Není potřeba nic hledat, máte to teď a tady. Stačí vystoupit ze svého vymyšleného světa…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (32. Ryba, která neví, že je ve vodě…) – ZEMĚ (4)

Jak bylo řečeno v minulém článku, harmonie elementu ZEMĚ je pro vnitřní klid člověka zásadní. Hovořili jsme o tom, že ona střední cesta k harmonii vede do světa mimo myšlenky. Když jsme totiž uzavřeni ve svých myšlenkách, jsme jako v kleci bez kontaktu s něčím mimo ten vymyšlený svět.

Kdokoliv si kdy zkoušel meditovat, zjistil, že máme v hlavě myšlenek víc, než jsme tušili. Víc, než je nám třeba i někdy milé. Říká se, že mysl je jako oceán a myšlenky jako vlnky na něm. Také se říká, že jsou jako rybky, které vyskakují nad hladinu. Někdy, když se ponoříme do meditace, můžeme mít pocit, že jsme tím oceánem zaplaveni. Všude kolem vlny a ryby…

Teprve postupně, krůček za krůčkem, meditaci za meditací se nám daří mysl zklidnit. Nacházet mezery mezi jednotlivými myšlenkami. V těch chvílích můžeme nahlédnout za ten prostor mimo vymyšlený svět.

My se do toho prostoru za myšlenky ale můžeme dostat i jinak než klasickou meditací, jak si ji obvykle představujeme.

Meditace je úžasný nástroj, protože díky ní se naučíte s myslí vědomě pracovat. Naučíte se, že mysl a myšlenky nad Vámi nemají moc. Že to Vy máte moc nad myšlenkami. Že se nemusíte vyhýbat těm negativním myšlenkám – že jste jim schopni ihned přiřadit jejich místo. Tam, kde nerozhýbou ono kyvadlo emocí strachem a touhou. Že se nemusíte trápit tím, jestli je ta myšlenka Vaše, nebo jestli jste ji přijali od někoho jiného. Víte, že je to jenom myšlenka. Že to nejste Vy.

Ale mimo svět našich myšlenek se někdy dostáváme tak nějak automaticky. Stačí něco dostatečně silného, co nás z toho vymyšleného světa vtáhne do světa reálnějšího. Něco, co k nám přijde skrze našich 5 smyslů. Vnímání našich pěti smyslů je pro nás veliký dar! 

Zrak – už se Vám někdy stalo, že Vás nějaký pohled na chvíli zarazil? Že jste byli uneseni tím, co vidíte, natolik, že jste se jen uchváceně dívali? Může to být krásný obraz, dokonalá fotka, východ slunce. Nebo žena/muž, do jejichž očí jste se zadívali? Zažili jste to někdy? Ten dlouhý pohled, aniž byste cokoliv hodnotili?

Zvuk – hudba má také úžasnou moc. Může jít o Vaši oblíbenou hudbu, kterou si pouštíte. Může to být něco, co zaslechnete. Může to být ale i tiché šumění lesa, zurčení potůčku. Nebo ticho za tím vším. Na chvíli Vás to vytrhne z Vašich myšlenek a Vy jen nasloucháte…

Hmat – i dotyky Vás mohou přivést zpět z vymyšleného iluzorního světa. Jako by Vás vtáhlo něco hmatatelného. Někdo se dotkl Vás. Nebo Vy se dotýkáte něčeho. A místo toho, aby ihned naskočila Vaše mysl a začala popisovat, co to je, a jaké to je, a zda je to příjemné, Vy prostě jen cítíte…

Chuť – opomiňme ty okamžiky, kdy při prvním soustu hodnotíme, zda je to dobré nebo ne. Zkuste si prostě jen někdy položit na jazyk třeba rozinku a ochutnat ji. Opravdu vnímat, jak chutná…

Čich – aromaterapie je úžasným prostředkem k relaxaci, ale nejen k ní. I samotný vjem, kdy ve vzduchu cítíme něco, co nás uchvátí, nás také vytáhne z našeho vymyšleného světa. Může to být vůně z aromalampy, ale může to být i vůně lesa nebo vůně bábovky…

Jak vidíte, našich 5 smyslů jsou ty klíče, kterými můžeme otevřít tu klec, ve které nás drží naše myšlenky.

Díky pěti smyslům se opět dostáváme do kontaktu s prostředím, ve kterém žijeme. Do přímého kontaktu, který není zabarven hodnocením naší mysli a myšlenek, které plodí.

Existuje ale ještě další klíč a tím je to, co je nám nejbytostnější. To, bez čeho bychom nemohli žít. Náš vlastní dech! Ten s sebou máme i tam, kde není nic, co by uchvátilo náš zrak, sluch, hmat, chuť nebo čich. Stačí se naladit na něj a nechat se uchvátit jím a darem života, který nám s každým nádechem přináší. A darem uvolnění, který nám přináší s každým výdechem.

Kdykoliv se budete ztrácet ve svém vymyšleném světě, propojte svůj dech se svými smysly a vstupte přímo do světa, který Vám zprostředkovávají!

Do světa bez hodnocení. Do světa přímého prožívání! Pokud si potřebujete opravdu vydechnout, běžte do přírody a tímto způsobem se s ní propojte. Nad ničím nepřemýšlejte, jen buďte v objetí světa, do kterého patříte.

Není potřeba nic hledat, máte to teď a tady…

V tom okamžiku, kdy vystoupíte ze svého iluzorního vymyšleného světa svých myšlenek, představ, hodnocení a soudů. A je to tak snadné…


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série ZEMĚ. A je to jen malá část celého projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který bude na konci roku zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. 

  • Pokud chcete tyto články dostávat přímo do mailu, aby Vám žádný z těchto střípků neutekl, stačí se přihlásit k jeho odběru  ZDE. Zároveň s přihláškou dostanete i první sborník (ze série DŘEVO): Rozhodněte se, jaký život chcete žít (a rozhoduje Ego nebo Vy?)
  • Přihlášení zájemci navíc během roku 2017 získají  ZDARMA VŠECH 5 SBORNÍKŮ k problematice jednotlivých elementů a toho, jak nám mohou pomoci nalézt vnitřní harmonii.
  • Ale už teď můžete vstoupit do  online minikurzu ZDARMA Mimoňská cesta (trvá celý měsíc!), který Vám ukáže neduální svět, kde všech 5 energií funguje v harmonii. Tj. najdete v něm tu skutečnou svobodu, radost, vyrovnanost, spokojenost i odvahu :-) Bližší informace najdete ZDE.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice 5 POKLADŮ, Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Není potřeba nic hledat, máte to teď a tady. Stačí vystoupit ze svého vymyšleného světa…

  1. Pingback: Ta základní otázka. Ten klíč ke vstupu do Jiného světa nepodmíněného a neočekávaného… | Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: A květen kladl otázku: „Miluješ opravdu?“ (2. část) | Žít je umění – ENjoy!

  3. Pingback: A květen kladl otázku: „Miluješ opravdu?“ (4. část) | Žít je umění – ENjoy!

  4. Sherlock Holmes napsal:

    Tvoje články mě vždycky nadchnou … v tomhle trochu vidím svůj palác mysli. SH

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s