Už víte, co OPRAVDU chcete? Tak proč teď sami sebe sabotujete??

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (4. Buridanův osel v počítačové hře) – DŘEVO (7)

 • Že by to bylo tím, že byste sami sebe nesnášeli? Už jste přece určitě četli a slyšeli o tom, jak důležitá je sebeláska a jak bez ní se nám nedaří, ne? To je ale docela drsné…
 • Nebo že byste byli tedy slaboši? Už jste přece četli a slyšeli o tom, jak důležitá je vůle a jak bez ní se nám také nedaří…
 • Nebo že by za tím vším bylo drsné dětství, kdy Vám pořád dokola říkali, že na to nemáte?? Už jste přece četli a slyšeli i o tom, že traumata z dětství mohou za to, že se nám nedaří. Ale copak existuje někdo, jehož dětství a dospívání bylo ideální?

Ano, sebeláska a vůle jsou důležité. Důležité je také uvědomit si, jaké programy nám rodina, škola a společnost nasadila do hlavy a my se teď podle nich řídíme jako roboti, ačkoliv nám neslouží. A ačkoliv máme na víc.

Ale stejně tak je důležité si uvědomit, že chyba není ani ve Vašem okolí, ani ve Vás! 

Už jste četli článek o tom, co všechno nemá smysl?? (První díl této série najdete ZDE.) Tam najdete důvod, proč chyba není ani ve Vašem okolí, ani ve Vás a věřte, že toto poznání Vám velmi uleví :-) Najdete totiž cestu tam, kde má smysl být….

 • O tom, že sami sebe často sabotujeme prostě ze strachu, jsem již v projektu 5 pokladů hovořila (viz Víte, co OPRAVDU chcete?). Strach je často něco, zač se na sebe opravdu zlobit nemůžeme. Strach je často prostě jen vyjádřením toho, že vnímáme, že nejsme v dané chvíli dost silní na to, abychom ten krůček mimo svou komfortní zónu udělali. Když najdeme něco (nebo někoho), co nám tu sílu dá, co nás naučí to, co se potřebujeme naučit, a co v nás probudí odvahu zkusit ten první krůček, strach zmizí. 
 • Ve stejném článku jsme hovořili i o tom, že často sami sebe sabotujeme proto, že si neuvědomujeme, zda z nás mluví touha duše, nebo prachsprostá touha našeho EgaPokud pochopíme, že Ego nám nikdy nedá to, po čem OPRAVDU toužíme, máme naději, že se postupně, krůček za krůčkem, přestaneme řídit podle toho, jak si Ego píská (a čeho se děsí).
 • Často sami sebe sabotujeme i proto, že nám chybí ona víra v to, že to zvládneme, a že vše, co se na té cestě bude díl, má smysl. Že právě díky tomu se rozvíjíme a rosteme.

Existuje ale ještě další důvod, proč sami sebe sabotujeme!

Nikdo nás totiž nenaučil, jak vlastně žít. Ve škole jsme se naučili číst, psát, počítat a pak spoustu dalších věcí, které nám měli pomoci šťastně žít. Najít si práci, díky které vyděláme dost peněz, díky kterým budeme mít to, co budeme potřebovat ke spokojenému životu. No, už jste také přišli na to, že tudy cestička ke štěstí fakt nevede??

Ta cesta ke štěstí spočívá v tom pochopit, kdo jsme, a co nás ve skutečnosti dělá šťastnými.

Ke spoustě věcem, které jsme koupili, jsme dostali návod. Ale naši rodiče návod na nás při narození nevyfasovali. A tak spousta rodičů nadělala spoustu chyb v dobré víře, že to, co nás o životě učí, nám ke štěstí dopomůže. A zklamaně (v obavách) hleděla na to, když jsme se nechovali dostatečně „úspěšně„, jak se zrovna v dané společnosti nosilo. U rodičů bychom ještě určitou míru skutečného zájmu očekávat mohli. Od společnosti a jejích institucí (např. škola) by bylo naivní doufat v to, že jim jde o nás jako o jedince. Tam jsme se učili, co je dobré pro společnost, ne pro nás.

Pokud chceme žít opravdu šťastný a naplněný život, ať už je v našem prostoru slunečno a vše, po čem toužíme, nebo zrovna prší nebo mrzne, musíme se naučit, jak se dostat do prostoru nepodmíněného. Do prostoru neočekávaného.

Musíme se naučit, jak se dostat do toho otevřeného prostoru, který je nad všemi mraky a bouřkami, které se zrovna prohánějí na zemi.

Jak již bylo řečeno jinde (Skončete s tím, co Vám neprospívá), abychom se do tohoto prostoru dostali, musíme udělat ten nejnáročnější krok – otevřít se! Vzdát se toho, co nám brání. A to, co nám stojí v cestě není jen náš nedostatek sebelásky, odvahy, vůle nebo spokojeného dětství. Je to také pochopení toho, jak funguje motivace a mozek… 

Dopamin nám může na cestě pomoci, ale také nás může spoutat.

Ano, dopamin, jeden z hormonů štěstí, který stojí za naší motivací. Ano, je jednoduché nechat se motivovat zvenčí. Rodič, učitel, šéf. Každý má a měl k dispozici spoustu „postrkovátek“ (případně „odpuzovačů„). Systém odměn a trestů funguje naprosto dokonale. Uděláš to, co chci? Něco dostaneš. Něco, co se Ti bude líbit. Dobrou známku. Dárek za tu dobrou známku, když už Ti sama dobrá známka nestačí. Plat za dobře odvedenou práci. Zvýšení platu, když už Ti tohle nestačí. Neuděláš?? Však ono Tě to donutí, když Ti vezmu to či ono privilegium…

Ale řekněte upřímně – fakt se chcete nechat ovládat zvenčí postrkovátky a odpuzovači?? Fakt chcete být součástí systému cukr a bič?? 

Pokud ne, bude načase naučit se vnitřní motivaci. Naučit se být pánem sebe sama. Najít ty tlačítka, která Vás poženou vpřed a budou mít tu sílu překonat vše, čím si sami sobě někdy házíme klacky pod nohy.

Jedno tlačítko v sobě máme. Příroda nám ten dárek nadělila, ale my s ním zacházíme stejně chytře jako když dáte opici do ruky mobil. Spíš ho rozbije, než by se s ním někam dovolala…

Dopamin v nás vyvolává pocity štěstí.

Jsou to takové větší či menší dávky, které se nám vyplavují do těla. Někdy stačí málo, abychom se „nadopovali“ dopaminem – čokoláda, alkohol, nebo i nový lajk na facebooku či nový email nebo nový přírůstek do sbírky. Nový rekord ve hře.

Dopamin je velmi návykový. 

Kdo by o takové „nakopnutí“ nestál co nejčastěji a v co největší míře?? Mozek si k němu přirozeně hledá co nejjednodušší cestu – jak by ne?? Moderní svět nás obklopuje „příjemnostmi na dosah“ – o to náročnější je si prorazit cestu k tomu, co má OPRAVDOVOU HODNOTU!

Chce to jen naučit se používat dopamin moudře!

Využít jeho ohromnou sílu k tomu, co chceme. Jako odměnu za to, že se nepoddáme svým slabůstkám (a nebudeme s nimi ztrácet čas), ale že se vydáme za tím cílem, který jsme si předsevzali.

Tím cílem budiž ale onen nepodmíněný prostor neočekávaného, jinak ani následující kroky nebudou opravdu moudré, ale pouze vyčůrané :-) 

 • stanovit si cíl a cestu k němu (ideálně napsat si cíl i plánované kroky k němu)
 • představit si barvitě, čeho chceme dosáhnout a jaké to bude (dopamin se vylučuje už při představě)
 • odměnit se za odfajfkované úspěšně zvládnuté kroky

Stačí vydržet a zvykneme si dostávat dopamin ne za to, že neděláme nic a jen u televize (nebo u nějaké hry) popíjíme víno a krmíme se brambůrky, ale za to, že tuto slabost překonáme!

To je velká radost, kdykoliv odoláte pokušení udělat to, o čem víte, že Vám to neprospívá a čemu jste vždy předtím podlehli!!

Nesmíte ale zapomínat i na další body:

 • jít krůček za krůčkem, den za dnem. Nechtít po sobě okamžitý úspěch. Neočekávat od sebe, že „své slabosti se vzdávám navždy“ – zklamání by bylo velké. Stačí si dávat předsevzetí na jeden den a každý den vstávat s novým odhodláním uspět!
 • znát sám sebe a své slabosti a předcházet chvílím, kdy byste mohli „zhřešit“ (např. nechodit do obchodu hladový, mít po ruce oříšky, nechodit do kavárny apod., pokud Vás honí chutě na sladké)
 • mít v záloze krizový plán. Selhání je přirozené, důležité je pokračovat dál. (Např. pokud podlehnete chuti na sladké, rozhodněte se, že si tu chuť řádně užijete, a že to nebudete brát jako záminku dát si další a další kousek.)

Je potřeba nezapomínat na to, co získáváme, a ne co ztrácíme! Protože na každé cestě za to, čeho dosáhneme, musíme zaplatit. Čím vyšší meta, tím vyšší cena.

A tak předtím, než na jaře zasadíte to semínko a začnete ho zalévat, uvědomte si, jakou má pro Vás hodnotu a jak moc jste ochotni dát za to, že uvidíte, jak roste, kvete a dává plody :-) 


Zaujal Vás tento článek? Patří do série DŘEVO a je to jen malá část celého projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který bude na konci roku zahrnovat minimálně 50 střípků – takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. 

 • Pokud chcete tyto články dostávat přímo do mailu, aby Vám žádný z těchto střípků neutekl, stačí se přihlásit k jeho odběru  ZDE.
 • Přihlášení zájemci navíc během roku 2017 získají  ZDARMA VŠECH 5 SBORNÍKŮ k problematice jednotlivých elementů a toho, jak nám mohou pomoci nalézt vnitřní harmonii. Získají tak vlastně ZDARMA text, který bude základem nové knihy, na které letos pracuji :-)
 • Ale už teď můžete vstoupit do  online minikurzu ZDARMA Mimoňská cesta (trvá celý měsíc!), který Vám ukáže neduální svět, kde všech 5 energií funguje v harmonii. Tj. najdete v něm tu skutečnou svobodu, radost, vyrovnanost, spokojenost i odvahu :-) Bližší informace najdete ZDE.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice 5 POKLADŮ se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Už víte, co OPRAVDU chcete? Tak proč teď sami sebe sabotujete??

 1. Pingback: Víte, co vše nám může Život dát, když mu nebudeme vzdorovat? | Žít je umění – ENjoy!

 2. Pingback: duben | Žít je umění – ENjoy!

 3. Pingback: Dubnová štístka… | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s