Patříte mezi 15-20 % hypersenzitivních lidí? (TEST)

O knížce Rolfa SellinaHypersenzitivní lidé mezi námi (Vysoká senzitivita – od mínusu k plusu), na kterou jsem minulý týden narazila a které mě neuvěřitelně nadchla, jsem již psala. 1. díl celé série, kterou jsem se rozhodla této knize a vysoce senzitivním lidem věnovat, si můžete přečíst ZDE.

Najdete tam základní informace o tom, kdo to hypersenzitivní lidé jsou (a také kdo určitě nejsou :-)), včetně pár citací z knihy. Ty Vám mohou pomoci si ujasnit, zda do této skupiny patříte nebo ne. V dalších dílech pak probereme, jak se může hypersenzitivita projevovat a jak ji prožívat konstruktivně a netrápit se.

Na konci tohoto článku / TESTU pak najdete pár tipů, jak se se svou vlastní hypersenzitivitou vyrovnávám já sama už pár let. A řekla bych celkem úspěšně a nejen těmi způsoby, o kterých R.Sellin mluví – ty byly spíš na začátku mé cesty.

V tomto článku jsem ale chtěla uveřejnit test, který v Sellinově knížce najdete (s. 25).

Jde o 23 výpovědí, na které můžete odpovědět ANO nebo NE. Pokud na více jak polovinu odpovíte ANO, i Vy můžete být hypersenzitivní člověk. (Pokud tedy zrovna nejste v nějaké velké zátěžové situaci. To pak i ostatní lidé mohou reagovat podobným způsobem. )

 1. Nakupování ve městě mi zřejmě připadá namáhavější než jiným.
 2. Násilné scény v kině nebo televizi mě ovlivňují více než ostatní.
 3. Sociální nespravedlnost na mě působí tak, jako by se týkala přímo mě.
 4. Jsem výrazně lekavější než ostatní.
 5. Když přijdu do nového obchodu, cítím se rychle přemožený/á všemi dojmy a potřebuji obvykle trochu delší dobu než druzí, abych se zorientoval/a.
 6. Reaguji zřetelně citlivěji na zvuky než druzí lidé. Hlasité zvuky mi působí téměř tělesnou nevolnost.
 7. Cestování mi připadá namáhavější než ostatním
 8. Kontakt s druhými lidmi mě mnohdy vyčerpává.
 9. Často mě pronásledují i malé věci, které řekli jiní.
 10. Někdy mám pocit, jako bych slyšel/a i to, co druzí neřekli.
 11. Často mě pronásleduje něco, co jsem nevykonal/a nebo neudělal/a dost dobře.
 12. Vnímám velice dobře, jak se cítí druzí.
 13. Často se cítím nepochopený/á, protože zřejmě vnímám víc a jiné věci než druzí. Mnohdy se cítím z tohoto důvodu taky velmi osamělý/á.
 14. Velkým davům se nejraději vyhýbám.
 15. Jako dítě jsem se vyděsil/a, když učitel káral nějakého spolužáka. Cítil/a jsem se tak, jako by káral mě, i když jsem se toho vůbec neúčastnil/a a nebyl/a míněn/a.
 16. Když ve vzduchu visí konflikty nebo hádky, cítím to téměř tělesně – dokonce i když se mě to vlastně vůbec netýká.
 17. Nálady jiných lidí mě ovlivňují zbytečně silně.
 18. Když je velký neklid, reaguji podrážděně, roztržitě, stresem nebo tělesnými /emocionálními symptomy.
 19. Potřebuji se často stáhnout a mít hodně času pro sebe.
 20. Harmonie je pro mě důležitá, v atmosféře nesouladu trpím.
 21. Konfliktním situacím se nejraději vyhýbám. Když bych se vlastně měl/a prosadit, reaguji spíš tak, že ustoupím, i když mě to pak mrzí.
 22. Daří se mi spíš zasazovat se za práva druhých nebo zastupovat zájmy veřejnosti než mé vlastní zájmy.
 23. Umím naslouchat a umím se dobře vcítit a druhé povzbudit, když mají problémy.

Tak jak jste dopadli? Jestli  jste konečně zapadli, vítejte do klubu :-) 

Pokud ne, porozhlédněte se kolem sebe. Někdo takový třeba kolem Vás je a můžete mu pomoct už jen tím, že ho budete chápat. Nebo mu říct, ať si tu knížku taky přečte :-) Za sdílení článku tedy děkuji :-)

A jak jsem dopadla já? 17 :-) A to některé body jsem se už naučila zvládnout. Zajímá Vás jak??

No ,s některými body budu jako HSP nejspíš souhlasit vždy (např. harmonie je důležitá), jen v nich už tolik netrpím jako předtím. Osobně se se svou vlastní hypersenzitivitou učím zacházet už pár desítek let (aniž bych o HSP kdy předtím slyšela):

 • Velkou většinu problémů jsem si vyřešila tak nějak intuitivně sama – našla jsem si práci, která mě tolik nevyčerpává, a snažím se vyhledávat poklidné prostředí, kde se mohu vždycky dobít. A vytvářet si ho :-)

Ale dnes mi i to přijde málo. Proč utíkat, proč v sobě nenajít tu sílu a energii zvládat nezvládnutelné?? :-)

 • Když jsem knížku R. Sellina četla, překvapilo mě, že HSP doporučuje něco, o čem se moc často nemluví – čchi kung. Popisuje ho jako cestu, jak se centrovat a uzemnit a nenechat se tak zmítat vnějšími stimuly. A já už v té době čchi kung (styl Orel v hnízdě) cca 9 let cvičila! A zjistila jsem, že mezi ostatními studenty je spousta HSP :-)

 

Než se vydáte hledat způsob, jak se naučit se svou hypersenzitivitou žít

Uvědomte si, že hypersenzitivita nám dává velké naladění na druhé lidi a na naše okolí. Ochotu udělat mnohem víc, než je v našich silách, aby byli lidé kolem nás šťastní. A my mohli být spolu s nimi. Klademe sami na sebe i na druhé ohromné nároky. Zmítáme se často mezi pocitem, že „něco je s námi špatně – jsme tak citliví!” a „něco je špatně s druhými – jsou tak necitliví! Je to takový paradoxní začarovaný kruh.

Jak to změnit, když se nechceme obrátit ani proti sobě a už vůbec ne proti druhým??

Mně ohromně pomohlo objevení neduality! Toho světa, který umí balancovat mezi paradoxy a protiklady, které jako by mě někdy trhaly na kusy.

Jako takový úvod do tohoto tzv. Jiného světa pro všechny, kteří jsou na tom podobně jako já, jsem napsala jednostránkový přehled 5 omylů esoteriky a osobního rozvoje ohledně toho, kde hledat spokojenost a štěstí.  Obvyklé rady nám totiž obvykle nakonec štěstí nepřinesou. Už jen proto, že vycházejí z toho jediného způsobu uvažování, které v současné době vládne naší civilizaci. Ale už tisíciletí existuje i zcela jiný způsob.

Jestli chcete, přehled si můžete stáhnout zde:

Jak být šťastný (5 omylů osobního rozvoje a esoteriky o cestě ke štěstí)

Přeji i Vám hodně štěstí a hodně vnitřních sil zvládnout svůj vnitřní dar citlivosti a vnímavosti. Je to velký dar :-)

Advertisement
Příspěvek byl publikován v rubrice Hypersenzitivní lidé se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Patříte mezi 15-20 % hypersenzitivních lidí? (TEST)

 1. Pingback: Hypersenzitivní lidé mezi námi (1. díl) | Žít je umění – ENjoy!

 2. Sedmi napsal:

  Hm… 20 ano… Ale beru to spíš jako že jsem introvert

  • avespasseri napsal:

   Introvert a hypersenzitiv spolu prý souvisejí. Nicméně jsou prý mezi hypersenzitivy i extroverti. A pak ještě jedna speciální skupinka, která se čas od času prostě musí sebrat a odjet do nových krajin, ač právě to je pro hypersenzitiva normálně neschůdné :-))) No fakt :-))) Možná proto mám teď po letech pocit, že mi to už stačí a že se s věkem nutně potřebuju zakotvit někde na klidném místě a toho rajzování po světě už mám dost :-))))

 3. Pingback: Hypersenzitivní lidé mezi námi II (aneb jak se v sobě vyznat?) | Žít je umění – ENjoy!

 4. dessiderata napsal:

  jsem velice vnímavý člověk, mám živé sny a od dětství cítim, když se má něco zásadního stát. Mám někdy jak tomu říkám horké ruce a cítim v nich příliv energie.Tohle mi vyšlo v testu osobnosti V celé populaci má typologii Léčitel1% lidí. Ale jinak jsem normální :-)

  • avespasseri napsal:

   To je krásný – ale jinak jsem normální :-)))) Tak se přidejte do skupiny Hypersenzitivní lidé na FB. Úžasně to tam žije, jsem překvapená, kolik je tam už lidí. Má to velmi zajímavou atmosféru, jako by se sešla parta stejně naladěných lidí :-))))

 5. Taťjana Maťátková napsal:

  Moc děkuji Avespasseri, že mne intuitivně :-) obeslala :-)Takže také mi to vyšlo. Nemá všechny „rysy“, ale většinou ano… Považuji se za extraverta – celý život a též už zakořeňuji … Moc děkuji za možnost se podívat na sebe i druhé jinak… Zrovna teď jsem to potřebovala číst… :-)

 6. Sun napsal:

  Máte právo publikovať tieto informácie z knihy?

  • avespasseri napsal:

   Nechápu? Zda mám právo dělat této knize tak rozsáhlou reklamu v několika článcích?? Informace neprohlašuji za své, je jasně napsáno, odkud je čerpám. Zaznamenala jsem blogery, u kterých nakladatelství prosilo, zda by jejich pozitivní recenzi mohlo využít na vlastních stránkách jako reklamu pro knihu. A vím o blogerech, které nakladatelství za podobné články platí. Nejsem placený bloger, seznamuji své čtenáře s tím, co mě osobně zaujalo a občas něco ocituji, aby věděli, že přečíst si to či ono má cenu. Dokonce si troufám tvrdit, že pár lidí si nejspíš knihu koupilo právě proto, že díky citovanému testu zjistili, že jsou hypersenzitivní, a zjistili, že kromě něj v knize najdou spoustu zajímavých informací. Je to můj přístup a můj názor na knihu, na to mám přece také právo. Knihu s čistým svědomím doporučuji, rozhodně stojí za to si ji koupit. Právě proto, co tu ve svých článcích píšu. Články jsou málo, v knihách je toho přece vždycky mnohem víc a číst jen výcucy je k ničemu. To snad každý soudný člověk ví…

 7. V Rusku jednou vyhlásili soutěž ,kdysi pro sensibilní lidi,empatiky,sešlo se hodně lidí,naložili je do autobusů a nechaly je postřílet,tak mě tyhle stránky přivedly k těmto myšlenkám,člověk má být i obezřetný,pro koho ,a komu patří tyto stránky a jak se informace dají zneužít.A dotyčné lidi lehce vyhledat, a potom na ně podnikat ataky,a nejenom na ně,ale i na jejich rodinné příslušníky.Což se mě v praxi potvrdilo.No jen se lidi svěřujte se svojí hypersenzitivou….. ,tajné služby přijedou k Vám.

  • avespasseri napsal:

   To jsme v FB skupině také řešili. Že tyto informace mohou být velmi snadno zneužitelné. Ale která informace, kterou sdílíme na FB není snadno zneužitelná? Naše profily, naše lajky, články, které čteme, naprosto vše se o nás ví. Chtěla bych nicméně dodat a nejspíš by to mělo zaznít už zde, že HYPERSENZITIVITA NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO SE SENZIBILITOU! Sama autorka konceptu HSP, Elaine Aron striktně odlišuje HSP (highly senstivite people) od HSE ((highly sensitive empaths). HSP je čistě vědecký koncept, měřitelný. Empatici nemusí být HSP stejně jako senzibilové nemusí být HSP. Jde o zcela různé skupiny lidí. Pro tajné služby možná může být zajímavý empatik a senzibil, ale neumím si představit, k čemu by jim byl HSP. Navíc spousta HSP je opravdu vnímavých a opatrných, protože si už užili své. Někteří se k tomu nejen nepřiznají ani svým blízkým nebo spolupracovníkům, aby je nepovažovali za „divné“, ale ani se do žádné skupiny nepřidají. Jsme prostě opatrní. Co je ale nejdůležitější je poznat to sám o sobě. Z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti stovek lidí ve skupině teď vím, jak moc velká je to úleva! Takže udělejte si test, začněte hledat knížky, čtěte a pak se začnete učit, jak z HSP udělat dar a netrpět tím tolik. Těch návodů je v knihách spousta. Můžete jít přímo na stránky Elaine Aron a seznámit se s celým konceptem blíž: http://hsperson.com/. Nikdo to o Vás vědět nemusí, pokud máte obavy. Důležité je, abyste to věděli Vy sami o sobě a nalezli cestu, jak svou hypersenzitivitu vnímat jako něco pozitivního a ne jako něco, oč jste nestáli.

 8. Pavel napsal:

  Tak to si snad děláte s tím testem legraci, popsali jste mě snad všeni 23mi body! Narazil jsem tady na tyto stránky „náhodou“ :-D Jsem introvert a trpím sociální fóbií, která mi hrozně komplikuje život, byť to nejde moc poznat :-(

 9. Veronika Sivana napsal:

  Hypersenzitivita je součástí duchovní cesty všech lidí a otázkou je jen to, zda se v tomto hypersenzitivním bodě cesty právě nacházíme nebo ne. Pocity, které popisuje test, prožívá mnoho lidí, ale jakmile se z tohoto bodu posunou na cestě dál, zase ustoupí. Prožito osobně i potvrzeno mými žáky. :-)

 10. Pingback: Jste také hypersenzitivní? Našla jsem cestu, která mi pomáhá...

 11. Luděk napsal:

  Nevím proč, ale nejraději bych vás objal 😄

 12. rado v. napsal:

  Dobré ránko………..
  Super téma, pobavilo ma to a mnohé dalo……… .-) Ďakujem………… Pohodový páteček a pokojný víkend. R

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s