Depešácké chytré mobily (1. díl série o DM koncertu)

Chytrý mobil nemám. A mít ani nechci. Velký, těžký, drahý, rozbitelný, „ukraditelný„. Umí to spoustu věcí, které nepotřebuju.

Ale pravda, tohle bych s tím svým vykouzlit neuměla a ráda bych :-) 

2:11 je fanoušci rozsvítí! A vypadá to prostě famózně. Krásné video Daniela Maršalíka, jedno z mnoha krásných videí, které teď na youtube od fanoušků najdete! A i ta písnička je famózní :-) Vlastně jsem ji nikdy pořádně neznala a neposlouchala. Až nedávno kolem mě prošla a chytla mě. Znáte to? Už jsem tady o podobných případech psala, kdy píseň přijde a chytne. Někdy se zas pustí, někdy se drží. A někdy se drží hodně dlouho. A v případě Depeche Mode je takových neuvěřitelná spousta! :-)

Je to krásné vyznání touhy po takovém partnerovi, se kterým můžete být s důvěrou sami sebou.

Je o intimitě hlubší než sexuální, která často zůstává jen na povrchu. O přijetí, o vzájemném naslouchání a sdílení sebe sama, svých myšlenek. Jakýchkoliv. Bez přetvářek, bez masek, bez snahy být lepší než jsem ze strachu, že mě partner odmítne a opustí, i když se mnou třeba nebude souhlasit. O hluboce provázaném vztahu, a přece absolutně svobodném!

I want somebody to share, share the rest of my life, share my innermost thoughts, know my intimate details. Someone who’ll stand by my side and give me support and in return, she’ll get my support. She will listen to me when I want to speak about the world we live in and life in general. Though my views may be wrong, they may even be perverted, she will hear me out and won’t easily be converted to my way of thinking. In fact she’ll often disagree but at the end of it all. She will understand me.

I want somebody who cares for me passionately, with every thought and with every breath. Someone who’ll help me see things in a different light. All the things I detest I will almost like. I don’t want to be tied to anyone’s strings, I’m carefully trying to steer clear of those things. But when I’m asleep I want somebody who will put their arms around me and kiss me tenderly. Though things like this make me sick, in a case like this I’ll get away with it.

Co říkáte textu? Rozumíte mu? A rozumíte té touze? A prožili či prožíváte s někým takový vztah??

Já to znám. Někdy to může být děsivé – vyjít ze sebe a sdílet to, co jste ještě nikdy nikomu neřekli. Otevřít své 13. komnaty, nebo i temné propasti. Rozechvěle. Ale ten pocit, že Váš vztah tuto zkoušku (kolikátou již?) překonal a že ten vztah nezakolísal, ale jeho kořeny v té chvíli naopak prorostly do hlubších vrstev, je slovy nevyjádřitelný! Ano, je to risk, ale vztah, který ho neustojí, není ten strom, který pak může rozkvést a nést plody, které nejsou trpké…

Je zajímavé, že na cestu do Prahy na koncert Depeche Mode, ze kterého je ono video výše, jsem si vzala knížku Cesta k lásce  (Anthony de Mello), kterou jsem si koupila již před časem (a kterou jsem tady také již před časem citovala). Konečně nadešel čas se do ní začíst. Do celé :-) I on tam píše, že opravdová láska není jen tak nějaký cit a zájem.

Pokud je pro mě partner jen předmětem touhy, někým, na jehož přítomnosti lpím, a ne jedinečnou bytostí, které dávám naprostou svobodu, není to láska. Skutečná láska prý pramení z vědomí. Skutečně milujeme prý jen ve chvíli, kdy druhého člověka vidíme takového, jaký skutečně je. Teď a tady. Ne pouze svou představu o něm v našich myšlenkách, v našich tužbách, v naší paměti!

Opravdu milovat vyžaduje víc než jen se bláznivě zamilovat :-) Opravdu milovat znamená vzdát se své drogy – tj. všeho, na čem lpím. Na svých představách, jaký by ten druhý měl být, čemu by měl věřit. Na svých představách, že já mám pravdu, že já mám být obdivován a chválen. Protože teprve pak, osvobozeni od všeho, na čem jsme závislí, dokážeme prý vidět věci opravdu takové, jaké jsou, a ne tak, jak nám velí programy v naší mysli…

Má zkušenost říká, že to je přesně tak. Kolikrát jsem tu psala, že chodíme po světě se svářečskými brýlemi na očích? S filtry našich minulých zážitků a těmi se díváme kolem sebe a hodnotíme. Kolikrát jsem tu psala o všech těch nedorozuměních, které právě kvůli tomu vznikají? Jedna jediná věta a druhý si ji vyloží naprosto odlišně od toho, jak jsme ji my mysleli! Protože jeho mysl si to vyložila dle svých vlastních filtrů. Příklad? Vidím, kde je všude co špatně? Snadno si vyložím fórek jako výtku. Podle sebe soudím tebe…

Má zkušenost také říká, že právě vzdát se svých drog a představ a tužeb může být někdy velmi těžké, protože my si lásku někdy přestavujeme jako nošení na rukou a obdivné pohledy :-) Jenže onen text o hloubce intimity obdivně hovořil o něčem úplně jiném, než o tom, že náš partner nám vše odkývá, nebo že my vše odkýváme jemu. Ano, už jsme zase narazili na onen paradox – má pravdu ten či onen? A co když o to vůbec nejde, ale jde o vzájemné otevření a vzájemné obohacení??

A jak milujete Vy? Svobodně? Nebo jste si pro sebe s partnerem vzájemnou drogou??

(Celý koncert v sobě nesl mnohem víc momentů, které mě chytly a nepustily a zabrousily hlouběji pod povrch dění…. ale o tom zas příště… o tom, co se mnou dělala taková Corrupt a co i tahle má společného s knížkou A. de Mello… Všichni jsme podplatitelní... )

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Písně se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Depešácké chytré mobily (1. díl série o DM koncertu)

  1. Pingback: Všichni jsme podplatitelní… | Žít je umění – ENjoy!

  2. Pingback: Ta nejhlubší radost v tichu (Enjoy the Silence) | Žít je umění – ENjoy!

  3. Pingback: Tolik smutku a trápení – a přitom stačí jen natáhnout ruku a zvednout to sluchátko… (5. díl) | Žít je umění – ENjoy!

  4. Pingback: A květen kladl otázku: „Miluješ opravdu?“ (3. část) | Žít je umění – ENjoy!

  5. Pingback: Kde hledat průvodce na naší cestě? Někdy to může být překvapivé… (8. díl) | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s