomůže s jeho emocemi, ale i ve vztazích. Kdyby všichni lidé na světě věděli, kdo jsou, a chovali se podle toho, máme po problémech… 

Rupert Spira napsal spoustu knih, ve kterých krůček za krůčkem vede čtenáře k onomu základnímu vědomí sebe sama a světa. 2 z nich mám doma (Presence, volume I a volume II). Následující 2 videa Vám pomohou v cca 10 minutách tuto cestu projít také. Nebo Vám alespoň ukáží, kudy vede, a sami pak můžete surfovat dál.

  • První video ukazuje ono dotazování se na to, kdo je Já, a k čemu by nám toto vědomí mohlo být dobré.
  • Druhé video ukazuje, jak toto vědomí pomáhá pracovat s našimi emocemi (v tomto případě s depresí).

Má osobní zkušenost je, že kdykoliv si rozpomenu, kdo jsem, i ty nejtěžší emoce se nakonec rozplynou… zkuste sami pro sebe. Tam, kde najdete sílu obrátit se tímto způsobem sami do sebe (a odvrátit se od myšlenek a emocí), Vám to může pomoci… ne je potlačit, ale rozpustit…

Ruperta Spiru teď sjíždím a čtu opět hodně právě jako mé období stahování se dovnitř. Ačkoliv toto všechno už dlouhá léta vím, neduální vnímání není o vědění, ale o vnímání. Není možné si namyslet něco neduálního a myslet si, že nám to pomůže. Bez poctivé práce na sobě, bez pravidelného obracení se k tomu nejzákladnějšímu v nás, k naší vlastní esenci, která přesahuje to, čím si myslíme, že jsme (přesahuje nás), nám je veškeré neduální učení k ničemu! Odbourat veškeré navyklé vztahování se k něčemu, co ani na základě své vlastní zkušenosti nejsme, vyžaduje čas a oddanost…

Obě videa jsou bohužel anglická. Kdo angličtinou nevládnete, na youtube je dnes již hodně videí s českými titulky (ačkoliv myslím, že žádné z těchto dvou). Na youtube najdete i delší meditace (kolem hodiny dlouhé), které Vám mohou pomoci se do neduálního vnímání dostat a pochopit, jaké to je a k čemu to je :-)

(Pokud budete hledat nějaké video s českými titulky, jedno pěkné najdete i v onom BUM článku :-)  A pokud by Vás zajímal i jiný přístup než ten Ruperta Spiry, moc se mi mimo jiné líbí Bezhlavá cesta Richarda Langa – úvodní video s některými experimenty najdete ZDE)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice nedualita se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Kdo jsem? A kdo je tady nešťastný??

  1. Pingback: Který debil vymyslel chytrý mobil?? | Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: duben | Žít je umění – ENjoy!

  3. Pingback: Dubnová štístka… | Žít je umění – ENjoy!

  4. Pingback: Návrat do ticha srdce, aneb pozvánka na jednu speciální brněnskou sobotu… | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s