Ta základní otázka. Ten klíč ke vstupu do Jiného světa nepodmíněného a neočekávaného…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (41. Sen…) – ZEMĚ (5)

V minulém článku (Není potřeba nic hledat, máte to teď a tady. Stačí vystoupit ze svého vymyšleného světa) jsme využili své smysly a dech, abychom vystoupili ze svého vymyšleného světa a propojili se se svým okolím. Tento týden půjdeme ještě dál. Už jste si někdy kladli otázku, zda to, co prožíváte, je reálné, nebo je to jen sen?? Někdy se nám může stát, že se nám realita a sen začne prolínat. Obvykle nad ránem na přechodu mezi spánkem a bděním. Také jste se již nikdy přistihli při tom, že jste si na chvíli nebyli jistí, zda se Vám „to“ zdálo, nebo jestli se to opravdu stalo?? 

V minulém článku jsme se zaměřili na vnější svět. Teď se zaměříme na mysl samotnou. Půjdeme dovnitř. Už jste někdy zkoušeli meditovat? Sednout si a prostě jen sledovat tok svých myšlenek? Být bdělí v tom, co děláte, ale i v tom, nač myslíte?

Meditace Vám toho umí dát velmi mnoho! Jedním z darů meditace je uvědomění, jak moc jsme často ponoření v tom svém vnitřním světě vlastních myšlenek. Jako bychom žili někde ve snách! V původním článku Sen (viz odkaz nahoře) jsem dávala několik příkladů toho, jak děti, které jsem v té době učila, byly obvykle myšlenkami někde úplně jinde :-) Byl to dokonalý symbol toho, jak žijeme i my sami:

I my pořád utíkáme k těm svým touhám, chceme být v jiném světě, na jiném místě, ať už je to místo plné potěšení, nebo utrpení. Ale hlavně jinde než teď a tady. Jenže svět v naší hlavě je jen iluzorní svět a naše reakce jsou pak, jak když saháme po bublinách, nebo bojujeme s přízraky. Nic skutečného nezískáme a zbytečně se děsíme pouhých stínů. A nemáme šanci vnímat nic skutečného.

Navíc jen málokdy vnímáme svět jako takový a ne jen naše představy o něm. Vzpomínám na několikadenní meditační pobyt, kterého jsem se zúčastnila loni. Všichni jsme sdíleli jeden prostor, dělali totéž, jedli totéž. Ale když jsme po těch několika dnech mohli začít mluvit, ukázalo se, v jak jiných světech jsme celou dobu žili! Každý v tom svém, pohlceni v myšlenkách a emocích, které s těmi myšlenkami přicházely…

Vzpomínám také na jiné meditační zážitky: na takový zvláštní pocit vyplutí nad hladinu, když na chvíli přestal ten cvrkot v mé hlavě a já najednou vnímala svět kolem sebe (skrze vlastní smysly)  a ne ten ve své hlavě. Je to jako by se najednou kolem Vás rozsvítilo. Vše se uklidní a Vy cítíte jen vnitřní radost a lehkost…

Ve srovnání s podobnými zkušenostmi si najednou můžeme uvědomit, jak moc jsme někdy ponoření někde, kde vlastně nemáme přístup k žádné klidné jasnosti mysli.

Naopak, jsme v takovém tom tíživém zahlcení našich myšlenek, vzpomínek a obav a tužeb, které s nimi souvisejí. A ty myšlenky neustále hodnotí a hodnotí. To je dobré, to chci. To je špatné, to nechci. A jsme v té síti chycení a nevidíme cestu, jak se z toho osvobodit…

A vše, co vidíme, je zahaleno oparem toho, jak si to vykládáme. Jako bychom měli na očích brýle s hodně silným filtrem, který nám vše, co vidíme zabarvuje přesně podle našich předchozích zkušeností.

Naše hlavy jsou tak zacpané různými zkušenostmi, které slouží jako filtry tomu, jak vnímáme naše nové zkušenosti, že i kdyby tam venku pařilo slunce, my přes ty svářecké brýle a skafandr neuvidíme a neucítíme nic hřejivého!

Už jste to někdy zažili? Něco jste řekli, třeba jako vtip. A ten druhý si to vyložil jako výtku. Je tak moc zvyklý na kritiku, že ji vidí všude? Nebo někdo řekl něco Vám, naprosto nevinnou větu. A vy jste si ji vyložili jako odmítnutí. Jsou snad ta Vaše tykadla nastavena na to vnímat odmítnutí? Chcete něco sdělit, ale přes filtry těch druhých nemáte šanci. Slyší něco jiného, nebo úplně odmítají slyšet…

A když tohle párkrát zažijete a uvědomíte si, že to není proto, že Vy se neumíte „vyžvejknout“ tak, aby Vám druzí rozuměli, nebo proto, že ten druhý je tupec, který ničemu nerozumí, najednou zahlédnete tu iluzi, ve které všichni žijeme!

Nevidíme to, co je, ale to, co si myslíme, že je! Jak absurdní jsou pak asi naše reakce, řekněte! 

Neduální učení jdou ještě dál. Líbí se mi přirovnání mého oblíbeného neduálního učitele Ruperta Spiry, že svět je jako obrazovka. Díváme se na film, prožíváme osudy jeho hrdinů, dojímáme se jimi, nebo se spolu s nimi bojíme. Kocháme se krásnými scenériemi, nebo se necháme děsit. Ale kdo z Vás si všimne obrazovky? Kdo z Vás vnímá, že je to jen film a jen obrazovka a ne skutečnost!??

Právě filmy pro nás mohou být tréninkem vnímání! Neustále si uvědomovat, že to, nač tak citlivě reagujeme (pláč, strach, smích) není skutečné. Že to jediné, co je skutečné, je ono médium, skrze které to vnímáme… 

Je to jen filmová iluze! Podobně je to ostatně i u knih. A přitom spousta lidí se ve filmech i knihách ztrácí. Přecházejí z jednoho iluzorního světa do druhého, hltají příběhy a vstupují do jejich myšlenkových a emočních zákrut a vycházejí z nich rozradostnění, otřesení, nebo nějak poučení. Jako by do sebe nasávali nové a nové světy a dimenze. Bez uvědomění, že naše realita je tak velmi podobná oné filmové iluzi!

Je to jen jiný svět a jiná dimenze. Prožíváme ji podle toho, co do ní my sami vkládáme. Můžete sdílet jednu místnost a přece ji vnímat různě. Život se může stát jedním velkým symbolem!

Blíží se doba, kdy se budeme moci zcela ponořit do virtuální reality. A i v ní se buď zcela ztratíme, nebo skrze ní možná pár lidí procitne. Začne se sám sebe ptát: co je vlastně reálné?? Kdo vlastně jsem? Co je to, co vnímám? Tyto otázky nejsou jen nějaká filozofická intelektuálština. Je to ta základní otázka. A její správné zodpovězení je tím klíčem do Jiného světa nepodmíněného a neočekávaného. Do světa nepodmíněného štěstí.


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série ZEMĚ. A je to jen malá část celého projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který bude na konci roku zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. 

  • Pokud chcete tyto články dostávat přímo do mailu, aby Vám žádný z těchto střípků neutekl, stačí se přihlásit k jeho odběru  ZDE. Zároveň s přihláškou dostanete i první sborník (ze série DŘEVO): Rozhodněte se, jaký život chcete žít (a rozhoduje Ego nebo Vy?)
  • Přihlášení zájemci navíc během roku 2017 získají  ZDARMA VŠECH 5 SBORNÍKŮ k problematice jednotlivých elementů a toho, jak nám mohou pomoci nalézt vnitřní harmonii.
  • Ale už teď můžete vstoupit do  online minikurzu ZDARMA Mimoňská cesta (trvá celý měsíc!), který Vám ukáže neduální svět, kde všech 5 energií funguje v harmonii. Tj. najdete v něm tu skutečnou svobodu, radost, vyrovnanost, spokojenost i odvahu :-) Bližší informace najdete ZDE.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice 5 POKLADŮ se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Ta základní otázka. Ten klíč ke vstupu do Jiného světa nepodmíněného a neočekávaného…

  1. Pingback: A květen kladl otázku: „Miluješ opravdu?“ (2. část) | Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: Kde hledat vyrovnanost? (Hlavně, když bouří??) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s