Ta nejhlubší radost v tichu (Enjoy the Silence)

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (1. Masochisti hadr) – OHEŇ (1)

Víte, co mi nejvíc vrtá hlavou? Ten masochistický salón, který jsme si ve svých životech sami vystavěli, a tam si tak pěkně ubližujeme a trpíme. Nejspíš dobrovolně, protože kdyby se nám to nelíbilo, proč bychom tam zůstávali??? Nebo že bychom neměli volbu?? Že by za to třeba mohli nějací oni?

Říká se, že máme svobodnou vůli a sami si volíme, jak budeme žít. Tak proč neznám nikoho, kdo by žil šťastně a spokojeně?? Čím to potom je? Ne, neříkejte mi, že jste spokojení a šťastní. Ptejte se spíš svých emocí, ony Vám řeknou pravdu:

Jste smutní? Jste naštvaní? Jste otrávení? Bojíte se? Chcete, aby něco bylo jinak, než jak to je? Jste podráždění? 

A pak se ještě zeptejte svého těla, i ono Vám řekne pravdu:

Jste plní energie? Pružní? Silní? Jste zdraví, aniž byste si vlastní životním stylem uhnali nějakou chorobu? 

Hm. A teď řeknete, zda jste opravdu šťastní a spokojení. A ne jen tak nějak všeobecně. Ale upřímně, teď a tady. A co včera večer? Nebo předvčerejškem ráno, když jste měli jít do práce??

Element OHNĚ, který je spojen s teplem a létem, symbolizuje onu životní radost a vášeň.

Vnáší nám do života světlo a štěstí. Co Vaše DŘEVO? Nasbírali jste dost kvalitního dřeva, abyste ho mohli tou životní jiskrou podpálit? Rozhodli jste se, jaký život chcete žít? Co chcete nechat zahořet?? To je ten první krok na cestě ke kvalitnímu OHNI! (Níže najdete odkaz na ebook elementu dřeva, který Vám pomůže).

Když si v elementu DŘEVA nenecháme vzít svou svobodu, tu opravdovou svobodu žít nespoutáni svými utkvělými představami, strachy a touhami, v elementu OHNĚ nastane okamžik, kdy bychom si neměli nechat vzít radost ze života a láskyplné vztahy. 

Jenže ono to není snadné. Vždy se najde něco, co se nám nelíbí. Na druhých, na sobě, na životě samotném. Vždy máme pocit, že jsme oprávněni si stěžovat a vynucovat změnu. Na sobě nebo na druhých. Posuzovat a soudit. S každým takovým negativním hodnocením radosti ze života ubývá. Jistě to znáte. Když se Život promění v místo, kde je „všechno špatně“, máte z něj ještě radost?? Když máte pocit, že co si neurvete, to nemáte? Když druzí pro Vás začnou představovat ohrožení? Když všude vidíte jen zlo a pochopení, nebo snad dokonce odpuštění Vám přijde jako naprostá sebevražedná blbost? Kde je pak nějaká radost ze života a nějaké láskyplné vztahy?? Stane se z toho ona sluníčkoidní pošahanost??

Někdy máme dojem, že to druzí nám ubližují. Ale nakonec vidíme, že jsme to my sami, kdo si ubližuje! To my sami jsme si vzali radost ze života!

Naše hodnocení nás krůček za krůčkem vedou do světa, kde není po radosti ani památky. Zpočátku si toho nevšimneme, protože máme dojem, jak jsou naše odsouzení oprávněná. Ale naše odsouzení hovoří jen a jen o našich přesvědčeních a našich potřebách a ne o kvalitě těch druhých! Ti druzí za naše potřeby nemohou a nemusí je naplňovat!

Naše potřeby jsou jen a jen naše. Jen my jsme za ně zodpovědní. Za to, jak je naplnit uvnitř sami sebe. Nebo za to, jak objevit, že vlastně nepotřebujeme vůbec nic!

To, co má opravdovou hodnotu totiž nepřichází za nějakých podmínek a nemizí, když ty podmínky nejsou naplněné. K čemu by byla taková svoboda, kterou něčím omezíte? K čemu by byla taková láska (přijetí), která nepřijímá? Svoboda ani láska nepotřebuje vůbec nic, svoboda je svobodná a láska je milující, protože to je jejich přirozenost.

Žádná překážka nemůže omezit svobodu volného prostoru a žádné zlo nemůže zranit lásku!

  1. Prvním krokem ke kvalitnímu OHNI je, jak už bylo řečeno výše, vědět, co chceme nechat zahořet, a mít tu tu svobodu to udělat, aby se nám oheň brzy nezadusil.
  2. Druhým krokem  je uvědomit si, že to my sami sobě ubližujeme svým hodnocením. Ať už hodnocením sebe sama, nebo svého okolí.

Nejrůznějším soudům, kterými sami sebe zraňujeme, budeme věnovat následujících 10 týdnů!

Budu ráda, když se ke mně na tu cestu za opravdovou svobodnou radostí ze života přidáte! Budeme pěstovat ony láskyplné vztahy plné vnitřní svobody, hlubokého poznání a intimity. Podobné, o kterých jsem teď psala v souvislosti s posledním koncertem mých oblíbenců – Depeche Mode – v pětidílném článku tím koncertem inspirovaným. Začíná článkem Depešácké chytré mobily o písni, která osvítila světly mobilů, rajskou arénu Eden 24.5. 2017. Písní o partnerství, ve kterém můžete být zcela sami sebou.

Je o intimitě hlubší než sexuální, která často zůstává jen na povrchu. O přijetí, o vzájemném naslouchání a sdílení sebe sama, svých myšlenek. Jakýchkoliv. Bez přetvářek, bez masek, bez snahy být lepší než jsem ze strachu, že mě partner odmítne a opustí, i když se mnou třeba nebude souhlasit. O hluboce provázaném vztahu, a přece absolutně svobodném!

Pokud Vás zajímá ona Cesta k lásce, začtěte se do článků o nejnovějším pražském koncertu, protože právě ten mi neustále odkrýval, čím vším onen OHEŇ lásky a radosti v sobě dusíme…

Když se v nás rozhostí ticho bez hodnocení a my se necháme vtáhnout do prožívání samého, objevíme tu nejhlubší radost. ENJOY THE SILENCE.


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série OHEŇ. A je to jen malá část celého projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který bude na konci roku zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů ZDARMA  ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel :-))

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Oheň se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Ta nejhlubší radost v tichu (Enjoy the Silence)

  1. Pingback: A květen kladl otázku: „Miluješ opravdu?“ (3. část) | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s