To jediné, co má smysl chtít, je nechtít vůbec nic…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (9. Chci nechtít) – DŘEVO (9)

Chtít nechtít. Zní to paradoxně, že? Ale doufám, že se Vám díky minulým článkům v sérii DŘEVO podařilo krůček za krůčkem proniknout do způsobu vnímání, kde Vám tento paradox dává smysl.

To jediné, co má smysl chtít, je zůstat otevřeně být! Důvěřovat proudu Života a plout s ním do sfér NEPODMÍNĚNÉHO  a NEOČEKÁVANÉHO! Přijímat to, co je! Ať je to cokoliv! Protože jen tak prožijeme skutečné štěstí, radost, svobodu a jistotu! 

Zkusili jste někdy čchi kung ve stylu Orel v hnízdě? V této práci s energií (to slova čchi kung v čínštině znamenají) nejde pouze o nějaké tělesné cvičení nebo uzdravování na úrovni energie.

Pohybová sestava Orla Vám dá postupně nahlédnout do toho, jaké to je zcela se uvolnit, přestat se snažit jít do věcí s přílišným úsilím a předat vládu energii! Zjistíte, co to znamená plout se Životem!

Ta energie, která nám proudí v těle (a ano, samozřejmě že proudí, vždyť bez energie bychom neměli na nic žádnou energii přece…), je stejná energie, která proudí všude kolem nás! A ano, i tato energie přece proudí, protože jinak by nic nebylo živé a nemělo by energii se hýbat, růst, dozrávat a nakonec i umírat!

 • To je ta energie vzduchu, kterou dýcháme.
 • To je ta energie slunce, kterou jíme.

Ten pocit, když v sobě máte dost energie a dokážete ji vnímat a když se pak uvolníte a naladíte se na ni, je nepopsatelný. To se musí zažít!

 • Ruce jako by Vám při postoji ležely na nějaké zídce.
 • Ruce jako by se při pohybech sami zvedaly.
 • Celý trup jako by se hýbal sám – kde jsou ty doby, kdy jste se při tom samém pohybu zadýchali!

To je onen pocit, který vychází z nastavení mysli chci nechtít! Z  uvolněné otevřenosti. 

Je velmi důležité naučit se vnímat obě polarity tohoto rčení zároveň. Chci i nechci. Nesklouznout ani na jednu stranu, ale udržet je v rovnováze! To není vůbec jednoduché! Ale není jiné cesty než proniknout k onomu neduálnímu vnímání, kde neplatí buď anebo, ale oboje zároveň! Zde spočívá klíč k tomu opravdovému štěstí, o kterém mluvím u bran minikurzu Mimoňská cesta do jiného světa! Štěstí pro člověka, který se tak osvobodí ze vnitřních svárů, ale i pro celý svět, který by se tím osvobodil ze svárů na globální úrovni!

Ale kdo to umí? Koho to vůbec zajímá? Kdo má vůbec touhu naučit se to? Tu jedinou touhu, to jediné chtění, které stojí za to v sobě probouzet a podporovat?? 

Však jsem to tak prožívala celý tento týden – onen rozpor mezi tím, co jsem chtěla, a co se nepodařilo. Ono zklamání, které se mě v úterý ráno zmocnilo, a které ovlivňovalo celý můj týden! Ano, chtění velmi snadno přináší zklamání. Zklamání velmi snadno přináší smutek. A smutek velmi často přináší rezignaci. A ta nevede ke štěstí, ta vede ještě k hlubšímu smutku, zklamání a ještě většímu chtění. Kolo se roztáčí a není z něj úniku, pokud člověk nenajde TEN KLÍČ!

Jak ale udržet dva protiklady v rovnováze?

Jak například chtít a nechtít zároveň? Obvykle se nám váha nakloní buď na jednu stranu nebo na druhou:

 • To jest buď prostě něco chceme a jdeme za tím. Je to pro nás ten cíl, za kterým odhodlaně jdeme! Překonáváme překážky, učíme se nové a nové věci, překonáváme zklamání, když se nedaří. To je jeden způsob, jak můžeme žít.
 • Nebo nás všechna ta zklamání a překážky už vyčerpaly. Vyprdneme se na to. Svůj život odevzdáme do rukou osudu. Jen tak letargicky se proplétáme životem, necháme se vláčet od od zájmu k zájmu, od seriálu k seriálu. Cíle jsme se vzdali. Chceme jen žít, jen být, ale v takovém tom automatickém robotickém módu.

Ale pak je tu ještě třetí varianta!

Náš cíl je v onom jiném světě nepodmíněného a neočekávaného a za ním jdeme! Překonáváme překážky, učíme se nové a nové věci, objevujeme to, co nám brání se tomuto světu otevřít! Necháváme se Životem samým inspirovat a využíváme energii Života samého, aby nás nadnášel a zavedl tam, kam chce, abychom šli. Podobně jako se to děje při spontánním čchi kungu. To, co děláme, děláme proto, protože cítíme, že tak je to pro nás dobré. Cítíme se v tom uvolněně a spokojeně. Neděláme to proto, že očekáváme nějaký výsledek. Neděláme to proto, že něco chceme. Děláme to proto, že to tak máme rádi! Nic nečekáme, nic nás nemůže zklamat a pohltit bahny smutku a rezignace. 


Zaujal Vás tento článek? Patří do série DŘEVO a je to jen malá část celého projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který bude na konci roku zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. 

 • Pokud chcete tyto články dostávat přímo do mailu, aby Vám žádný z těchto střípků neutekl, stačí se přihlásit k jeho odběru  ZDE.
 • Přihlášení zájemci navíc během roku 2017 získají  ZDARMA VŠECH 5 SBORNÍKŮ k problematice jednotlivých elementů a toho, jak nám mohou pomoci nalézt vnitřní harmonii. Získají tak vlastně ZDARMA text, který bude základem nové knihy, na které letos pracuji :-)
 • Ale už teď můžete vstoupit do  online minikurzu ZDARMA Mimoňská cesta (trvá celý měsíc!), který Vám ukáže neduální svět, kde všech 5 energií funguje v harmonii. Tj. najdete v něm tu skutečnou svobodu, radost, vyrovnanost, spokojenost i odvahu :-) Bližší informace najdete ZDE.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice 5 POKLADŮ se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na To jediné, co má smysl chtít, je nechtít vůbec nic…

 1. Pingback: Ta nejděsivější závislost je závislost na vlastním Egu | Žít je umění – ENjoy!

 2. Pingback: duben | Žít je umění – ENjoy!

 3. Pingback: Dubnová štístka… | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s